KultUro – festiwal łączy sztukę z profilaktyką chorób urologicznych

2016-09-21 11:05

Czołowi polscy rysownicy i urolodzy. Te dwie (wydawałoby się) odległe specjalizacje połączy Festiwal KultUro – wyjątkowe wydarzenie w świecie medycznym i kulturalnym, które dzięki swojej nietypowej formule pozwala zerwać z negatywnym stereotypem, jaki ciąży nad wykrywaniem i leczeniem chorób urologicznych. Festiwal KultUro odbędzie się w Krakowie w dniach 30 września i 1 października 2016 roku.

KultUro – festiwal łączy sztukę z profilaktyką chorób
Autor: materiały prasowe

W tym roku Międzynarodowy Tydzień Urologii zakończy się w Krakowie. Stolicę Małopolski odwiedzą czołowi specjaliści z całej Europy, którzy spotkają się, by rozmawiać o najnowszych trendach w dziedzinie urologii, dzielić się swoją wiedzą z pacjentami i wspierać pogłębioną dyskusję o profilaktyce. Wszystko za sprawą pomysłodawcy wydarzenia, profesora Piotra Chłosty – światowej sławy urologa, prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego, kierownika Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członka zespołu EndoPower – ostro brzmiącej grupy rockowej, w której skład wchodzi trzech profesorów urologii i dwóch profesjonalnych muzyków. Profesor Chłosta postanowił przybliżać tematykę profilaktyki prozdrowotnej wychodząc poza schemat konferencji naukowych, odwołując się do nowych środków ekspresji – muzyki i sztuki. Założeniem festiwalu jest łamanie tabu mówienia na temat chorób układu moczowego oraz zaproszenie środowiska do pogłębionej dyskusji o profilaktyce.

Pierwsza edycja KultUro odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Połączenie akcji profilaktycznej z koncertem rockowym, promocją stowarzyszeń pacjenckich i wystawą plastyczną odbiło się szerokim echem nie tylko w środowisku medycznym. Zainteresowanie tak nietypową formą dyskusji o problemach chorób układu moczowego przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Profesor Chłosta zdecydował się kontynuować to przedsięwzięcie w poszerzonej formule.

Tegoroczna, druga edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 30 września - 1 października i zostanie poprzedzona kampanią profilaktyczną pod hasłem #prawdziwyprzyjaciel, której celem jest podkreślenie, że urologa nie należy się obawiać, przeciwnie – na jego pomoc można liczyć w sytuacjach zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Wydarzenie podzielono na kilka bloków tematycznych. Pierwszy dzień Festiwalu (30 września) skierowany jest głównie do środowiska medycznego. W ramach sekcji „Nauka i technologia” zaplanowano XIII Spotkanie Sekcji Adeptów Urologii, debaty ekspertów z udziałem m. in. prof. Louisa Denis i prof. Hendrika Van Poppela oraz czołówki polskich specjalistów. Ważnym punktem będzie również posiedzenie czterech towarzystw naukowych: Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego – w celu wypracowania wspólnej strategii na rzecz pacjentów z problemem nietrzymania moczu.

W trosce o zdrowie pacjentów 1 października, zorganizowane zostaną całodniowe konsultacje medyczne w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W ramach Dnia Otwartego Kliniki z bezpłatnych porad będzie mogło skorzystać nawet kilkaset osób. Równolegle w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się Sesja Pacjencka, której celem jest wspieranie dialogu między lekarzami a pacjentami. Program wydarzenia obejmuje również obchody European Prostate Cancer Awareness Day, zorganizowane przez stowarzyszenie Europa Uomo, zrzeszające najlepszych specjalistów z 23 krajów Europy, zwieńczone otwarciem Europa Uomo Hub – jedynej zamiejscowej siedziby stowarzyszenia.

Na zakończenie, czyli wielki finał drugiej edycji Festiwalu, wyjątkowy koncert pt. „EndoPower i Przyjaciele” połączony z wystawą rysunków polskich satyryków oraz „Studium ciała” autorstwa dr. Tomasza Wiatra, urologa i rysownika. Na scenie Muzeum Inżynierii Miejskiej wystąpią: EndoPower, Janusz Grzywacz, Frei Warschu i Kurtyna Siemiradzkiego.

KultUro - satyrą w chorobę

Urologia kojarzy się z nieprzyjemnym badaniem i nadal jest w Polsce tematem tabu. By zmienić ten zakrzywiony obraz, organizatorzy Festiwalu – a więc najwięksi specjaliści w kraju, zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Urologicznym – postanowili odczarować urologię w kulturalny sposób. Do współpracy zaproszeni zostali najlepsi polscy rysownicy: Paweł Jaroński, Andrzej Lichota, Jarek Kozłowski, Jerzy Krzętowski, Henryk Sawka, Marcin Treichel i Dariusz Wójcik. W ciekawy i zabawny sposób zinterpretowali tematykę schorzeń nękających mężczyzn (zwykle po 40-stce). W swoich różnorodnych pracach artyści zwrócili uwagę na niesłychaną wagę profilaktyki i badań, które często mogą zaoszczędzić zdrowie, a nawet uratować życie.

– Zwykle w rysunku zajmuję się komentarzem politycznym i satyrą społeczną, dlatego ten temat był dla mnie pewną ciekawostką i odmianą. Podobnie jak większość mężczyzn, raczej nie przepadam za wizytami u lekarza. I chyba ta znajomość męskiej mentalności ułatwiła mi decyzję o wzięciu udziału w tym projekcie – mówi Andrzej Lichota. – Ciekawostką jest to, że szkic do rysunku powstał podczas wyprawy w Alpy w okolice fantastycznego szczytu Matterhorn. A góry, zwłaszcza te wysokie, bardzo szybko uświadamiają jak ważne jest dobre zdrowie, kondycja i oczywiście poczucie humoru. Poczucie humoru ogólnie ułatwia życie, a w tym wypadku może je także przedłużyć.

Dariusz Wójcik dodaje – Współtworzenie warstwy wizualnej projektu KultUro nie odbyło się bez egzystencjalnego zgrzytu, oto bowiem stałem się twórcą i tworzywem. Sukcesywnie wgryzając się w, nomen omen, jądro tematu, coraz częściej słychać było, jeszcze cichy, ale narastający pisk 40-letniego mężczyzny, w którym kłębił się przekaz w rodzaju: "Stary, to o ciebie chodzi", "Czas na remanent w tych rejonach" oraz "Gdzie są te cholerne klucze do auta?”. Zgłębiwszy wiedzę na temat wszelkich Uro-dolegliwości, napakowany przekonaniem o rychłym końcu egzystencji, dokonałem palpacyjnego riserczu i zdiagnozowawszy u siebie jakieś 90% istniejących schorzeń z jednej strony przystąpiłem do spisywania testamentu, a z drugiej umówiłem się do urologa (serio!). Wizyta wykazała całkowitą gotowość do dalszej egzystencji.

Wszystkie prace satyryków będzie można podziwiać 1 października na wystawie towarzyszącej koncertowi finałowemu Festiwalu „EndoPower i Przyjaciele”.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu na stronie www.festiwalkulturo.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki