Marcowe „ZWIERCIADŁO” z książką „Słodkie i zdrowe, czyli desery, które możesz jeść codziennie”

2016-02-16 11:18

Marcowe wydanie miesięcznika "Zwierciadło" ukazało się z książką „Słodkie i zdrowe, czyli desery które możesz jeść codziennie”. Książeczka zwiera przepisy na zdrowe słodkości, które można jeść bez wyrzutów sumienia.

Marcowe „ZWIERCIADŁO” z książką „Słodkie i zdrowe, czyli desery, które możesz jeść codziennie”
Autor: Wydawnictwo Zwierciadło

Spis treści

  1. Deser „Źródło miłości”
  2. Co w marcowym numerze "Zwierciadła"?
  3. Polecane tematy:

Na szczęście istnieją sposoby, żeby zjeść coś słodkiego bez poczucia winy. Uwielbiasz słodycze? Marzysz o smakołykach, które można jeść bez wyrzutów sumienia? Zdrowe i zapewniające rozkosz podniebieniu przekąski to nie mit. Książka „Słodkie i zdrowe, czyli desery, które możesz jeść codziennie” zwiera przepisy, które uszczęśliwią twoje kubki smakowe i wyjdą ci na zdrowie! Receptury są bajecznie proste, więc deser może być gotowy już w kilka minut! Pysznie, słodko i... zdrowo.

Autorką książki jest Monika Mrozowska – aktorka, propagatorka zdrowego odżywiania. Wegetarianka. Z pasją angażuje się w akcje prozdrowotne, przede wszystkim związane z edukacją żywieniową. Autorka i współautorka książek kulinarnych. W książce znajduje się między innymi przepis na:

Deser „Źródło miłości”

4 porcje 146 kcal/porcja - deser bezglutenowy, bezcukrowy, bezmleczny

Składniki:

  • 1 duży granat
  • 1/4 małego arbuza
  • 2 pomarańcze
  • 4 dojrzałe morele

Przygotowanie:

Z granatu wydobywamy pestki. Arbuza kroimy w małą kostkę, a z pomarańczy wyciskamy sok. Morele pozbawione pestek miksujemy razem ze skórką na sos. Pestki granatu, pokrojonego arbuza i sok z pomarańczy delikatnie mieszamy i przekładamy do miseczek. Ozdabiamy dużą łyżką sosu morelowego.

Granat wspomaga trawienie, a dzięki temu, że zawiera bardzo dużo antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, działa odmładzająco na skórę. Pomarańcze są nie tylko doskonałym źródłem błonnika, lecz także beta-karotenu, kwasu foliowego i witaminy C, która korzystnie wpływa na przyswajalność żelaza, występującego w morelach.

Olejek pomarańczowy zawarty w skórce tego owocu wykazuje silne właściwości uspokajające i antydepresyjne. Uwaga! Podczas jedzenia pomarańczy nie usuwajmy z niej błonek oddzielających cząstki. Znajdują się tam flawonoidy, które wzmacniają przyswajalność witaminy C!

To ci się przyda

Co w marcowym numerze "Zwierciadła"?

Bohaterką marcowej okładki jest Katarzyna Kolenda-Zaleska – jedna z najlepszych polskich dziennikarek politycznych. W rozmowie ze "Zwierciadłem" przyznaje, że jest uzależniona od pracy, a polityka jest dla niej jak narkotyk. Dziennikarka zdradza kulisy swojej pracy: „Politycy mają długie jęzory. Już się nauczyłam, że nawet jak sprzedadzą newsa, to mają w tym swój interes. Trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nie stać się narzędziem rozgrywki”.

Polecane tematy:

  • TEMAT MIESIĄCA: Słowa miłości

Odczuwanie i wyrażanie miłości to najskuteczniejsze lekarstwo na stres, w którym żyjemy. Tylko dzięki uściskom możemy wyzbyć się bólu i gniewu, radykalnie zmniejszyć napięcie i lęk, i to zaledwie w ciągu kilku minut.

  • SPOTKANIA: Jacek Poniedziałek. Pomiędzy „już” a „jeszcze”.

„Mądra. Bezkompromisowa. Śmiertelnie dowcipna. A przede wszystkim szczerze i prawdziwie ukazująca obraz niektórych wieloletnich związków. Ujawniająca wszystko jak leci: traumy, demony, strachy” – tak Jacek Poniedziałek opowiada o sztuce „Kto się boi Virginii Woolf?”, którą wyreżyserował. Poza tym w wywiadzie dla "Zwierciadła" aktor i reżyser teatralny szczerze mówi o swoich lękach i miłości.

  • POROZMAWIAJMY O MIŁOŚCI: Miłość nie zna wieku

Pokolenie 40-letnich Europejczyków zaczęło się zachwycać codziennością. Coraz większa jest też otwartość dojrzałych kobiet na miłość, pragną erotyki na poziomie zaawansowanym. Bo dopiero teraz mają szansę na seks wolny od oczekiwań, lęków, powinności.

  • AKCJA SPOŁECZNA ZWIERCIADŁA "KOCHAM, NIE TRUJĘ"

W kolejnej odsłonie cyklu mówimy o tym, że przyczyna wielu chorób leży w przewodzie pokarmowym. Lidia Trawińska, dietetyk kliniczny, w artykule „Tam, gdzie zaczyna się nasze zdrowie” podpowiada, co zrobić, aby zapewnić sobie prawidłową florę bakteryjną.

zwierciadlo-3-2016.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl