Przeprowadzono pionierski zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków

2017-06-01 12:11

Pionierski zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków przeprowadzono 29.05.2017 roku w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Zastosowano nowoczesną technologię CarnaLife, ukazującą wizualizację serca pacjenta w postaci hologramu oraz umożliwiającą sterowanie obrazem za pomocą gestów i poleceń głosowych.

Przeprowadzono pionierski zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków
Autor: Materiały prasowe W trakcie zabiegu ablacji podłoża migotania przedsionków lekarz widzi w goglach rozszerzoną rzeczywistość hologramu serca pacjenta.

Zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków przeprowadził zespół Pracowni Elektrofizjologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha w Warszawie w składzie: dr n. med. Piotr Lodziński, dr n. med. Michał Peller oraz dr n. med. Paweł Balsam. Zabieg przeprowadzony został przy użyciu analitycznego systemu telemedycznego CarnaLife firmy MedApp, a poddano mu 54-letniego pacjenta chorego na napadowe migotanie przedsionków oporne na farmakoterapię antyarytmiczną.

Kilka dni przed zabiegiem wykonane zostało badanie tomografii komputerowej serca pacjenta. W trakcie zabiegu operator miał możliwość obejrzenia w goglach rozszerzonej rzeczywistości hologramu serca pacjenta. – W przyszłości takie rozwiązanie będzie pozwalało na szybkie tworzenie mapy lewego przedsionka serca w systemie elektroanatomicznym oraz pozwoli na skrócenie czasu ekspozycji pacjenta na promieniowanie jonizujące – mówi dr Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Stworzenie precyzyjnej mapy lewego przedsionka jest jednym z kluczowych elementów zabiegu ablacji wpływających na jego czas trwania, skuteczność i bezpieczeństwo – dodaje dr P. Lodziński.

operacja-2.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Oprogramowanie analitycznego systemu telemedycznego #Carna Life już teraz pozwala na sterowanie obrazem za pomocą gestów oraz poleceń głosowych. Jak mówi dr P. Lodziński, jest to kolejna nowoczesna technologia, która została zaprezentowana w ośrodku przy Banacha i pierwszy raz przetestowana w trakcie zabiegu ablacji podłoża arytmii. W lutym 2017 r. zespół kierowany przez dr. Piotra Lodzińskiego wykonał  pierwszy zabieg ablacji z wykorzystaniem druku 3D serca pacjentki po operacjach korekcji wady wrodzonej serca.

- Jako Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego bardzo się cieszymy i serdecznie gratulujemy Kolegom z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wdrażania nowatorskich rozwiązań w elektrofizjologii i elektroterapii serca – mówi dr hab. med. Maciej Sterliński, profesor Instytutu Kardiologii w Warszawie i Przewodniczący-Elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Badania obrazowe są niezwykle ważnym i innowacyjnym elementem współczesnej kardiologii. Okularowe wizualizacje anatomiczne z wykorzystaniem starszych systemów telemedycznych były wcześniej wykonywane w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Metodę tę wprowadził dr hab. med. Maksymilian Opolski w zabiegach kardiologii interwencyjnej. Zastosowaliśmy ją w Aninie również podczas wszczepienia stymulatora u chorego ze skorygowaną wrodzoną wadą serca. Technologia ta stale się rozwija, co jest ważne ze względu na możliwość leczenia coraz trudniejszych przypadków arytmii – dodaje dr M. Sterliński.

operacja-3.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
operacja-4.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki