Warsztaty EuroCTO, czyli mistrzowie rewaskularyzacji z całej Europy po raz pierwszy w Polsce

2016-09-20 13:15

W dniach 30 września - 1 października odbędą się w Krakowie 8th Experts „Live“ CTO Workshop. To wyjątkowe warsztaty dla kardiologów interwencyjnych z całej Europy, które pierwszy raz odbywają się w Polsce. Warsztaty poświęcone są leczeniu przewlekle zamkniętych naczyń. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i spotkania najwybitniejszych specjalistów w jednym miejscu. Warsztaty odbędą się w ICE w Krakowie.

Warsztaty EuroCTO, czyli mistrzowie rewaskularyzacji z całej Europy po raz pierwszy w Polsce
Autor: materiały prasowe

EURO CTO CLUB powstał 14 grudnia 2006 r. z inicjatywy wybitnych kardiologów. Wśród nich był jeden Polak - prof. Dariusz Dudek, znany krakowski kardiolog. Klub stworzyli eksperci, którzy chcieli rozwijać swoją wiedzę i metody leczenia w zakresie przewlekle zamkniętych naczyń (CTO - chronic total occlusions). Celem i misją Klubu jest edukowanie kardiologów interwencyjnych i wymiana doświadczeń w zakresie rewaskularyzacji przewlekle zamkniętych naczyń. W obecnej chwili klub zrzesza 60 najlepszych operatorów w Europie, w tym trzech Polaków: prof. Leszka Bryniarskiego, prof. Jarosława Wójcika i prof. Dariusza Dudka. EURO CTO CLUB jest miejscem bardzo elitarnym, mogą należeć  do niego tylko kardiolodzy, którzy wykonali określoną ilość specjalistycznych zabiegów z najwyższą możliwą skutecznością. Dlatego Klub składa się z mistrzów kardiologii.

Warsztaty EuroCTO

Jedną z aktywności, jakie prowadzi Klub wybitnych specjalistów, są specjalne warsztaty poświęcone metodom leczenia przewlekle zamkniętych naczyń. Warsztaty odbywają się od 8 lat i każdego roku specjaliści spotykają się w innym mieście w Europie.

Warsztaty odbędą się w dniach 30 września - 1 października 2016 w ICE w Krakowie.

W ubiegłym roku warsztaty odbyły się w Stambule. Pierwszy raz Klub podjął decyzję, wydarzenie odbyło się w Polsce. Warsztaty odbędą się w dniach 30 września - 1 października 2016 w ICE w Krakowie. Będzie to czas merytorycznych spotkań, zabiegów na żywo, rozwiązywania trudnych tematów i okazja do wspólnych dyskusji. Podczas dwóch dni warsztatów odbędzie się kilkanaście wykładów, zostanie w sumie pokazanych kilkanaście zabiegów, a komentować je będą najlepsi z najlepszych z całej Europy. Zabiegi na żywo będą przeprowadzane i transmitowane w czasie rzeczywistym ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

-  Program zainteresuje bardzo doświadczonych operatorów (ekspertów), ale są w nim poruszone zagadnienia dla osób mniej doświadczonych oraz osób, które dopiero rozpoczynają lub zamierzają rozpocząć wykonywanie zabiegów udrożnień przewlekłych zamknięć tętnic wieńcowych (CTO) - wyjaśnia prof. Leszek Bryniarski, dyrektor warsztatów EURO CTO.

Tematyka warsztatów koncentruje się wokół rewaskularyzacji. W tym roku szczególnie zostanie zwrócona uwaga na rewaskularyzację całkowitą, która zdaniem specjalistów powinna stać się oddzielną procedurą medyczną. Całkowita rewaskularyzacja, a więc jednoczesne udrożnienie i poszerzenie naczyń są najlepszą metodą leczenia CTO, czyli przewlekłych zamknięć tętnic wieńcowych.

-  Zabiegi udrożnienia CTO są określane jako ostatnia bariera do pokonania w kardiologii interwencyjnej. Są to zabiegi, które wymagają nie tylko odpowiedniego doświadczenia, ale i znajomości specjalistycznego sprzętu, specjalnych technik zabiegowych. Skuteczność udrożnień CTO wykonywanych przez kardiologów bez specjalnego przygotowania wynosi ok. 50 proc., natomiast wśród ekspertów przekracza ona 90%! Stąd warsztaty są okazją dla nauki dla wszystkich kardiologów interwencyjnych. Poprawa skuteczności zabiegów przekłada się na poprawę rokowania pacjentów. Wiemy też z doświadczenia, że znajomość technik używanych w czasie udrożnień ułatwia wykonywanie innych zabiegów angioplastyki - dodaje prof. Bryniarski.

Powierzenie Polsce organizacji tegorocznych warsztatów to ogromne wyróżnienie. Decyzja zapadła dwa lata temu podczas warsztatów w Madrycie. Zarząd uznał, że Polska i jej wybitni specjaliści najlepiej przygotują merytoryczne warsztaty. Zarząd docenił również polskich profesorów, powierzając im czuwanie nad przygotowaniami tego unikalnego na skalę Europy wydarzenia. To prof. Leszek Bryniarski z Krakowa i prof. Jarosław Wójcik z Lublina zadbają o wysoki poziom merytoryczny i naukowy warsztatów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki