Kaszel w ciąży - jak sobie radzić z kaszlem w ciąży?

2020-01-26 21:39

Kaszel w ciąży to szczególnie uciążliwa dolegliwość. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po jedno z cudownych lekarstw „trzy w jednym”. Ale nie teraz, kiedy oczekujesz dziecka. Jak więc możesz skutecznie leczyć kaszel w ciąży?

Kaszel i przeziębienie - jak sobie z nimi radzić w ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com Jak skutecznie leczyć kaszel i przeziębienie w ciąży? Które domowe sposoby na katar i przeziębienie są bezpieczne w ciąży?

Spis treści

  1. Kaszel w ciąży - przyczyny
  2. Kaszel w ciąży zdarza się częściej
  3. Czy kaszel w ciąży może zaszkodzić dziecku?
  4. Uwaga na leki na kaszel bez recepty
  5. Leki na kaszel zakazane dla kobiet w ciąży
  6. Leki na kaszel dozwolone w ciąży
  7. Leczenie kaszlu w ciąży domowymi sposobami
  8. Kiedy iść do lekarza z kaszlem w ciąży?
  9. Jakie są rodzaje kaszlu? Zobacz video

Kaszel w ciąży to częsta dolegliwość towarzysząca infekcjom górnych dróg oddechowych. Kaszel w ciąży trudno leczyć, ponieważ wiele leków łagodzących tę uporczywą dolegliwość jest niewskazana w okresie oczekiwania na dziecko. Jak więc leczyć kaszel w ciąży? Czy są bezpieczne sposoby na kaszel w ciąży?

Kaszel w ciąży - przyczyny

Na kaszel w ciąży nie ma jednego szybkiego i cudownego lekarstwa. I może dobrze, bo kaszel to potrzebny odruch fizjologiczny. To odruch obronny organizmu, który służy oczyszczeniu dróg oddechowych z alergenów lub z nadmiernej ilości śluzu.

Kaszel jest zwykle objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Suchy jest charakterystyczny dla początkowej fazy przeziębienia (podrażnia ci gardło), potem jednak, wraz z gromadzeniem się wydzieliny, staje się mokry (odkrztuszasz tzw. flegmę).

Kaszel świszczący, często w postaci kilkunastosekundowych napadów, pojawia się zwykle w czasie zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel jest suchy i nie towarzyszy mu gorączka ani złe samopoczucie, może to być objaw alergii. 

Kaszel w ciąży zdarza się częściej

Kaszel w ciąży występuje częściej, ponieważ ciężarne mają słabszą odporność. Ich układ immunologiczny zaczyna pracować w innym trybie, aby nie odrzucić dziecka, które jest dla organizmu ciałem obcym. Dlatego częściej łapią infekcje, także te, których objawem jest kaszel. 

Dodatkowo, w okresie oczekiwania na dziecko pod wpływem wyższego poziomuestrogenów błona śluzowa dróg oddechowych wydziela więcej śluzu, co wpływa na większa potrzebę odkrztuszania. 

Czy kaszel w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Nawet jeśli dużo kaszlesz, nie zrobisz krzywdy swojemu dziecku, ponieważ płód jest dobrze chroniony przez macicę i wody płodowe.  

Kiedy kaszlesz, twój brzuch porusza się w górę i w dół, co może być odczuwalne przez dziecko jako kołysanie. Jeśli czujesz, że twój brzuch napina się wtedy nadmiernie i sprawia ci to ból lub dyskomfort, w czasie kaszlu uciśnij delikatnie dłonią dolną część brzucha.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik

Kaszlu nie można lekceważyć. Choroby układu oddechowego są częstym problemem wikłającym przebieg ciąży. Zwykle są to niegroźne infekcje górnych dróg oddechowych, wymagające jedynie leczenia objawowego. Jednym z objawów takich infekcji może być kaszel.

Jednak kaszel, co należy podkreślić, jest też jednym z objawów poważnych chorób, mogących niekorzystnie wpływać na ciążę, takich jak: astma, zapalenie płuc, gruźlica. Dlatego, jeśli po kilku dniach nie ustąpią objawy infekcji, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Uwaga na leki na kaszel bez recepty

Choć kaszel nie jest chorobą, a tylko jej objawem, zwykle sięgała się po leki, aby go zlikwidować. W ciąży nie wolno brać żadnych leków bez konsultacji lekarskiej!

Pierwszy trymestr ciąży, zwłaszcza okres między 4. a 9. tygodniem, to czas tzw. organogenezy – wtedy formują się wszystkie organy i narządy dziecka. Dlatego w tym czasie szczególnie nie wolno ci przyjmować leków na kaszel, bo mogą one zaburzyć prawidłowy rozwój twojego dziecka.

Doświadczenia lekarzy i firm farmaceutycznych pozwoliły wyłonić niektóre leki na kaszel absolutnie zakazane dla przyszłych mam. Istnieje jednak wiele leków, których skutki niepożądane nie zostały do końca poznane (nie wolno testować leków na pacjentkach w ciąży, dlatego nie można sprawdzić, jak wpływają one na rozwój płodu).

To dlatego na wielu lekarstwach znajdziesz informację: „Brak dowodów na szkodliwe działanie na płód, ale nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia”. Wśród takich niezalecanych środków są, niestety, popularne leki dostępne w aptece bez recepty, które dotąd stosowałaś na kaszel. 

Leki na kaszel zakazane dla kobiet w ciąży

  • Pastylki z tymiankiem i podbiałem – choć to popularny roślinny lek wykrztuśny, może być niebezpieczny dla płodu; zbyt duże dawki zawartego w nim tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.
  • Pastylki do ssania – niektóre zawierają ibuprofen i inne składniki niebezpieczne dla płodu.

Leki na kaszel dozwolone w ciąży

  • Syrop prawoślazowy - to naturalny lek, bezpieczny dla nienarodzonego dziecka i skuteczny w walce z kaszlem. Syrop prawoślazowy można stosować zarówno zarówno na kaszel suchy, jak i mokry.

Leczenie kaszlu w ciąży domowymi sposobami

Aby ograniczyć ilość przyjmowanych leków (nawet tych niegroźnych dla dziecka), warto wspomagać się domowymi sposobami.

  • Herbata z sokiem z malin na przeziębienie to najlepsze rozwiązanie. Uważaj jednak z tym napojem w ostatnich miesiącach ciąży, bo działa rozgrzewająco i może wywołać akcję skurczową.
  • Na kaszel doskonały będzie miód i preparaty z propolisu (ich olejki eteryczne działają wykrztuśnie, zaś substancje antybakteryjne walczą z wirusami i bakteriami)
  • Syropy z cebuli, kopru włoskiego czy owocu anyżu - doskonale rozrzedza wydzielinę i działa wykrztuśnie.
  • Ponieważ kaszel często utrudnia sen, warto w nocy spać wysoko, czyli na kilku poduszkach.
  • Zadbaj o to, by powietrze w pokoju było odpowiednio nawilżone.

Kiedy iść do lekarza z kaszlem w ciąży?

Jeśli źle się czujesz, a kaszel nie mija mimo stosowania domowych sposobów leczenia, zrezygnuj z terapii na własną rękę. Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem – ginekologiem lub internistą.

Jeśli infekcja będzie niegroźna, zaleci ci prawdopodobnie domowe sposoby leczenia lub zapisze niegroźne dla płodu leki objawowe. Aby rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwić jej pozbywanie się, lekarz zaproponuje ci zapewne wykrztuśny syrop. Może także zalecić leki ziołowe lub tabletki z propolisu.

Jeśli okaże się, że twój kaszel jest skutkiem czegoś poważniejszego np. zapalenia oskrzeli, zapisze ci leki dozwolone dla kobiet w ciąży. Mogą to być nawet antybiotyki – niektóre z nich działają miejscowo, a inne, choć przedostają się do łożyska, to jednak nie wpływają negatywnie na płód.

Jakie są rodzaje kaszlu? Zobacz video

Dla lekarza bardzo ważna jest informacja o tym, jakiego typu kaszel nam dolega. W zależności od rodzaju kaszlu, inne będzie jego leczenie.

Kaszel - jakie są jego rodzaje?

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza