Dieta antyrakowa - przykładowy jadłospis

2015-05-20 12:28

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości - dieta w dużym stopniu wpływa na ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Co zatem jeść, żeby nie zachorować na raka? Zobacz przykładowy jadłospis w diecie antyrakowej wykorzystujący produkty o potwierdzonym działaniu antynowotworowym.

Dieta antyrakowa - przykładowy jadłospis
Autor: miesięcznik Zdrowie

Spis treści

  1. Całodzienny przykładowy jadłospis w diecie antyrakowej
  2. Zobacz jakie produkty warto jeść w profilaktyce antynowotworowej [#TOWIDEO]
  3. Lecznicze produkty o działaniu antynowotworowym

Dieta antyrakowa powinna być oparta na produktach roślinnych (warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i pestki) - badania dowodzą, że wówczas chroni przed wieloma nowotworami. Dlatego WCRF (Światowy Fundusz Badań nad Rakiem) i AICR (Amerykański Instytut Badań nad Rakiem) - największe na świecie organizacje zajmujące się badaniem wpływu stylu życia, w tym sposobu odżywiania, na ryzyko rozwoju nowotworów - zalecają ją i w prewencji raka, i osobom po zakończonej terapii.

Niskotłuszczowa dieta roślinna powoduje u kobiet spadek stężenia estrogenów, co ma związek z niską podażą tłuszczu i dużą ilością błonnika (wymiata nadmiar estrogenów z organizmu). Ponadto obniża poziom insuliny i IGF-1 – hormonów „podlewających” nowotwory, zmniejsza markery zapalne. Badania in vitro wykazały, że surowica osób, które tak się odżywiają, wpływała hamująco na wzrost komórek raka piersi i prostaty.

Całodzienny przykładowy jadłospis w diecie antyrakowej

Śniadanie

Sałatka owocowa z sosem jogurtowym: pokrój banan, kiwi, pomarańczę, 2 suszone figi, dodaj garść malin (świeżych lub mrożonych), kubeczek jogurtu sojowego naturalnego, łyżeczkę mielonego siemienia lnianego, wymieszaj.

Przekąska

Koktajl pomidorowo-selerowy: 250 g pomidorków koktajlowych, łodyga selera naciowego i garść pietruszki zmiksuj w blenderze, dopraw szczyptą soli i pieprzu.

Obiad

Kieszonki z chleba pita wypełnione surówką z młodego szpinaku, pomidorów, fasoli i awokado: wymieszaj 3 szklanki młodego szpinaku, 3 średniej wielkości pomidory przekrojone na 3 lub 4 części, 3 twarde pieczarki pokrojone w cienkie plasterki, 2 łyżki posiekanej czerwonej cebuli, 1/2 szklanki fasoli Kidney z puszki (opłucz), rozgnieć widelcem 1/3 dojrzałego awokado i ząbek czosnku, dodaj łyżeczkę octu jabłkowego, pieprz, bazylię i wymieszaj z surówką. Rozkrój pełnoziarnisty chleb pita, tak by powstała kieszonka, włóż do tostera i opiecz, wypełnij surówką. Resztę surówki zostaw na kolację.

Przekąska

2 kromki chrupkiego pieczywa z serkiem: 90 g naturalnego tofu, 125 ml sojowego mleka waniliowego, 2 duże lub 3 mniejsze namoczone daktyle, 1/2 łyżeczki suszonej lub świeżo otartej skórki z pomarańczy zmiksuj w blenderze, dodaj esencję waniliową do smaku.

Kolacja

Zupa-krem cukiniowa lub brokułowa: 2 małe cukinie (lub mały brokuł) ugotuj do miękkości, dodaj puszkę zielonego groszku (wcześniej opłucz) i 2 rozgniecione ząbki czosnku, zmiksuj w blenderze, dodaj sok z połowy cytryny, szczyptę słodkiej papryki, pieprzu i soli (na 2 porcje).

Filet z łososia pieczony z ziołami: filet z łososia (ok. 150 g) natrzyj czosnkiem i ziołami (według uznania), szczyptą soli, skrop sokiem z cytryny, piecz w piekarniku ok. pół godziny.

Surówka z młodego szpinaku, pomidorów, czerwonej fasoli i awokado (z obiadu).

Ważne
  • Jedzenie owoców zmniejsza ryzyko raka ust, gardła, przełyku, płuc i żołądka.
  • Jedzenie warzyw niezawierających skrobi, bogatych w karotenoidy i witaminę C (takich jak brokuły, sałata, ogórek, pomidory, kapusta, kalafior, cukinia, bakłażan, papryka, rzepa, szparagi, szpinak, cykoria, seler naciowy, kapusta kiszona, cebula, czosnek, pietruszka, rzodkiewka, por) zmniejsza ryzyko nowotworu ust, gardła, przełyku, płuc i żołądka.
  • Jedzenie produktów bogatych w błonnik zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego.

Zobacz jakie produkty warto jeść w profilaktyce antynowotworowej [#TOWIDEO]

Co jeść, aby uniknąć raka?

Lecznicze produkty o działaniu antynowotworowym

Jagody/borówki amerykańskie – w badaniach laboratoryjnych wykazano, że antyoksydanty zawarte w tych owocach (m.in. flawonoidy, ellagitaniny, stilbeny) zmniejszają uszkodzenia DNA przez wolne rodniki, które mogą prowadzić do nowotworów. Spowalniają też rozwój komórek rakowych i uśmiercają komórki niektórych nowotworów.

Brokuły i inne warzywa z rodziny krzyżowych – w badaniach laboratoryjnych wykazano, że glukozynolaty zawarte w tych warzywach zmniejszają procesy zapalne w organizmie, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu. Hamują też enzymy aktywujące karcynogeny, a stymulują enzymy, które je dezaktywują. Badania sugerują też, że glukozynolaty „włączają” geny odpowiedzialne za hamowanie guzów. Z niektórych badań wynika, że związki te sprawiają, iż estrogeny zamieniają się w mniej agresywne formy, przez co zmniejsza się ryzyko pewnych nowotworów hormonozależnych.

Zielona herbata – w badaniach laboratoryjnych spowalnia lub zupełnie zapobiega rozwojowi nowotworu jelita grubego, wątroby, piersi i prostaty. Inne badania wykazały podobne efekty w przypadku raka płuc, skóry, przewodu pokarmowego. Badania obserwacyjne na ludziach pokazały, że regularne picie tego napoju zmniejsza ryzyko nowotworu pęcherza, jelita grubego, żołądka, trzustki i przełyku.

Siemię lniane – u zwierząt ligniny w nim zawarte zmniejszają stężenie pewnych czynników wzrostu, co spowalnia rozwój nowotworów, jak również hamują rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych w guzach piersi.

Soja – zawiera wiele substancji, które w badaniach wykazały działanie przeciwnowotworowe: izoflawony – spowalniają rozwój komórek nowotworowych, wpływają na ich destrukcję, działają jak antyoksydant; saponiny – zmniejszają stężenie cholesterolu, chronią przed pewnymi rodzajami raka, obniżają poziom glukozy we krwi; kwasy fenolowe – zatrzymują rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych; kwas fitynowy – działa jak antyutleniacz; sfingolipidy – hamują rozwój komórek nowotworowych, promują ich samodestrukcję i blokują rozprzestrzenianie się tych komórek. Umiarkowane jedzenie soi nie jest niebezpieczne dla kobiet chorujących na raka piersi (stanowisko AICR). Źródło: www.aicr.org

Warto wiedzieć

Ciekawych obserwacji dostarczyło badanie Deana Ornisha (2005). U mężczyzn z początkowym stadium raka prostaty, niekwalifikującym się do żadnej terapii, zastosował niskotłuszczową dietę roślinną i tradycyjną dietę wg piramidy żywienia. W pierwszej grupie obniżył się poziom PSA (marker rozwoju raka prostaty) nawet o 5 proc. u stosujących się w 90 proc. do zaleceń diety, co jest niespotykane bez żadnej interwencji. W grupie kontrolnej poziom PSA wzrósł. Inne badanie Ornisha (2008) na pacjentach z początkowym rakiem prostaty, pozostających pół roku na niskotłuszczowej diecie wegańskiej, pokazało jej wpływ na ekspresje genów: „obudziło się” 48 genów odpowiedzialnych za obronę przed rakiem, a „usnęły” 453 geny powodujące zmiany pronowotworowe.

miesięcznik "Zdrowie"