DIETA dr BUDWIG czyli OLEJ LNIANY kontra choroby

2016-02-01 15:46

Dieta dr Budwig ma za zadanie dostarczyć organizmowi pokarmy bogate m.in. w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty. Podstawowym tłuszczem w diecie dr Budwig jest nieoczyszczony olej lniany tłoczony na zimno. Dieta dr Budwig jest tania i pozornie łatwa – pozornie, bo nakazuje wykluczyć wiele składników z diety, m.in. zakazany jest cukier, także brązowy, produkty przetworzone oraz wszystkie oleje, margaryny i masła.

OLEJ LNIANY obniża cholesterol
Autor: Thinkstockphotos.com Olej lniany wyciskany jest z nasion lnu. Siemię lniane czyli nasiona lnu, znano już w starożytności

Spis treści

  1. Komu ma pomóc dieta dr Budwig?
  2. Dieta dr Budwig - zasady
  3. Dieta dr Budwig – produkty zakazane
  4. Jakie produkty zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory? Sprawdź! [#TOWIDEO]
  5. Podstawa: specjalna pasta dr Budwig
  6. Etap przejściowy w diecie dr Budwig
  7. Dieta dr Budwig - restrykcyjna, ale nie uciążliwa
  8. Dieta dr Budwig - przykładowy jadłospis dzienny

Dieta dr Budwig została opracowana ponad 60 lat temu z myślą o leczeniu nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych. Dziś też jest uważana za sposób na odzyskanie naturalnych sił organizmu i jego oczyszczenie. Johanna Budwig była naukowcem, biochemikiem. Już w 1951 roku, gdy o chorobach cywilizacyjnych jeszcze właściwie nie mówiono, ona przekonywała, że istnieją, są groźne, ale można je zwalczać odpowiednią dietą. Opracowała sposób żywienia, który został doceniony – siedem razy była kandydatką do nagrody Nobla.

Komu ma pomóc dieta dr Budwig?

Dieta dr Budwig to z założenia dieta przeciwnowotworowa. Jednak, jak sama autorka stwierdziła, proponowane przez nią zasady żywienia są skuteczne także w wielu innych przewlekłych i nawracających schorzeniach: chorobach naczyniowych i przewodu pokarmowego, otłuszczeniu wątroby, problemach skórnych, również przy stwardnieniu rozsianym, pasożytach i dolegliwościach wynikających z zaawansowanego wieku. Z powodzeniem możemy ją zaliczyć do diet niskowęglowodanowych, o których coraz częściej mówi się, że wspomagają leczenie wielu chorób. Do nich należy m.in. plaga naszych czasów – zespół metaboliczny, objawiający się otyłością brzuszną, nadciśnieniem, nieprawidłowym poziomem lipidów i cukru we krwi.

Dieta dr Budwig działa silnie oczyszczająco. Z tego też powodu nie poleca się jej w trakcie radio- czy chemioterapii. Może to bowiem znacznie zwiększyć ilości aktywnych toksyn, a to mogłoby okazać się zbyt wielkim obciążeniem dla organizmu.

Dieta dr Budwig - zasady

Podstawową zasadą w diecie dr Budwig jest eliminacja złych tłuszczów. W okresie pierwszych 4 tygodni wszystkie tłuszcze zwierzęce, tak samo jak kiepskiej jakości tłuszcze roślinne (margaryny i tzw. mixy) są zabronione. Zdaniem autorki są szkodliwe i trzeba zastąpić je łatwo trawionymi i przyswajanymi tłuszczami w postaci oleju lnianego, oleju kokosowego, oleju z kiełków pszenicy oraz od czasu do czasu oliwy. Te dobre tłuszcze tworzą podstawowy składnik odżywiania. Ponieważ według zaleceń Budwig muszą być jedzone razem z dobrym białkiem, czyli chudym twarogiem (te dwa produkty łączy się na rozmaite sposoby), dieta nazywana jest dietą olejowo-białkową.

CZYTAJ TEŻ:

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta dr Budwig – produkty zakazane

Drugą zasadą tej diety jest wyeliminowanie wszelkich środków konserwujących i poprawiających smak. Zabronione są także: cukier oczyszczony, nawet brązowy, sztuczne słodziki (możesz zastąpić je miodem lub sokiem z winogron). Nie ma również produktów wysokoprzetworzonych – są wyłącznie naturalne, pochodzące ze źródeł ekologicznych, a dania przygotowane są tuż przed posiłkiem. Ma to przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki organizmu.

Jakie produkty zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory? Sprawdź! [#TOWIDEO]

Co jeść, aby uniknąć raka?

Podstawa: specjalna pasta dr Budwig

Główną i najważniejszą pozycją w jadłospisie są wspomniane olej lniany i chudy twaróg (o zawartości ok. 20% białka) – utarte na gładką masę znane są jako pasta dr Budwig. Zdaniem autorki, to dzięki konsystencji emulsji i dwóm wyjątkowym składnikom: cysteinie pochodzącej z sera oraz kwasom tłuszczowym omega-3 z oleju lnianego, pasta jest doskonale metabolizowana przez organizm, przez co są efektywniej wchłaniane. Autorka diety opracowała również specjalne smarowidło z oleju lnianego, oleju kokosowego, czosnku i cebuli o nazwie oleolux.

To ci się przyda

Pasta dr Budwig - przepis

  • 5-6 łyżek oleju lnianego
  • 12,5 dag chudego sera
  • ulubione zioła do smaku
  • sól
  • czosnek

Olej i ser miksuj przez 5 minut. Gotową pastę możesz doprawiać ziołami, solą, pieprzem, papryką i czosnkiem. Rady Budwig zalecała jedzenie pasty rano razem z płatkami zbożowymi, łyżką zmielonego siemienia lnianego i tartym jabłkiem oraz, oczywiście, samodzielnie. Stosuje się ją następująco: 2 łyżki w profilaktyce, 2-4 w lekkich schorzeniach, 6 – w cięższych. Po przyrządzeniu pastę trzeba przechowywać w lodówce.

Oleolux - przepis

  • 250 g oleju kokosowego (w zależności od temperatury otoczenia ma konsystencję stałą lub płynną)
  • cebula
  • 10 ząbków czosnku
  • 125 ml oleju lnianego

Szklany pojemnik z olejem lnianym włóż do zamrażalnika. Obierz cebulę i czosnek. Przekrój cebulę na pół i obie połówki lekko podsmaż na oleju kokosowym (w stalowym naczyniu), aż będzie złocista. Po 15 minutach dodaj 10 ząbków czosnku i podsmaż jeszcze 3 minuty. Teraz przelej ten gorący tłuszcz przez sitko do schłodzonego pojemniczka z olejem lnianym. Rady Gotowe smarowidło przechowuj w lodówce. Możesz nim smarować chleb, podawać do warzyw i kasz.

Etap przejściowy w diecie dr Budwig

Na początek dr Budwig zaleca przejście tzw. etapu wstępnego, którego długość zależy od stanu zdrowia. U osób poważnie chorych, które nie są w stanie przyswajać stałych pokarmów, trwa kilka dni, nawet tydzień. Dla osób chorych, które mogą przyjmować pokarmy, to 1-2 dni, a dla umiarkowanie chorych i zdrowych niemających problemów z przyjmowaniem pokarmów – dzień. Etap przejściowy to pewnego rodzaju post. Trzeba jeść tylko jeden rodzaj potrawy, która bazuje na tzw. linomelu (są to płatki śniadaniowe z grubo zmielonych nasion lnu z miodem rozpuszczonym w małej ilości świeżego mleka lub mleka w proszku (produkt jest do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością, również internetowych). Oprócz tego w okresie przejściowym należy pić ciepłe herbaty, świeżo wyciskany sok z marchewki i z papai.

Dieta dr Budwig - restrykcyjna, ale nie uciążliwa

Skuteczność lecznicza diety zależy od bezwzględnego przestrzegania wszystkich zaleceń dietetycznych, szczególnie pochodzenia produktów (eko!) oraz pór jedzenia. Ten drugi warunek wiele osób uzna za pewną wadę, bo plan dnia jest rozpisany z dokładnością do godziny. Co ciekawe, w jadłospisie na każdy dzień znajduje się... alkohol, co może budzić wątpliwości. Dieta dr Budwig jest z pewnością godna polecenia – można ją stosować skrupulatnie, ale też tylko wybrane jej elementy. Oleje tłoczone na zimno, siemię lniane, kiszonki oraz sok z kiszonek, podobnie jak domowy kefir mają prozdrowotne właściwości. Jeśli włączymy je do codziennej diety, na pewno zyskamy lepszą odporność, a układ trawienny będzie funkcjonował sprawniej.

To ci się przyda

Podstawowe produkty w diecie dr Budwig

  • ekologiczny olej lniany – 4-8 łyżek dziennie
  • siemię lniane – 4-6 łyżek, mielone bezpośrednio przed spożyciem, wraz z sokiem warzywnym lub owocowym
  • ser biały odtłuszczony – 125-200 g dziennie
  • sok z kiszonej kapusty – najlepiej przygotowywany w wyciskarce wolnoobrotowej – szklanka dziennie (zawsze rano)
  • olej kokosowy
  • owoce – do 4 porcji dziennie (owoców nie należy mieszać) oraz szklanka świeżego soku
  • świeże warzywa – do 6 filiżanek dziennie, głównie warzywa kapustne i brokuły
  • zboża w postaci chleba i płatków z nieoczyszczonych, pełnych ziaren, do 4 filiżanek dziennie
  • ryby świeże, oceaniczne, najlepiej łosoś, makrela, tuńczyk (bogate w kwasy omega- 3), do 25 dag dziennie
  • mięso i drób – ale tylko z ekologicznych hodowli i okazjonalnie; w przypadku ciężkich chorób, np. nowotworów, z mięsa i drobiu należy zrezygnować całkowicie
  • płyny – 2 litry wody dziennie (filtrowanej albo butelkowanej źródlanej, ale nie mineralnej)
  • ponadto: miód, surowe i suszone owoce, surowe i gotowane warzywa, kasze bezglutenowe (jaglana, gryczana), płatki owsiane, świeże i suszone zioła, wytrawny szampan lub wytrawne czerwone wino

Dieta dr Budwig - przykładowy jadłospis dzienny

7:00 szklanka wyciśniętego soku z kiszonej kapusty

8:00 szklanka zielonej, czarnej lub owocowej herbaty osłodzonej miodem oraz gotowane ziarna zbóż wg uznania (owsianka, kasza gryczana, kasza jęczmienna, kasza jaglana), zmieszane z siemieniem lnianym, pastą dr Budwig i surowymi owocami

10:00 szklanka świeżo wyciśniętego soku z marchwi lub rzodkiewki, lub cytryny, lub pokrzywy. Inna propozycja to sok z buraka, selera, marchwi i jabłek – zawsze w proporcjach: 2 części buraka i 1 pozostałych składników. Ważne! Burak powinien być dobrze schłodzony w lodówce

11:00 porcja żółtego sera (eko) z owocami (do wyboru: winogrona, jabłka, melon)

12:00 lampka szampana z łyżką siemienia lnianego lub linomelu

12:15 talerz surówek z dressingiem na bazie pasty dr Budwig z ziołami i przyprawami, w tym: sól, pieprz, musztarda, czosnek, chrzan oraz dostępne zioła. Dr Budwig zaleca również: mniszek lekarski, rzeżuchę, seler, sałatę, rzodkiewki i oczywiście kiszoną kapustę.

12:30 obiad z deserem: kasze, warzywa z dodatkiem oleoluxu, deser to krem owocowy zmiksowany ze świeżych owoców oraz pasty dr Budwig z dodatkiem łyżeczki rumu lub wiśniówki

15:00 szklanka soku regeneracyjnego (z winogron, ananasa)

15:30 szklanka soku detoksykacyjnego (wiśniowego, borówkowego lub z papai)

18:00 kolacja z ziaren zbóż ugotowanych w bulionie warzywnym z dodatkiem oleoluxu z małą łyżeczką drożdży liofilizowanych

20:30 lampka czerwonego wytrawnego wina, ewentualnie z małą ilością miodu

Warto wiedzieć

Kim jest autorka diety

Johanna Budwig (1908-2003) była niemieckim biochemikiem. Pracowała jako konsultantka dla Federalnego Instytutu Badań nad Tłuszczami. Była ekspertem od tłuszczów i leków w Ministerstwie Zdrowia. W tym czasie to od niej zależała akceptacja wielu leków przeciwnowotworowych, które wchodziły na rynek niemiecki. Studiowała medycynę i naturopatię – co pokazuje jej holistyczne podejście do zdrowia człowieka. Uznana jest za jeden z największych autorytetów na świecie w dziedzinie tłuszczów i olejów. Jako pierwsza dokonała klasyfikacji kwasów tłuszczowych zgodnie z ich składem. Odkryła lecznicze właściwości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i ich dobroczynny wpływ na choroby zwyrodnieniowe, włącznie z chorobami nowotworowymi. Każdy pacjent przez pierwsze pół godziny podczas 2,5-3-godzinnej wizyty u dr Budwig opowiadał o sobie. Przeprowadziła szczegółowe badania nad wysokoprzetworzonymi tłuszczami roślinnymi i wykazała ich szkodliwe działanie na zdrowie człowieka. Jest autorką wielu książek, m.in. na temat związku między tłuszczami a chorobami serca i płuc oraz występowaniem nowotworów.

miesięcznik "Zdrowie"