Choroby kobiece

Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …

Nie ma sensu zakopywać głębiej w szafie parasolek. Trwa cisza przed burzą. "Nie ma już powrotu do tego, co było – czyli tzw. kompromisu – dziś świadomość społeczna i oczekiwania kobiet są zupełnie inne"- mówi prof. Marzena Dębska. Zarazem obawia się radykalizacji stanowisk po obu stronach sporu o aborcję.
"Wolą poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci" Andrzej Duda tłumaczy swoje weto w sprawie dostępu do pigułki dzień po. Wydawałoby się, że ta sprawa nie powinna budzić aż takich kontrowersji. Aż zimny pot oblewa na myśl, jak będzie wyglądała wojna o aborcję, która przecież dopiero przed nami.
Która z nas nie chciałaby zostać prawdziwą księżniczką, z pięknie pachnącą, elegancko odkażoną waginą? Wydawało się, że niemal dwa lata temu Polki zrozumiały, że dziwaczne kulki dopochwowe oferowane w sieci mogą być szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Niestety, nastąpiło cudowne wskrzeszenie idei detoksykacji cipek.
Wyniki tych badań to nie przelewki. Trzeba traktować je poważnie, bo trwały 30 lat, a metodologia nie budzi zastrzeżeń. To niedobra wiadomość dla kobiet zmagających się z niepłodnością, nadwagą, trądzikiem i innymi konsekwencjami dość częstego zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Z problemem endometriozy mierzy się na świecie 176 mln kobiet. Problem dotyczy nawet co 10. z nas, ale zdecydowana większość najpewniej o swoim schorzeniu nawet nie wie, a nietypowe objawy opóźniają diagnozę i właściwe leczenie. Skoro "sprawa kobieca", to wiadomo, jakie sygnały jej towarzyszą? Niekoniecznie.
Łagodny mięśniak, a może złośliwy zabójca, mięsak? Nie można mieć absolutnej pewności, dopóki nie usunie się nowotworu i nie przeprowadzi badania histopatologicznego. Chcesz leczyć mięśniaki tabletkami? Musisz to wiedzieć.
Rządowy plan wprowadzenia dostępu bez recepty antykoncepcji awaryjnej budzi zaskakująco dużo emocji. Nie chodzi o aborcję farmakologiczną, a jedynie metodę zapobiegania ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym, tymczasem już robi się gorąco. W tle pojawia się zdrowie kobiety. Tylko czy na pewno?
Właściwie każda kobieta ma włoski na brodzie, najczęściej bardzo cienkie, delikatne, niewidoczne. Jeśli jednak nagle pojawia się ciemne owłosienie, grubsze, sztywne, szorstkie, sprawę trzeba wyjaśnić. Nim pozbędziesz się włosków, lepiej pokazać się lekarzowi. Także wtedy, gdy owłosienie pojawia się w innej, nietypowej lokalizacji dla kobiet.
Może faktycznie dzisiejsze 40-tki to dawne 20-tki, bo często mamy lepsze kosmetyki, możliwość samorealizacji i podziału obowiązków, wiedzę o zdrowiu. Niewątpliwie przyczynia się też do tego profilaktyka i opieka zdrowotna w dzieciństwie. Nie trać tego potencjału, skoro 40 lat minęło. Zrób sobie przegląd. To ten czas.
Ta choroba zasadniczo jest dobrze znana lekarzom, a jednak bardzo rzadko zlecają pacjentom badania, które pozwalają ją rozpoznać. Czasem tematem zainteresuje się czujny ginekolog czy stomatolog. Częste siniaki, obfite miesiączki, krwawienia z nosa. Coś ci to przypomina? To może być skaza krwotoczna.
Coraz trudniej w to dziś uwierzyć, że poważna choroba kobiet, znacząco utrudniająca codzienne funkcjonowanie, uszkadzająca narządy wewnętrzne, będąca źródłem cierpienia i niepłodności, jeszcze nie tak dawno uchodziła za wstydliwą. Te kobiety na pewno przyczniły się do zmiany tego stanu rzeczy.

Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.

Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.

Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.

Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.