Badania

Wiele osób nie wykonuje badań, nawet gdy pojawiają się ku temu podstawy. Inni wykonują je regularnie – raz w roku. Regularne badania profilaktyczne nie tylko ratują życie, ale i chronią przed obniżeniem jego jakości. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby, szanse na wyleczenie i uniknięcie powikłań zdecydowanie rosną. Badania przesiewowe inaczej skriningowe wykonujemy by jak najwcześniej wykryć chorobę, nawet gdy nie daje jeszcze żadnych objawów.

Całymi latami, podczas miesięcznych krwawień odczuwają ogromny ból. I latami słyszą od lekarzy, że „taka ich uroda”. Diagnozę: „choruje pani na endometriozę” usłyszało 1 milion Polek. Niezdiagnozowanych mogą być kolejne 3 miliony. Na nazwanie przyczyny cierpienia mogą czekać nawet 4-11 lat. Teraz dzięki nowoczesnym badaniom można zarówno diagnozę, jak i terapię endometriozy zdecydowanie przyśpieszyć.

Tekst sponsorowany

Może utrudniać zajście w ciążę, ale też przyczyniać się do szeregu innych dolegliwości - również u mężczyzn! Jakie są skutki zbyt wysokiego stężenia prolaktyny? Czy można samodzielnie wpłynąć na obniżenie poziomu tego hormonu?
Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem często wykonywanym w celu wykrycia różnych chorób przewodu pokarmowego. Test na krew utajoną w kale jest przede wszystkim badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego, wykonywanym u osób po 50. roku życia. Jakie jeszcze choroby pozwala wykryć badanie kału na krew utajoną?
Ten temat wraca jak bumerang i coraz więcej osób wierzy, że normy cholesterolu w Polsce są zaniżane. Dowodem ma być fakt, że kiedyś były wyższe i twierdzenia, że w wielu krajach poziom uznawany za normę jest inny, wyższy niż w Polsce. Ma to dotyczyć choćby innych krajów Europy i USA. Faktycznie?
Blada skóra, zmęczenie, uczucie zimna - objawy anemii są powszechnie znane, ale trzeba pamiętać, że przyczyna problemów bywa różna. Czasem na "słabą krew" rzeczywiście może pomóc dieta. Niepokojące wyniki badań trzeba jednak skonsultować z lekarzem i pamiętać, że morfologia to nieraz za mało. Przyda się jeszcze to badanie na początek.
W Polsce 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV nie wie, że są nosicielami wirusa. Wśród zakażonych przybywa kobiet i mężczyzn w wieku dojrzałym, po 40. roku życia. Wiele osób dowiaduje się o zakażeniu wirusem, gdy jest już za późno, a AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Czy za badanie na HIV się płaci? Czy można wykonać je anonimowo?
Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista, a jednak wcale nie. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i związany z nimi ból to epidemia naszych czasów. Infekcje dróg moczowych u kobiet również są częste. Dostępność preparatów bez recepty sprawia, że czasowo tuszujemy objawy, a potem nerki mają problem. Jeśli chorujesz na kręgosłup, możesz z góry założyć, że to on, gdy znowu w krzyżu coś dokucza. I odwrotnie. Tymczasem trzeba to sprawdzić.
Po badaniu jakim jest kolonoskopia, mogą wystąpić przejściowe dolegliwości bólowe, które nie są dolegliwościami rzadkimi. Dolegliwości te, w dużym stopniu zależą od wrażliwości samego pacjenta, ale i również od stopnia trudności badania - czy wykonywano jakieś zabiegi podczas badania i czy wprowadzono dużo powietrza.
Wczesne wykrycie oznacza życie - to banalne, a jednak bardzo trafne, powiedzenie lekarzy. W zabieganym świecie trudno znaleźć czas na skomplikowaną diagnostykę, kolejki zniechęcają do wizyt lekarskich, a inflacja do inwestowania w zdrowie? Akurat te badania drogie nie są, a niektóre nawet nie wymagają wyjścia z domu. Nie wyeliminują wszelkich zagrożeń, ale całkiem sporo - tak. Gra jest warta świeczki.
Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego. Głównym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Jak przygotować się do tego badania? Jak przebiega kolonoskopia?
W procesie diagnostyki raka tarczycy, badania krwi odgrywają kluczową rolę, ale nie zapewniają bezpośredniego potwierdzenia choroby. Czy zatem morfologia jest w stanie pomóc w wykrywaniu raka tarczycy? Jakie wskaźniki powinny zwrócić naszą uwagę i dlaczego pogłębiona diagnostyka jest kluczowa w identyfikacji tego i innych nowotworów.
Przygotowanie do badań ma bardzo duży wpływ na jakość i wiarygodność uzyskanych wyników. Nieodpowiednie przygotowanie może skutkować postawieniem błędnej diagnozy, a tym samym rozpoczęciem źle dobranego leczenia. Aby badanie było wiarygodne trzeba przestrzegać kilku zasad. Oto 8 rzeczy, o których warto pamiętać.

Prawidłowe podejście i regularne kontrolowanie stanu zdrowia zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia schorzenia na bardzo wczesnym etapie, kiedy to jest jeszcze stosunkowo łatwe do wyleczenia. Niestety, wiele osób zaniedbuje kontrole i bagatelizuje stan zdrowia. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać zalecane badania.

Podstawowe badania profilaktyczne:

  • OB, morfologię, badanie ogólne moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • badanie ginekologiczne,
  • kontrolę znamion i pęcherzyków.

Raz na dwa lata należy udać się na kontrolę stomatologiczną. W zależności od wieku co 3 lub 5 lat należy wykonać USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej, lipidogram.

Osoby mające problem ze wzrokiem powinny regularnie, zgodnie z zaleceniami, odbywać konsultacje okulistyczne. Z kolei osoby po ukończeniu 55. roku życia, w szczególności te, które od dłuższego czasu palą papierosy, powinny zbadać się pod kątem raka płuc. Badania dobrze jest dobrać pod kątem swoim potrzeb, obciążeń genetycznych i ewentualnych schorzeń i dolegliwości.

Należy pamiętać, że do badania powinniśmy się odpowiednio przygotować – przykładowo większość badań krwi wykonuje się na czczo.

W przypadku nieprawidłowości wykazanych przez badanie profilaktyczne należy zgłosić się do specjalisty. Po przeanalizowaniu wyników i być może wykonaniu bardziej szczegółowych badań, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Być może konieczna okaże się konsultacja z innym specjalistą i rozpoczęcie hospitalizacji.