Uzależnienia

Uzależnienie jest nabytym stanem zdrowia psychicznego i fizycznego charakteryzującym się stałą lub okresową chęcią wykonywania danej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. To zachowania, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Obecnie uzależnień i nałogów jest całe mnóstwo, a do najczęstszych zaliczamy np. nikotynizm, alkoholizm, narkomanię, lekomanią, seksoholizm, hazard czy zaburzenia odżywiania.

Alprazolam to związek z grupy benzodiazepin, stosowany jako lek psychotropowy. Pod swoją pierwszą nazwą handlową - jako Xanax - stał się bohaterem popkultury. Stosowany jest w celu leczenia stanów lękowych, ataków paniki, agorafobii, depresji. Xanax ma wysoką skuteczność, ale jest też ciemna strona Xanaxu: wykazuje silne działanie uzależniające.
Alkohol pity w nadmiarze jest trucizną. Skutkami nadużywania alkoholu może być pozornie niegroźna anemia, ale także poważne choroby nowotworowe. Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Część skutków nadużywania alkoholu może ustępować po zaprzestaniu picia, inne są nieodwracalne.
Metadon wykorzystywany jest w leczeniu osób uzależnionych od opiatów, m.in. heroiny i morfiny. Substancja znosi objawy abstynencyjne, ale jednocześnie sama posiada duży potencjał uzależniający. W razie przedawkowania metadonu pacjent naraża się na kolejne uzależnienie, którego skutki mogą być dużo poważniejsze niż w przypadku zażywania heroiny czy kodeiny. Temat metadonu niedawno znów stał się głośny, w związku z sukcesem serialu "Wielka Woda".
Uzależniających substancji dostępnych jest mnóstwo. Niepokojący jest fakt, że większość z nich jest legalna, a społeczeństwo nie zawsze ma na ten temat wiedzę lub nie dopuszcza myśli, że są one szkodliwe i uzależniające. Jakie są najbardziej uzależniające substancje na świecie? Oto ranking.
Fazy alkoholizmu są 4: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. W każdej kolejnej fazie objawów choroby alkoholowej przybywa i stają się coraz bardziej nasilone. Mimo to, jak podkreślają psychoterapeuci, leczenie można rozpocząć na każdym etapie rozwoju uzależnienia i zawsze możliwy jest powrót pacjenta do całkowitej trzeźwości. Jak rozpoznać poszczególne fazy alkoholizmu?
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed niebezpieczną substancją psychoaktywną, która zdobywa coraz większą popularność na Polskim rynku. GIS wydał komunikat w tej sprawie, w którym informuje o zagrożeniach wynikających z jej przyjmowania.
Ecstasy (MDMA) to narkotyk popularny wśród tak zwanych „niedzielnych narkomanów” - osób, które sięgają po środki psychoaktywne tylko w weekendy, często przy okazji wyjścia do klubu czy na koncert. Ecstasy (inaczej piguły, pixy, dropsy) nie jest tak toksyczne jak „twarde” narkotyki, ale może być bardzo niebezpieczne dla osób mających problemy z układem krążenia – w niektórych przypadkach wystarczy jedna tabletka, aby doprowadzić do zapaści i w konsekwencji do zgonu. Dowiedz się więcej o działaniu i skutkach ubocznych ecstasy (MDMA).
Trudno się nie zgodzić z tym, że w ciągu ostatnich kilku lat sporo się działo. Pandemia na świecie pogorszyła stan psychiczny wielu osób, część z nich częściej zaczęła sięgać po używki. Eksperci odnotowują teraz zwiększone zapotrzebowanie na wsparcie, co sugeruje, że więcej osób próbuje ograniczyć alkohol lub całkowicie z niego zrezygnować.
FOMO to skrót od angielskiego Fear of Missing out, oznaczający strach przed pozbawieniem dostępu do informacji, odłączeniem od sieci. Jeśli cierpisz na FOMO, to wyłączenie powiadomień w celu wyciszenia się i odpoczynku może jedynie zaszkodzić, powodując stres i niepokój.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zakazała sprzedaży e-papierosów firmy Juul. Chodzi o niespełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa. Ponadto, FDA uważa, że ten producent w dużej mierze przyczynił się do wzrostu palenia elektronicznych papierosów wśród młodzieży.
Brad Pitt - znany na całym świecie aktor z Hollywood, udzielił szczerego wywiadu brytyjskiemu magazynowi „GQ”. Celebryta przyznał, że od wielu lat walczy z uzależnieniem.
Amfetamina to narkotyk znany również jako amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A. Jak działa amfetamina? Jakie są skutki uboczne zażywania amfetaminy? I jak możesz poznać, że twoje dziecko bierze amfetaminę?

Uzależnienie to stan psychiczny, a czasami również i fizyczny, będący wynikiem interakcji między organizmem a środkiem wywołującym uzależnienie. To silna potrzeba wykonywania danej czynności lub zażywania określonej substancji. Podłoże uzależnienia dzieli się na kilka teorii:

  • Teoria psychologiczna – ludzka psychika odpowiada za tendencje do rozwoju uzależnień.
  • Teoria biologiczna – czynniki biologiczne odgrywają rolę w mechanizmie powstawania uzależnień.
  • Teoria środowiskowa – nieprawidłowe wzorce rodzinne sprzyjają kształtowaniu się osobowości podatnej na uzależnienia już od najmłodszych lat.
  • Teoria genetyczno-behawioralna – dziedziczenie skłonności do nałogów i uzależnień. Niektóre cechy charakteru również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia uzależnienia.

Wyróżniamy trzy kluczowe rodzaje uzależnień:

  • Psychiczne – zażywane substancje powodują zmiany emocjonalne. Pojawia się silna potrzeba przyjmowania substancji, wykonywania jakiejś czynność. Do charakterystycznych cech uzależniania psychicznego należą np. potrzeba dostarczania środka uzależniającego, wzrost tolerancji na jego działanie, obsesje związane z czynnością uzależniającą.
  • Fizyczne – to konkretny wpływ substancji na organizm. Dostarczenie środka uzależniającego wiąże się z pozytywnym jednak niekorzystnym wpływem na organizm. Odstawienie zwiąże się z negatywnymi odczuciami, a niekiedy i śmiercią.
  • Behawioralne – uzależnienie od zachowań sprawiających przyjemność np. samookaleczenia, masturbacji, hazardu, seksu.