Antykoncepcja doustna: co Polki o niej wiedzą i dlaczego ją wybierają? [Wyniki raportu]

2017-02-09 9:41

Antykoncepcja doustna jest powszechnie dostępną w Polsce metodą zapobiegania ciąży. Według ginekologów kobiety chętnie sięgają po pigułki: dlaczego je kupują i jakie widzą zalety korzystania z antykoncepcji doustnej? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami raportu przygotowanego w ramach programu edukacyjnego "Antykoncepcja dla Ciebie".

Antykoncepcja doustna: co Polki o niej wiedzą i dlaczego ją wybierają? [Wyniki raportu]
Autor: thinkstockphotos.com Wiedzy o antykoncepcji doustnej Polki najchętniej szukają u lekarza, a potem także w poradnikach i internecie.

Spis treści

  1. Co Polki wiedzą o antykoncepcji doustnej?
  2. Źródła wiedzy o antykoncepcji doustnej
  3. Dlaczego Polki wybierają antykoncepcję doustną?

Raport dotyczący hormonalnej antykoncepcji doustnej sporządzono na podstawie danych przedstawionych przez ginekologów biorących udział w programie edukacyjnym "Antykoncepcja dla Ciebie". Program skierowany jest do kobiet rozpoczynających bądź kontynuujących przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Lekarze od października 2015 do października 2016 roku przeprowadzili wywiady z 17760 pacjentkami, pytając je o to, jak oceniają działanie antykoncepcji doustnej i jakie są powody, dla których po nią sięgają. Lekarze wypowiedzieli się również o wiedzy Polek na temat tej metody zapobiegania ciąży.

Co Polki wiedzą o antykoncepcji doustnej?

Według lekarzy, nie wszystkie kobiety dysponują odpowiednią wiedzą o antykoncepcji. 53,2 procent Polek częściowo wie, na czym polega stosowana przez nie metoda zapobiegania ciąży, natomiast 40,6 procent pań ma o niej pełną wiedzę. Z drugiej strony, 6,3 procent kobiet nie posiada wystarczającej wiedzy o antykoncepcji doustnej.

Aż 91 procent Polek wie, na czym polega mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych, a 75,8 procent - że mają one również pozaantykoncepcyjne działanie (np. wpływają na regulację cyklu miesiączkowego). Z kolei 19,9 procent kobiet nie dysponuje wiedzą o tym, czy antykoncepcja doustna chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (a nie chroni). 10 procent przebadanych pań zdaje sobie sprawę, że ta metoda jest najbardziej skuteczna, gdy tabletki zażywa się regularnie - każdego dnia o tej samej porze, a 21,4 procent Polek nie wie, co robić, gdy raz zapomną przyjąć pigułkę antykoncepcyjną. Niemal tyle samo - 21,6 procent - nie zdaje sobie również sprawy, że jeśli minęło więcej niż 12 godzin od planowego przyjęcia tabletki, skuteczność metody może być obniżona. Co więcej, 40,9 procent pań nie ma świadomości, że stosowanie innych preparatów - jak np. antybiotyków, leków uspokajających i przeciwpadaczkowych oraz naparów z dziurawca - obniża skuteczność antykoncepcji doustnej.

Okazuje się również, że co piąta kobieta przyjmująca antykoncepcję doustną zapomina o przyjęciu co najmniej dwóch tabletek w trakcie jednego cyklu, a co druga Polka przyznaje, że zapomniała przyjąć jedną tabletkę w danym cyklu. Lekarze zaznaczają, że średnio jedna na dziesięć kobiet stosujących środki antykoncepcyjne potrzebuje zgłębić swoją wiedzę o działaniu tego typu środków. Dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja.

- Antykoncepcja hormonalna jest jednym z ważniejszych osiągnięć medycyny XX wieku, gdyż zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą, dając poczucie bezpieczeństwa i wolności kobiecie. [...] Przedstawione wyniki badania wskazują na coraz większą świadomość kobiet w kwestii pozaantykoncepcyjnych korzyści wynikających ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto, kobiety bardziej świadomie rozmawiają z lekarzem o swoich potrzebach zdrowotnych, w zaspokojeniu których może pomóc stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Znikają popularne mity dotyczące antykoncepcji hormonalnej jak np. ciąża mnoga po jej odstawieniu, czy niepłodność - informuje prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ginekolog-położnik, seksuolog, endokrynolog.

źródło: materiały prasowe kampanii "Antykoncepcja dla Ciebie"

antykoncepcja-1.png
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
6 faktów na temat antykoncepcji

Źródła wiedzy o antykoncepcji doustnej

Polki najchętniej konsultują się w sprawie poprawnego stosowania środków antykoncepcyjnych ze specjalistą - tak robi 62,7 procent badanych. Istotnym źródłem wiedzy są też poradniki - w przypadku 39,5 procent ankietowanych - oraz internet, w którym odpowiedzi szuka 38,9 procent respondentek.

Dlaczego Polki wybierają antykoncepcję doustną?

Oczywiście najważniejszym powodem, dla którego Polki sięgają po tabletki antykoncepcyjne jest chęć zapobiegnięcia ciąży - tak jest w przypadku 87 procent badanych kobiet, w porównaniu z 96 procentami z poprzednich lat. Wynika więc z tego, że kobiety - 13 procent z nich - coraz częściej sięgają po pigułki w innych celach.

Dwie na pięć Polek przyznało, że stosowanie antykoncepcji doustnej przynosi im również inne - poza zapobieganiem ciąży - korzyści. Najczęściej wymieniano regulację cyklu (39,3 procent), poprawę kondycji skóry (27,9 procent) oraz mniej obfite miesiączki (21,3 procent).

- Aktualnie podkreśla się, iż jednym z najistotniejszych wyzwań lekarza ginekologa jest poradnictwo antykoncepcyjne, a dobór preparatu powinien być odpowiedni zarówno dla zdrowia, jaki i stylu życia pacjentki. Aby ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – u młodych kobiet - Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie podwójnej metody – czyli antykoncepcji hormonalnej i prezerwatywy - zaznacza prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Warto wiedzieć

Czy Polki są zadowolone z działania tabletek antykoncepcyjnych?

Z badania przeprowadzonego w ramach akcji "Antykoncepcja dla Ciebie" wynika, że Polki są zadowolone z efektów stosowania tej metody zapobiegania ciąży - tak jest w przypadku 84,8 procent badanych. Tylko jedna na czterdzieści pań - 2,4 procent - wyznała, że pigułki nie zadziałały tak, jak tego oczekiwały.