Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych – prawda czy mit?

2019-10-29 10:16

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych wymienia się jako częsty skutek uboczny antykoncepcji hormonalnej. Wiele kobiet obawia się, że pigułki wywołają u nich nagły przyrost wagi w najbardziej problematycznych obszarach ciała takich jak brzuch, uda, pośladki. Czy istnieje związek między stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych a tyciem? Poznaj opinię ginekologa na ten temat.

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych – prawda czy mit?
Autor: thinkstockphotos.com Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych to częściej skutek niezdrowego stylu życia niż stosowania pigułek.

Spis treści

  1. Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych w badaniach klinicznych
  2. Wzrost apetytu oraz zatrzymane płynów w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych
  3. Jakie tabletki antykoncepcyjne nie powodują tycia?
  4. Dlaczego tyję stosując tabletki antykoncepcyjne?
  5. Tycie czy chudnięcie – jakie skutki uboczne powodują tabletki antykoncepcyjne?
  6. Co zrobić w przypadku nadmiernego tycia przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych w badaniach klinicznych

Tabletki antykoncepcyjne są niesłusznie postrzegane jako podstawowa i jedyna przyczyna wzrostu wagi u kobiet stosujących tę metodę zapobiegania ciąży. W wielu badaniach klinicznych nie wykazano istotnego zwiększenia masy ciała wśród kobiet zażywających pigułki antykoncepcyjne. W dużej analizie na podstawie licznych prac naukowych dotyczących działań niepożądanych antykoncepcji hormonalnej stwierdzono, że jest mało prawdopodobne, aby środki te były przyczyną tycia.

Mity o antykoncepcji

Czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie? Wśród kobiet stosujących doustną antykoncepcję zdania na ten temat są podzielone. Są panie, które twierdzą, że tabletki były u nich przyczyną znacznego przyrostu wagi, ale istnieją też opinie odwrotne – mówiące, że pigułki powodują chudnięcie.

Jaka jest prawda na temat tabletek antykoncepcyjnych i tycia?

Dowody naukowe przeczą teoriom, jakoby tabletki antykoncepcyjne powodowały przyrost wagi.

Wzrost apetytu oraz zatrzymane płynów w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Równie często można się spotkać z opinią, że to nie tabletki są bezpośrednią przyczyną tycia, a wywołany przez nie wzrost apetytu i zatrzymanie wody w organizmie. Tej kwestii także przyjrzeli się naukowcy.

Wyniki wielu badań klinicznych pokazały, że doustne środki hormonalne mają wpływ na łagodzenie licznych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, do których zaliczyć możemy wzrost łaknienia czy też zatrzymanie płynów. Tymczasem to właśnie za występowanie tych skutków ubocznych bardzo często obwiniane są tabletki antykoncepcyjne. Okazuje się, że nie tylko nie powodują one opisywanych objawów, a nawet mogą zmniejszać ich nasilenie.

Przeczytaj także: Tabletki osłonowe przy antykoncepcji hormonalnej – czy działają i kiedy warto je brać?  

Warto wiedzieć

Jakie tabletki antykoncepcyjne nie powodują tycia?

Doustne tabletki antykoncepcyjne różnią się od siebie pod względem dawki estrogenów. Obecnie najbardziej popularne i najczęściej polecane są preparaty niskodawkowe - tzw. antykoncepcja ultralekka. Preparaty z mniejszą ilością estrogenów nie powodują u kobiet uciążliwych działań niepożądanych, takich jak chociażby wspomniany nadmierny przyrost wagi.

Dlaczego tyję stosując tabletki antykoncepcyjne?

Z wiekiem u większości kobiet masa ciała nieco się zwiększa – zjawisko to jest niezależne od stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych i nie ma z nimi żadnego związku. Nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej mogą być uznawane za główne przyczyny obserwowanego wzrostu wagi.

Aby zminimalizować ryzyko utycia podczas stosowania pigułek hormonalnych, należy zadbać o codzienną porcję aktywności fizycznej. Polecane są zwłaszcza sporty kardio, które przyspieszają metabolizm tłuszczów oraz poprawiają ogólną kondycję układu krążenia (np. stepper, orbitrek, rower stacjonarny). Warto dodać, że ćwiczenia są ważnym elementem profilaktyki zapobiegającym chorobom żył – a schorzenia te są często obserwowane u kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne. Ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej wagi odgrywa też zrównoważona dieta ograniczająca tłuszcz i cukier.

Aktywność fizyczna w czasie stosowania doustnej antykoncepcji nie tylko zapobiega tyciu, ale także chroni przed chorobami żył i likwiduje cellulit, który często pojawia się u kobiet zażywających pigułki hormonalne.

Warto wiedzieć

Tycie czy chudnięcie – jakie skutki uboczne powodują tabletki antykoncepcyjne?

Zjawisko przyrostu masy ciała podczas używania antykoncepcji hormonalnej oparte jest głównie na założeniach teoretycznych, które nie znajdują potwierdzenia w praktyce, a nawet są zupełnie sprzeczne. Nieścisłości zauważyć można już na etapie czytania ulotki informacyjnej tabletek antykoncepcyjnych. Znajdziemy tam informację, że pigułki mogą powodować zarówno wzrost masy ciała, jak i też jej spadek. Oba twierdzenia nie znajdują poparcia w dowodach naukowych.

Przeczytaj także: Metody antykoncepcji dla mężczyzn  

Co zrobić w przypadku nadmiernego tycia przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Ważne aby pacjentka zawsze informowała swojego ginekologa o zaobserwowanych skutkach ubocznych tabletek, w tym o przyroście masy ciała. Umożliwi to dobranie innego środka antykoncepcyjnego.

Każda kobieta inaczej reaguje na podawane leki. O ile w wielu badaniach klinicznych nie wykazano, aby to właśnie hormonalne środki antykoncpecyjne były w głównej mierze odpowiedzialne za wzrost masy ciała, czasem spotykamy się z pacjentkami, które w pierwszych miesiącach po włączeniu doustnej tabletki antykoncepcyjnej znacznie przybierają na wadze. Mimo że taka sytuacja występuje bardzo rzadko, zawsze powinniśmy zastanowić się nad zmianą na dotychczas zażywanego preparatu na inny bądź całkowicie zrezygnować z antykoncepcji opartej na preparatach estrogenowo-progestagenowych.