Seks i rak? To się nie wyklucza!

2015-07-01 17:25

Gdy pojawia się diagnoza - rak, myśli takiej osoby i jej partnera skupiają się przede wszystkim na chorobie. Ostatnią rzeczą o jakiej w takiej chwili się myśli to kwestie związane z życiem seksualnym. Tego tematu nie poruszają ani sami pacjenci, ani lekarze. Tymczasem seks jest ważnym elementem naszej codzienności. Wpływa na nasze samopoczucie i obraz samego siebie. KancerSurtra to kampania fundacji Rak'n'Roll, skierowana do kobiet chorujących na raka oraz ich partnerów.

KancerSutra: pozycja Objęcia
Autor: fot. materiały prasowe

Spis treści

  1. Dlaczego osobie chorej na raka brakuje ochoty na seks?
  2. Jak odbudować intymność, kiedy jeden z partnerów jest chory?
Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Rak nie wyklucza życia seksualnego. Pieszczoty i bliskość są możliwe zawsze – bez względu ma problemy fizyczne czy historię choroby. Skutki leczenia prawie nigdy nie doprowadzają do utraty zdolności odczuwania przyjemności z dotyku. Wznowienie aktywności seksualnej może wywołać pewne obawy, dlatego warto pamiętać, że pierwsze zbliżenia mogą różnić się od dotychczasowego pożycia. Ważna jest otwartość partnerów do poszukiwania takiej formy bliskości, która będzie realna i satysfakcjonująca dla obydwu stron.

W wyniku operacji chirurgicznych, które nierzadko pozostawiają trwałe ślady okaleczenia i niepełnosprawności, wiele kobiet traci poczucie swojej wartości i atrakcyjności, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie, w tym na relacje intymne. W takiej sytuacji potrzeba czasu i zaangażowania obydwu współpartnerów w odbudowanie obrazu osoby chorej. Warto również zadbać o ładną bieliznę, dobrze dobraną perukę lub inne nakrycie głowy oraz osobiste atrybuty atrakcyjności - twierdzi psychoonkolog i terapeuta par, Mariola Kosowicz.

Dlaczego osobie chorej na raka brakuje ochoty na seks?

Jest kilka powodów. Na początku leczenia obawy o życie i zdrowie są tak intensywne, że znacznie spada nasze zainteresowanie seksem. W tym okresie ważna jest obecność osoby bliskiej, jej oddanie i poczucie wspólnej troski o zdrowie osoby chorej i wzajemne relacje.

Dodatkowo leczenie onkologiczne zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, co również może przyczynić się do utraty ochoty na seks. Niektóre kobiety w tym okresie przechodzą przedwczesną menopauzę, co wpływa także na życie intymne.

Z kolei w wyniku operacji chirurgicznych, które nierzadko pozostawiają trwałe ślady okaleczenia i niepełnosprawności, wiele kobiet traci poczucie swojej wartości i atrakcyjności, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie, w tym na relacje intymne. W takiej sytuacji potrzeba czasu i zaangażowania obydwu współpartnerów w odbudowanie obrazu osoby chorej.

To ci się przyda

Jak odbudować intymność, kiedy jeden z partnerów jest chory?

1. Daj sobie czas! To naturalne, jeśli w okresie leczenia sfera życia intymnego zeszła na dalszy plan, ponieważ pojawiają się inne priorytety. Warto jednak dać sobie czas i powoli powracać do chwil bliskości i czułości.

2. …ale nie czekaj zbyt długo! Partner osoby chorej często czeka na znak, czy partnerka jest ponownie gotowa podjąć aktywność w sferze seksualnej. Odrzucając partnera, musimy liczyć się z tym, że obie strony zaakceptują zaistniałą sytuację i nie wykonają żadnego kroku ku zmianie. Nie warto czekać zbyt długo, aż problem sam się rozwiąże.

3. Rozmawiaj! Warto szczerze porozmawiać ze swoim partnerem o obawach, niepokojach, zahamowaniach, unikając przy tym złośliwości czy wzajemnych roszczeń. Życie codzienne nie pozostaje bez znaczenia. To, jaki mamy do siebie stosunek, czy darzymy się zaufaniem, czy się kłócimy – wszystko to ma wpływ na bliskość i intymność.

4. Baw się! Intymność to nie tylko seks, ale również przytulenie, pieszczoty, delikatny pocałunek, masaż. Pozwalają one poczuć bliskość i bezpieczeństwo.

5. Zbuduj nastrój! Warto w zamierzony sposób budować nastrój, sprzyjający bliskości, z pomocą muzyki, świec, wspólnej kąpieli. Należy jednak wybrać odpowiednie czas i miejsce. Obawa, że ktoś mógłby naruszać spokój tych chwil, prowadzi do blokady.

Ważne

KancerSutra to metoda jak opanować sztukę miłości w chorobie i jednocześnie nazwa nowej kampanii społecznej Fundacji Rak’n’Roll. Kampania skierowana jest przede wszystkim do kobiet chorujących na raka, a także do ich partnerów, których wsparcie w czasie leczenia jest szczególnie ważne. Projekt ma na celu pokazać, że pomimo choroby wciąż można prowadzić aktywne życie seksualne, a także dostarczyć profesjonalnego wsparcia parom, które z powodu raka przestały prowadzić udane życie seksualne.

Dostępna jest również strona internetowa www.kancersutra.pl, na której można znaleźć podstawowe informacje o problemie i porady, a także praktyczne informacje o gadżetach seksualnych, sztuczkach i pomysłach na udany seks. W ramach strony uruchomiona zostanie także anonimowa poradnia online obsługiwana przez ekspertów. Od września prowadzone będą warsztaty dla kobiet z seksuologami mające pomóc w przełamania barier w podejściu do życia seksualnego w trakcie lub po chorobie.