Sztuka kochania

Seks analny - jak się kochać analnie?

Konsultant: Beata Ciesielska, seksuolog, członek europejskiego i polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej
Autor: lek.med. Anna Zofia Antosik, Lena Janicka
Seks analny - jak się kochać analnie?

Seks analny zawsze budził wiele kontrowersji. Opinie o zaletach seksu analnego przeplatają się z opowieściami o jego przykrych następstwach. Jak to jest naprawdę? Czy konsekwencjami stosunków analnych są hemoroidy i problemy z utrzymaniem stolca? Jak zacząć uprawiać seks analny?

Seks analny nieustannie budzi wiele kontrowersji - ma swoich zwolenników i  przeciwników. Już pierwszy stosunek analny może być przyjemny, pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku zasad.

Seks analny: nic na siłę

Seks analny jest dozwolony TYLKO jeśli oboje partnerzy wyrażają na to zgodę. Aby ta forma kontaktu przyniosła satysfakcję, partnerzy muszą być podnieceni i rozluźnieni. Z praktycznego punktu widzenia stan ten najprościej osiągnąć, zaczynając seks seksualny stosunkiem pochwowym, przerywając w pewnym momencie i przechodząc do pieszczot analnych. Zwieracz odbytu to bardzo silny mięsień i jego gwałtowne, mechaniczne rozwarcie może być bardzo nieprzyjemne, co więcej może skutkować uszkodzeniami śluzówki odbytu, a nawet krwawieniami. Pamiętaj, że nigdzie w ludzkim ciele nie ma śluzówki tak delikatnej jak śluzówka odbytu.

Co zrobić, żeby seks analny nie sprawiał bólu?

Daj partnerce czas, aby przygotowała się na dotyk w tym szczególnym miejscu. Powolne, delikatne pieszczoty z zewnątrz działają cuda i pozwalają stopniowo rozluźnić zaciśnięty mięsień. Wtedy można przystąpić do następnej fazy - pieszczot wewnątrz palcem. W ten sposób przygotowujemy to wrażliwe miejsce na przyjęcie penisa. Przy odpowiednim nawilżeniu (żel, wazelina) i pełnym wyczucia dotyku pieszczoty tej niezwykle erogennej, bogatej w zakończenia nerwowe strefy nie przyniosą bólu, a wręcz przeciwnie - wywołają wiele pozytywnych odczuć. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano i do tej szczególnej formy kontaktów należy się przyzwyczaić.

Uszkodzenie odbytu zdarza się bardzo, bardzo rzadko i tylko podczas stosunków "na siłę", gdy partnerka nie wyraża zgody lub jest bardzo spięta i zaciska mięsień zwieracza. Gdy podczas seksu analnego pojawia się ból, jest to po prostu znak, że należy go przerwać.

Seks analny: zadbaj o higienę!

Odbytnica jest fizjologicznie pusta. Lewatywa wykonywana przed stosunkiem nie jest więc konieczna, z pewnością poprawia jednak komfort psychiczny i oczyszcza odbytnicę z nielicznych, zalegających grudek. Nie da się jednak ukryć, że to miejsce posiada bogatą florę bakteryjną. W profilaktyce zakażeń najważniejsze jest więc respektowanie zasady: po pieszczotach analnych nie wkładaj palca ani członka do pochwy - najpierw dokładnie go umyj lub zmień prezerwatywę. Zabezpiecza to pochwę przed dostaniem się bakterii z odbytu. W drugą stronę ta zasada nie obowiązuje. Po pieszczotach waginalnych można uprawiać seks analny.

Seks analny a hemoroidy

Wiele osób uważa, że seks analny oznacza ryzyko pojawienia się w przyszłości hemoroidów. Rzeczywiście początkowe, nieumiejętne stosunki mogą wiązać się z niewielkimi krwawieniami. Sytuacja ta jednak występuje rzadko i mija przy kolejnych stosunkach. Ostatnie prace dowodzą, że seks analny to swoisty trening dla naczyń wokół odbytu i wręcz przeciwdziała hemoroidom. W licznej grupie kobiet uprawiających ten rodzaj seksu po kilku latach stwierdzono mniej przypadków żylaków odbytu niż w grupie kochającej się klasycznie.

Seks analny a rozluźnienie zwieracza odbytu

Ten rodzaj seksu nie wpływa negatywnie także na trzymanie stolca. Mięśnie odbytu są przystosowane zarówno do kurczenia się, jak i rozluźniania. Po seksie analnym odbyt jest wprawdzie jeszcze przez chwilę "otwarty" - mięsień jest rozluźniony, ale szybko przechodzi z powrotem do stanu napięcia. Kilkukrotne ćwiczenie w ciągu dnia napinania i rozluźniania mięśni odbytu (które można przecież wykonywać w trakcie codziennych czynności) bardzo usprawnia ten proces. Napinając mięśnie odbytu ćwiczymy przy okazji mięśnie dna miednicy, co ma znaczenie zarówno dla jakości stosunków seksualnych, zapobiega nietrzymaniu moczu, jak i wpływa pozytywnie na przebieg porodu.

Seks analny a ciąża

Uprawiając seks analny nie można zajść w ciążę. Jeśli uprawiacie ten rodzaj miłości bez prezerwatywy, a mężczyzna ma orgazm i wytrysk podczas penetracji, powinniście zawsze uważać, aby wypływająca sperma nie dostała się w okolice pochwy.

Polecamy:

Pozycje do uprawiania seksu analnego

Te pozycje seksualne ułatwią wam stosunek analny i sprawią, że wasze doznania będą naprawdę głębokie

Seks analny: pozycja od tyłu

Partnerka staje na czworaka tyłem do partnera, mężczyzna klęka za nią i mocno przyciska do siebie jej pośladki. Aby w tym układzie maksymalnie ułatwić parterowi wniknięcie do odbytu, partnerka powinna położyć piersi na łóżku i maksymalnie wypiąć pośladki w górę. Jeśli niedostatecznie czuje partnera w sobie, powinna złączyć nogi – w ten sposób zapewni obojgu mocniejsze doznania.

Seks analny: pchnięcie słonia

Kochanka kładzie się na brzuchu i wyciąga ciało jak kotka. Lekko rozchyla wyprostowane nogi. Spokojnie czeka, aż partner przykryje ją swoim ciałem. On zbliża się wolno od tyłu i kładzie na niej. Opiera ręce po obu stronach jej ciała, mniej więcej na wysokości barków, i wprowadzając lingam, odchyla się do tyłu. Pozycję te nazywamy Pchnięciem słonia. Chociaż kochanka nie ma zbytniej możliwości ruchu, może dozować przyjemność, ściskając i rozluźniając nogi. Jeżeli otworzy je szeroko, pozwoli mężczyźnie na głęboką penetrację. Jeśli natomiast zewrze nogi i napnie mięśnie ud, uwięzi członek w środku i sprawi, że każdy jego ruch będzie dużo bardziej odczuwalny. Pochylając głowę do przodu, pozwoli, aby mężczyzna całował oraz kąsał jej szyję. Stopień trudności pozycji zależy od kondycji fizycznej partnera, który w trakcie penetracji musi cały czas opierać się na rękach. Jeśli zabraknie mu sił, zawsze może położyć się na kochance. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób ograniczy swoje ruchy, a co gorsza, jeżeli jest dużo cięższy, niechcący może ją zmiażdżyć swoim ciałem. Dlatego nie poleca się tej pozycji, jeśli mężczyzna waży dużo więcej niż kobieta

Seks analny: pozycja bogini Indrani

Kamasutra uznaje znajomość tej pozycji za wyższy stopnień wtajemniczenia w sztuce miłości fizycznej. Swoją nazwę zawdzięcza bogini Indrani, żony indyjskiego boga wojny i burzy Indry. Pozycja umożliwia mężczyźnie głęboką penetrację, a także ręczną stymulację łechtaczki. Kobieta kładzie się na plecach, przyciąga kolana do klatki piersiowej i opiera stopy o piersi partnera. Partner klęczy przed nią, wspierając się na rękach opartych na jej udach. Mężczyzna tylko z pozoru odgrywa dominującą rolę podczas zbliżenia, ponieważ ugięte nogi partnerki działają jak amortyzator, dzięki czemu to ona wyznacza rytm i głębokość pchnięć.

Seks analny: taczka

Mężczyzna staje na lekko ugiętych nogach, kobieta staje na czworaka przed nim. Partner chwyta ją za uda i unosi wysoko, ona opiera wyprostowane ręce na ziemi. Układ przypomina ogrodnika pchającego taczkę. Partner ma możliwość głębokiej penetracji i to on jest stroną dominującą podczas stosunku. Trudność polega na tym, że musi on utrzymać ciężar ciała partnerki, której tułów wisi w powietrzu.

Seks analny: skutki uboczne

W przeciwieństwie do pochwy, która biologicznie jest przystosowana do penetracji, odbyt ma za zadanie służyć nam wyłącznie do wypróżniania. Co więcej, silny mięsień odbytu pod wpływem działania na niego bodźców zewnętrznych, np. przy próbie włożenia palca czy właśnie penisa "odruchowo" się zaciska. Dlatego pierwsze zbliżania analne mogą skutkować bólem u partnerki - pomocne będzie użycie lubrykantów oraz powolne i stopniowe wprowadzenie prącia. Choć podkreśla się, że przy zachowaniu higieny i traktowaniu seksu analnego nie jako zamiennika stosunku waginalnego, a rodzaju urozmaicenia życia intymnego, już po pierwszych stosunkach skutki uboczne występują rzadko, mogą jednak się pojawić. Oprócz otarcia naskórka i szczelin okołoodbytniczych (pęknięć skóry wokół odbytu) należą do nich zmiany zapalne w okolicy odbytu, wypryski, kłykciny kończyste.

Podobnie jak w przypadku seksu waginalnego, seks analny wiąże się z ryzykiem zarażenia wirusem HPV i wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czytaj także

Najczęściej czytane