Biochemiczne markery metabolizmu kostnego BTM i ich rola w leczeniu osteoporozy

Biochemiczne markery metabolizmu kostnego (BTM) oznaczane z krwi pozwalają lekarzom na dokładniejsze dobranie terapii i leków do potrzeb konkretnego pacjenta cierpiącego na osteoporozę. Okazują się także przydatne we wdrażaniu odpowiedniej profilaktyki u osoby, u których występuje podwyższone ryzyko tej choroby, a także w innych przypadłościach.

Biochemiczne markery metabolizmu kostnego BTM i ich rola w leczeniu osteoporozy
Autor: thinkstockphotos.com Oznaczenie z krwi próbki markerów metabolizmu kostnego jest szczególnie przydatne w przypadku osób, u których zaobserwowano pierwsze objawy osteoporozy.

Spis treści

  1. Czym są markery metabolizmu kostnego?
  2. Kto powinien wykonać badanie BTM?

Badanie BTM okazuje się przydatne tam, gdzie inne metody nie poradzą sobie równie skutecznie. Densytometria (czyli badanie gęstości kości) i ilościowa ultrasonografia pozwalają ocenić stan masy kostnej w danym momencie. Badania te są istotne w profilaktyce, natomiast w procesie leczenia mają swoje ograniczenia: nie pozwalają np. sprawdzić skuteczności zastosowanej terapii wcześniej niż za pół roku, a nawet rok, gdyż tak długo trzeba czekać na pojawienie się zmian w tkance kostnej i uwidocznienie ich w badaniu obrazowym. Znacznie precyzyjniejsze i szybsze monitorowanie efektów leczenia zapewnia proste badanie laboratoryjne: oznaczenie z krwi próbki markerów metabolizmu kostnego (BTM).

Czym są markery metabolizmu kostnego?

To specyficzne białka lub enzymy uwalniane przez komórki kościotwórcze (markery kościotworzenia) i kościogubne (markery resorpcji). Stosując BTM jako uzupełnienie badań obrazowych, lekarz może precyzyjniej oszacować tempo ubytku tkanki kostnej, co pozwala w optymalnym momencie podjąć leczenie, zindywidualizować je, a także na bieżąco monitorować skuteczność zastosowanej terapii. Badanie BTM nie jest refundowane, pakiet złożony z badania markera kościotworzenia, markera resorpcji kości i poziomu witaminy D kosztuje ok. 200 zł.

Czytaj też: Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe): rodzaje i wyniki badań

Kto powinien wykonać badanie BTM?

Oznaczenie z krwi próbki markerów metabolizmu kostnego jest ważne zarówno w przypadku osób, u których doszło już do objawów osteoporozy - najczęściej złamania osteoporotycznego - jak i w profilaktyce - wczesnym wytypowaniu pacjentów, u których istnieje ryzyko wystąpienia osteoporozy. Badanie BTM umożliwia także dobór odpowiedniej formy terapii do konkretnego pacjenta (dobiera się jeden z trzech typów leków: anaboliczne, antyresorpcyjne lub mieszane) oraz monitorowanie skuteczności leczenia i - w przypadku wystąpienia takiej konieczności - jego modyfikacji.

Warto dodać, że badanie BTM okaże się przydatne nie tylko w procesie leczenia osteoporozy, ale również w innych przypadkach: chorobie Pageta, endokrynopatiach, osteomalacji czy chorobach nowotworowych, np. szpiczaku.