Badania

Biochemiczne markery metabolizmu kostnego BTM i ich rola w leczeniu osteoporozy

Autor: Joanna Anczura - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"
Biochemiczne markery metabolizmu kostnego BTM i ich rola w leczeniu osteoporozy
Fot. thinkstockphotos.com

Biochemiczne markery metabolizmu kostnego (BTM) oznaczane z krwi pozwalają lekarzom na dokładniejsze dobranie terapii i leków do potrzeb konkretnego pacjenta cierpiącego na osteoporozę. Okazują się także przydatne we wdrażaniu odpowiedniej profilaktyki u osoby, u których występuje podwyższone ryzyko tej choroby, a także w innych przypadłościach.

Badanie BTM okazuje się przydatne tam, gdzie inne metody nie poradzą sobie równie skutecznie. Densytometria (czyli badanie gęstości kości) i ilościowa ultrasonografia pozwalają ocenić stan masy kostnej w danym momencie. Badania te są istotne w profilaktyce, natomiast w procesie leczenia mają swoje ograniczenia: nie pozwalają np. sprawdzić skuteczności zastosowanej terapii wcześniej niż za pół roku, a nawet rok, gdyż tak długo trzeba czekać na pojawienie się zmian w tkance kostnej i uwidocznienie ich w badaniu obrazowym. Znacznie precyzyjniejsze i szybsze monitorowanie efektów leczenia zapewnia proste badanie laboratoryjne: oznaczenie z krwi próbki markerów metabolizmu kostnego (BTM).

Czym są markery metabolizmu kostnego?

To specyficzne białka lub enzymy uwalniane przez komórki kościotwórcze (markery kościotworzenia) i kościogubne (markery resorpcji). Stosując BTM jako uzupełnienie badań obrazowych, lekarz może precyzyjniej oszacować tempo ubytku tkanki kostnej, co pozwala w optymalnym momencie podjąć leczenie, zindywidualizować je, a także na bieżąco monitorować skuteczność zastosowanej terapii. Badanie BTM nie jest refundowane, pakiet złożony z badania markera kościotworzenia, markera resorpcji kości i poziomu witaminy D kosztuje ok. 200 zł.

Kto powinien wykonać badanie BTM?

Oznaczenie z krwi próbki markerów metabolizmu kostnego jest ważne zarówno w przypadku osób, u których doszło już do objawów osteoporozy - najczęściej złamania osteoporotycznego - jak i w profilaktyce - wczesnym wytypowaniu pacjentów, u których istnieje ryzyko wystąpienia osteoporozy. Badanie BTM umożliwia także dobór odpowiedniej formy terapii do konkretnego pacjenta (dobiera się jeden z trzech typów leków: anaboliczne, antyresorpcyjne lub mieszane) oraz monitorowanie skuteczności leczenia i - w przypadku wystąpienia takiej konieczności - jego modyfikacji.

Warto dodać, że badanie BTM okaże się przydatne nie tylko w procesie leczenia osteoporozy, ale również w innych przypadkach: chorobie Pageta, endokrynopatiach, osteomalacji czy chorobach nowotworowych, np. szpiczaku.

Polecamy:
Polecamy:
Polecamy:

Czytaj także

Najczęściej czytane