Badania

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - na czym polega?

Konsultant: prof. nadzw. Leszek Czupryniak, diabetolog, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"
Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - na czym polega?

Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna, jest jednym z podstawowych badań wykonywanym u osób, które mają nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub są z grup ryzyka. Test tolerancji glukozy jest też obowiązkowym badaniem dla kobiet w ciąży. Jak przebiega doustny test obciążenia glukozą i jak należy interpretować jego wyniki?

Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna, umożliwia wiarygodne potwierdzenie lub wykluczenie cukrzycy. Jak przygotować się do badania? Jak przebiega test doustnego obciążenia glukozą? Jakie wyniki testu uznaje się za prawidłowe?

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - wskazania

Krzywa cukrowa to badanie, które obowiązkowo wykonuje się u kobiet w ciąży, by sprawdzić, czy nie rozwija się u nich cukrzyca ciążowa. Poza tym powinny go wykonać osoby, u których poziom cukru we krwi na czczo jest nieco podwyższony lub jest w normie, ale lekarz podejrzewa występowanie cukrzycy.

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - przygotowanie do badania

Badanie jest bezbolesne, ale trzeba na nie poświęcić ponad 2 godziny. Przez 3 dni przed wykonaniem testu stosuje się normalną dietę bogatą w węglowodany (przynajmniej 150 g dziennie). Jeśli to możliwe, należy odstawić na 3 dni leki zaburzające gospodarkę węglowodanową (moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne, sterydy).

Ostatni posiłek można zjeść na 12 godzin przed testem. Na 24 godziny przed nim nie należy pić alkoholu, palić papierosów i podejmować wysiłku fizycznego. Aby wynik był miarodajny, ogólny stan zdrowia badanej osoby musi być dobry, bo nawet przeziębienie może go zafałszować.

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - przebieg badania

W przychodni pacjentowi pobiera się próbkę krwi żylnej (do testu nie należy używać glukometrów), z której oznacza się wyjściowe stężenie cukru. Następnie pacjent otrzymuje 75 g glukozy rozpuszczone w 250–300 ml wody, które musi wypić w ciągu 5 minut. Kolejną próbkę krwi pobiera się po 60 minutach, a trzecią po kolejnej godzinie. Czekając na pobranie krwi, pacjent nie może opuszczać przychodni i forsować organizmu.

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - normy

Prawidłowe stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekraczać 99 mg/dl (5,6 mmol/l), a po 2 godzinach od wypicia glukozy (test doustny) 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) - interpretacja wyników

Stan przedcukrzycowy mogą sugerować wyniki 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l), a po 2 godzinach 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l).

Cukrzycę potwierdzają wyniki w 2. godzinie testu od 200 mg/dl (11,1 mmol/l). Cukrzycę można rozpoznać także na podstawie pomiaru poziomu cukru we krwi – gdy wynosi on 126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub więcej, z tym że taki wynik musi być stwierdzony dwukrotnie.

Cukrzyca: objawy i sposoby diagnozowania [wideo]

Polecamy:

Czytaj także

Najczęściej czytane