Przeciwciała anty-TPO - norma. Jak interpretować wyniki badań?

Przeciwciała anty-TPO nie występują we krwi osoby zdrowej, dlatego ich obecność zawsze zwiastuje choroby tarczycy. Aby dowiedzieć się, na które schorzenie wskazują przeciwciała, należy oznaczyć ich stężenie we krwi. Na czym polega badanie przeciwciał anty-TPO, jakie są wskazania do badania i jak interpretować wyniki badań?

Przeciwciała anty-TPO - norma. Jak interpretować wyniki badań?
Autor: Thinkstockphotos.com Przeciwciała anty-TPO nie występują we krwi osoby zdrowej, dlatego ich obecność zawsze zwiastuje  choroby tarczycy .

Spis treści

  1. Przeciwciała anty-TPO - co to jest?
  2. Przeciwciała anty-TPO - wskazania do badania
  3. Przeciwciała anty-TPO - na czym polega badanie?
  4. Przeciwciała anty-TPO - normy
  5. Przeciwciała anty-TPO - jak interpretować wyniki badań?
Badania tarczycy

Przeciwciała anty-TPO - co to jest?

Przeciwciała anty-TPO to przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej - białku produkowanemu przez komórki tarczycy. Nie występują one w organizmie osoby zdrowej, ponieważ ich obecność jest wynikiem reakcji obronnej układu odpornościowego.

Rozpoznaje on komórki tarczycy jako obce i traktuje jak zagrożenie, dlatego produkuje przeciwciała (anty-TPO), które to zagrożenie mają wyeliminować.

W wyniku tego procesu następuje uszkodzenie tkanki tarczycy, a co za tym idzie - zaburzenie jej funkcji (zapalenie, niedoczynność lub nadczynność).

W związku z tym oznaczenie stężenia tych przeciwciał wykonuje się w diagnostyce autoimmunologicznych chorób tarczycy.

Badanie to pozwala określić także, czy pacjentowi można podać leki, takie jak amiodaron czy interferon alfa i interleukina 2. Oznaczenie stężenia przeciwciał anty-TPO zwykle endokrynolog zleca jednocześnie z badaniem stężenia tyreoglobuliny.

Przeciwciała anty-TPO - wskazania do badania

Badanie stężenia przeciwciał anty-TPO jest wskazane u osób, u których podejrzewa się choroby tarczycy. W związku z tym po skierowanie na badania powinny się zgłosić osoby, u których zauważono objawy niedoczynności tarczycy (m.in. spowolnienie czynności życiowych, sucha i chłodna skóra, zmniejszony apetyt, zaparcia, senność) lub nadczynności tarczycy (m.in. nadmierne pocenie się, zmęczenie, nagła utrata wagi, bezsenność).

Badanie powinno być wykonane także w przypadku niepokojących wyników wcześniejszych badań TSH, T3 i T4.

Wskazaniem do badania jest również podejrzenie innych chorób autoimmunologicznych, które mogą dawać objawy wskazujące na choroby tarczycyukładowego tocznia rumieniowatego, reumatoidalnego zapalenia stawów czy niedokrwistości złośliwej.

Lekarz powinien zlecić wykonanie tego badania także wtedy, gdy zamierza przepisać pacjentowi takie leki, jak: amiodaron, lit, interferon alfa czy interleukina 2, ponieważ mogą one doprowadzić do niedoczynności tarczycy.

Przeciwciała anty-TPO - na czym polega badanie?

Badanie stężenia przeciwciał anty-TPO polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej i oddaniu jej do laboratorium.

Przeciwciała anty-TPO - normy

Nie ma określonej normy. Prawidłowe wartości zależą od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, a przede wszystkim od laboratorium, gdzie było wykonywane badanie. W związku z tym normy są określane dla konkretnego oznaczenia.

WAŻNE! Osoby, które kontrolują choroby tarczycy, powinny wykonywać badania zawsze w tym samym laboratorium.

Przeciwciała anty-TPO - jak interpretować wyniki badań?

Niski poziom przeciwciał anty-TPO może świadczyć o:

Podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO może świadczyć o:

Czego nie wiesz o Hashimoto?

Pytanie 1 z 10
W chorobie Hashimoto organizm atakuje jeden ze swoich gruczołów: