Strona główna » Kalkulatory » Kalkulator wagi BMI - BMI, kalkulator BMI, kalkulator wagi, idealna waga, prawidłowa waga

Jeżeli nie wiesz, jaka jest twoja prawidłowa waga, skorzystaj z naszego kalkulatora BMI. Precyzyjnie obliczy on BMI (z ang. Body Mass Index - wskaźnik masy ciała), którego wynik pozwoli ci ocenić, czy twoja waga utrzymuje się w normie, czy nie. Żeby skorzystać z kalkulatora BMI, wystarczy wpisać dwie dane: masę ciała (w kilogramach) i wzrost (w centymetrach), i kliknąć "oblicz". Z tego samego kalkulatora mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Wpisz wagę (w kg)
Wpisz wzrost (w cm)
 

Jak działa kalkulator BMI - wzór

Kalkulator BMI oblicza wskaźnik masy ciała według wzoru: masa ciała [kg] / wzrost [m]2. Ten sam wzór obowiązuje kobiety i mężczyzn w każdym wieku. W swojej pierwotnej postaci nie ma zastosowania u dzieci i młodzieży, jednak został zmodyfikowany oraz naniesiony na siatki centylowe osobno dla dziewcząt i chłopców, co pozwala na wykorzystywanie BMI również w pomiarach dzieci.

Jakie BMI jest prawidłowe?

BMI może znajdować się w jednym z kilku wyszczególnionych przedziałów opisujących masę ciała. Jeśli twój wskaźnik BMI zawiera się w zakresie 18,5-24,9, oznacza to prawidłową masę ciała. BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę, powyżej 25 - nadwagę, a powyżej 30 - otyłość.

Przedziały wskaźnika BMI - tabela

Wartość BMI Co oznacza?
BMI < 18,5 niedowaga
18,5 ≤ BMI ≤ 24,9 waga prawidłowa
25 ≤ BMI ≤ 29,9 nadwaga
BMI > 30 otyłość

Czasem wyróżnia się także bardziej szczegółowe przedziały BMI:

  • niedowaga: BMI < 18,5
  • waga prawidłowa: BMI 18,5-24,9
  • nadwaga I stopnia: BMI 25-26,9
  • nadwaga II stopnia: BMI 27-29,9
  • otyłość I stopnia: BMI 30-34,9
  • otyłość II stopnia: BMI 35-39,9
  • otyłość III stopnia (śmiertelna): BMI 40-49,9
  • otyłość IV stopnia (skrajna) BMI > 50

Wskaźnik BMI może być mylący

Kalkulator BMI jest używany do oceny wagi prawidłowej, ryzyka zagrożenia otyłością i chorobami związanymi z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. Mankamentem indeksu masy ciała jest fakt, iż wskaźnik ten nadmiernie generalizuje. Nie można dokładnie ocenić poziomu otłuszczenia ciała i ryzyka wynikającego z nadmiaru tkanki tłuszczowej jedynie na podstawie proporcji masy ciała do wzrostu. We wzorze na BMI nie uwzględnia się płci, wieku, masy mięśniowej, gęstości kości ani rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, od których istotnie zależy prawidłowa masa ciała.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule >> Wskaźnik BMI: jak się go oblicza i czy warto się nim kierować?