Depilacja woskiem w domu i w gabinecie kosmetycznym. Jak używać wosku do depilacji?

2016-09-28 12:33

Depilacja woskiem umożliwia pozbycie się owłosienia nawet na kilka tygodni. Dzięki woskowym plastrom możemy wykonać depilację w domu lub udać się do kosmetyczki na zabieg gorącym woskiem. Depilacja jest skuteczna, ale nie każdy może z niej korzystać. Dowiedz się, jak łatwo wydepilować się woskiem kosmetycznym.

Depilacja woskiem w domu i w gabinecie kosmetycznym. Jak używać wosku do depilacji?
Autor: Thinkstockphotos.com Wykonaj dokładny peeling zanim przystąpisz do depilacji woskiem. Pamiętaj również, aby odtłuścić skórę.

Spis treści

  1. Dla kogo depilacja woskiem?
  2. Jak przygotować ciało do depilacji woskiem?
  3. Jakie są przyczyny powstawania truskawkowych nóg?
  4. Jak przeprowadzić depilację woskiem?
  5. Pielęgnacja po depilacji woskiem

Depilacja woskiem to jedna z najbardziej skutecznych metod usuwania zbędnego owłosienia, zarówno z twarzy jak i ciała. Pozwala na zachowanie gładkiej skóry na bardzo długi czas.

Dla kogo depilacja woskiem?

Depilacja woskiem polecana jest szczególnie dla osób o szybkim naturalnym tempie wzrostu włosów oraz tych posiadających bardzo wrażliwą skórę, której nie służy golenie. Z depilacji w salonie coraz częściej, poza kobietami, korzystają także mężczyźni. Depilacji woskiem nie powinny stosować osoby borykające się z chorobami skóry, żylakami, problemami z naczynkami. Także różnego rodzaju rany, otwarcia, zapalenia czy świeże blizny uniemożliwiają przeprowadzenie depilacji woskiem. Kobiety w ciąży powinny korzystać z takiej formy depilacji jedynie w pierwszym trymestrze.

Jak przygotować ciało do depilacji woskiem?

Zanim przystąpimy do depilacji woskiem należy odpowiednio się przygotować. Po pierwsze, należy zapuścić włoski. Powinny mieć one długość od 0,5 do 1 cm. Gdy będą krótsze nie przykleją się dokładnie do wosku i depilacja będzie niedokładna. W przypadku dłuższych włosków zabieg może być bardzo nieprzyjemny, pojawi się uczucie szarpania za włosy.

Na kilka dni przed depilacją należy powstrzymać się od opalania, zarówno na solarium jak i na plaży oraz z sauny. Dzień przed wizytą w salonie czy samodzielną depilacją należy zrobić dokładny peeling, aby złuszczyć martwy naskórek pod którym skrywać mogą się włoski. Niewskazane jest używanie balsamów, kremów czy olejków które mogłyby pozostawić na ciele tłustą warstwę. W takiej sytuacji wosk nie będzie mógł przykleić się do skóry i depilacja się nie powiedzie.

Jakie są przyczyny powstawania truskawkowych nóg?

Jak przeprowadzić depilację woskiem?

Na odtłuszczoną skórę nałóż rozgrzany wosk. Po chwili, gdy wniknie on w mieszki włosowe i lekko zastygnie, oderwij go razem z włoskami, przeciwnie do kierunku ich wzrostu. Włosy usuwane są wraz z cebulkami, dzięki czemu efekt depilacji utrzymuje się dłużej, niż w przypadku innych metod. W zależności od naturalnego tempa wzrostu włosa oraz depilowanej części ciała może być to od 3 do 6 tygodni.

Dla większości osób zabieg jest bolesny, jednak systematyczne korzystanie z wosku sprawia, że włoski osłabiają się i przerzedzają. Z czasem depilacja staje się coraz szybsza i łatwiejsza, a także nie powoduje dużego bólu. Za pomocą wosku możemy usunąć owłosienie na nogach, rękach, w okolicach bikini, pod pachami a także wąsik na twarzy, czy nawet wyregulować brwi.

Istnieje kilka metod depilacji woskiem:

  • depilacja płynnym woskiem – ten rodzaj depilacji wykonywany jest zazwyczaj w salonach kosmetycznych. Podgrzany płynny wosk rozsmarowywany jest na skórze za pomocą drewnianej szpatułki. Następnie przyklejany do niego jest kawałek materiału lub specjalnego papieru. Energicznie pociągając za pasek kosmetyczka zrywa ze skóry wosk wraz z włoskami.
  • Depilacja woskiem twardym – wykonywana przy pomocy plastycznego, stałego wosku. Nie wymaga on tak wysokiej temperatury jak klasyczny, płynny wosk, a dodatkowo nie przykleja się on do skóry, a jedynie do włosów. Kosmetyczka nakłada wosk i po chwili odrywa go bez pomocy pasków.
  • Depilacja plastrami z woskiem – najpopularniejsza metoda depilacji domowej. W drogeriach kupić można gotowe paski z warstwą wosku, które wystarczy przed użyciem rozgrzać w dłoniach. Następnie plaster przykleja się do depilowanej partii ciała a następnie szybko odrywa. Taka metoda depilacji jest jednak dużo mniej skuteczna, niż depilacja woskiem w salonie kosmetycznym.

Pielęgnacja po depilacji woskiem

Bezpośrednio po depilacji skóra może być czerwona, podrażniona i piekąca. Warto zastosować środki łagodzące, np. na bazie d-panthenolu. Należy unikać wszelkich aktywności, które mogłyby spotęgować podrażnienie, takich jak ćwiczenia fizyczne, opalanie, kąpiel w basenie czy morzu.

Jednym z minusów depilacji woskiem jest możliwość wystąpienia nieprzyjemnego wrastania włosków. Z tego powodu nie jest ona polecana osobom, które mają skłonność do nadmiernego wrastania włosów. Aby mu zapobiec należy regularnie nawilżać oraz peelingować skórę. Można także stosować preparaty, które opóźniają wzrost włosów i zmiękczają je.