Filtr UV: jaki wybrać? Rodzaje filtrów UV

2018-08-06 11:47

Filtr UV to skuteczne narzędzie walki ze słońcem - największym wrogiem twojej skóry. Same filtry UV różnią się między sobą zarówno zdolnością ochrony przeciwsłonecznej, jak i swoim rodzajem: istnieją filtry mineralne, filtry chemiczne i filtry mieszane. Sprawdź, co musisz wiedzieć o filtrze UV, zanim wybierzesz się na wakacje.

FILTRY UV chronią przed SŁOŃCEM. Wybierz najlepszy krem przeciwsłoneczny
Autor: Thinkstockphotos.com Kosmetyków z filtrem UV warto używać przez cały rok.

Spis treści

  1. Filtr UV: jaki wybrać?
  2. Filtr UV: rodzaje
  3. Filtr UV: jak dopasować filtr do skóry?
  4. Filtr UV: dlaczego należy go stosować?

Filtr UV latem to nie fanaberia, ale konieczność, jeśli chcesz zachować zdrową i gładką skórę. Azjatki odkryły to wieki temu - nawet w pochmurne dni nie wychodzą z domu, jeśli nie zabezpieczą się przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Sprawdź, jaki filtr UV będzie dla ciebie najlepszy.

Filtr UV: jaki wybrać?

Wybór filtra UV zależy przede wszystkim od rodzaju promieniowania, przed którym chroni.

Naukowcy wyróżnili trzy rodzaje promieniowania słonecznego. Promienie UVB docierają do skóry właściwej. Powodują poparzenia słoneczne, uszkadzają komórki naskórka, DNA i białka komórkowe. Przyspieszają starzenie się skóry, sprzyjają rozwojowi nowotworów oraz zwyrodnieniom rogówki i siatkówki.

Jeszcze głębiej penetrują skórę promienie UVA – dochodzą nawet do tkanki podskórnej. Bardzo szybko niszczą włókna kolagenu oraz elastyny i tak jak UVB działają rakotwórczo. Najgroźniejsze dla zdrowia i życia są promienie UVC, ale w całości pochłania je warstwa ozonowa i nie docierają do powierzchni Ziemi.

Krem, który zabieramy na urlop, musi chronić jednocześnie przed promieniami UVB i UVA.

To, że słońce źle wpływa na skórę, nie znaczy, że musisz się przed nim ukrywać. Wystarczy, że będziesz używać kosmetyków z odpowiednimi filtrami UV. Preparaty chroniące przed promieniami UVA mają na opakowaniach oznaczenia PPD (Persistent Pigmentation Darkening) lub IPD (Immediate Pigmentation Darkening) albo znak UVA w kółku, który oznacza, że stosunek ochrony UVB/UVA wynosi maksymalnie 3. Im mniej, tym lepiej.

Filtry zabezpieczające przed UVB – skrót SPF (Sun Protective Factor). Przy skrócie SPF będzie umieszczona liczba oznaczająca wysokość filtra – zgodnie z regulacją Unii Europejskiej od 6 do 50+. Stopień ochrony przed promieniami UVA trudno zmierzyć, więc nie ma ujednoliconej skali wartości. W dobrych preparatach rośnie on proporcjonalnie do wysokości filtra UVB - mówi dermatolog dr Ewa Chlebus.

Czytaj też:

Jak opalać się bezpiecznie i leczyć oparzenia skóry?

Jak przetrwać upały, dbając o urodę i dobry wygląd?

Czym nawilżyć skórę po opalaniu?

Filtr UV: rodzaje

Dwa najważniejsze to filtry chemiczne i mineralne. Do tych pierwszych należą np. tinosorb i mexoryl. Pochłaniają one promieniowanie słoneczne. Czasami mogą powodować podrażnienia, dlatego osobom ze skórą wrażliwą, atopową, skłonną do alergii oraz dzieciom zaleca się kremy z filtrami mineralnymi, np. dwutlenkiem cynku czy dwutlenkiem tytanu. Mają one zdolność odbijania i rozpraszania promieni. Zawierające je kremy są zwykle gęstsze. Informację o tym, w jakiego rodzaju filtr zaopatrzony jest preparat, znajdziemy na większości opakowań.

Filtr mineralny a filtr chemiczny

– Jeśli szukamy kremu dla niemowlaka to musi to być krem z filtrem mineralnym. Kremy te zawierają sproszkowane minerały (np. tlenek cynku, dwutlenek tytanu) i tworzą na skórze tzw. lustrzaną barierę, odbijającą promienie słoneczne. Filtry mineralne nie wnikają w skórę dlatego są bezpieczne dla maluchów i zazwyczaj można je stosować już od pierwszych dni życia. Im bardziej naturalny skład kremu tym lepiej. Należy również pamiętać o wyborze kremu zabezpieczającego zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA - podkreśla lek. med. Marta Jeziorska, dermatolog z poradni specjalistycznej Warszawskiego Szpitala dla Dzieci.

– Kremy z filtrami chemicznymi możemy stosować u starszych dzieci, wnikają one w głąb skóry i tam pochłaniają energię światła słonecznego. Producenci na opakowaniach informują, od jakiego wieku można używać danego kremu. Często nie mamy jednej granicy wiekowej co do stosowania kremu z filtrem chemicznym, dlatego tak ważne jest czytanie zaleceń producentów - tłumaczy lek. med. Marta Jeziorska.

Filtr UV: jak dopasować filtr do skóry?

Filtr trzeba dopasować do fototypu skóry. W naszym klimacie wyróżnia się cztery fototypy:

  • Fototyp I – bardzo jasna karnacja, piegi, włosy rude lub blond, skóra łatwo ulega poparzeniu, rzadko się opala (zalecany krem to SPF 50+),
  • Fototyp II – jasna karnacja, mało piegów, włosy blond, skóra łatwo ulega poparzeniu, trudno się opala (SPF 50+),
  • Fototyp III – ciemna karnacja, brak piegów, włosy brązowe, skóra dość oporna na poparzenia, całkiem łatwo się opala (co najmniej SPF 15),
  • Fototyp IV – bardzo ciemna karnacja, brak piegów, włosy ciemnobrązowe lub czarne, skóra nie ulega poparzeniu, zawsze mocno się opala (co najmniej SPF 15).

Krem z filtrem trzeba nałożyć 20 minut przed wyjściem na słońce, powtarzać ten zabieg co 2-3 godziny i za każdym razem po wyjściu z wody (nawet jeśli krem jest wodoodporny).

Pamiętaj o dłoniach. Są ciągle wystawione na promieniowanie, bez zabezpieczenia odpowiednim kremem szybko się starzeją i pokrywają plamami. Ochrony wymagają też usta – dlatego używajmy pomadki z filtrami. Poza tym noś okulary przeciwsłoneczne oraz przewiewne kapelusze, a między 11-16 unikaj słońca.

Ważne

– Nie mamy idealnych kremów z filtrem przeciwsłonecznym, dlatego bardzo ważny jest nasz rozsądek. Niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny być eksponowane na słońce, a dzieci do 3 roku życia powinny być pod szczególną ochroną – wszelkie spacery powinny odbywać się w odpowiedniej garderobie, przewiewnej, najlepiej bawełnianej w jasnych kolorach, obowiązkowo kapelusik lub czapeczka z daszkiem z osłonkami chroniącymi kark i uszy. Zabawy na plaży najlepiej organizować w cieniu lub pod parasolem. I dobrze, żeby dziecko nie przebywało na słońcu między godz. 11-16 - ostrzega lek. med. Marta Jeziorska.

Filtr UV: dlaczego należy go stosować?

Nasza skóra wymaga jeszcze staranniejszej ochrony, jeśli łykamy preparaty uwrażliwiające na słońce lub używamy kosmetyków o takich właściwościach. W przeciwnym razie może dojść do reakcji fototoksycznej. Zaraz po pierwszej ekspozycji lub kilka godzin później pojawiają się zmiany przypominające poparzenie słoneczne – zaczerwienienie, obrzęk, czasami nawet pęcherze. Gdy te objawy znikną, na skórze widać przebarwienia, które trudno potem usunąć.

Zobacz: Jak pozbyć się plam po opalaniu?

Do działających w ten sposób substancji należą leki, np. niektóre antybiotyki, sulfonamidy, nasenne, moczopędne, hormonalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze, przeciwtrądzikowe. Osoby, które je przyjmują, muszą używać tzw. sun blockerów – kremów zapewniających prawie stuprocentową ochronę.

Wrażliwość na słońce zwiększają także zioła, np. dziurawiec, pietruszka, seler, mniszek lekarski. Wcale nie trzeba pić naparu, wystarczy, że nasza skóra zetknie się z nimi np. podczas pracy w ogródku. Podobne właściwości mają zawarte w perfumach i dezodorantach substancje zapachowe, barwniki, alkohol czy olejki eteryczne.

miesięcznik "Zdrowie"