Higiena intymna - jak dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom?

2019-03-04 15:26

O higienę intymną możesz dbać w domu i w podróży dzięki współczesnym kosmetykom do higieny miejsc intymnych, które pielęgnują i utrzymują naturalne pH. Są jednak codzienne nawyki, które zaburzają naturalną florę bakteryjną pochwy i prowadzą do zakażeń, to między innymi zbyt częste mycie okolic intymnych. Dowiedz się, jak dbać o higienę i zdrowie intymne każdego dnia.

HIGIENA INTYMNA - jak dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom?
Autor: Thinkstockphotos.com Nadmierna higiena okolic intymnych nie jest wskazana, ponieważ zaburza naturalną równowagę flory bakteryjnej pochwy

Spis treści

  1. Higiena intymna tak, ale z umiarem
  2. Jak dbać o higienę intymną?
  3. Kosmetyki odpowiednie do higieny intymnej
  4. Higiena intymna podczas menstruacji
  5. Depilacja miejsc intymnych
  6. Gdy pojawi się infekcja okolic intymnych

O higienę miejsc intymnych dba każda kobieta, ale nie każda wie, jak robić to dobrze i rozsądnie. Łatwo w tym temacie popadać w skrajności, a to nie służy naturalnej florze bakteryjnej pochwy. Zbyt częsta i zbyt agresywna higiena miejsc intymnych powoduje zachwianie mikroflory bakteryjnej pochwy, której odbudowanie wymaga czasu i cierpliwości. Naturalny płaszcz ochronny pochwy jest mieszanką śluzu, bakterii, złuszczonych komórek nabłonka, bakterii zakwaszających (pałeczek Doederleina), które wytwarzają kwas mlekowy. Systematyczne ''wypłukiwanie'' wnętrza pochwy z tej mieszaniny doprowadza do poważnych problemów zdrowotnych. Warto zatem wiedzieć, jak dbać o intymne sfery kobiece, by czuć się dobrze i komfortowo.

Higiena intymna tak, ale z umiarem

Organizm zdrowej kobiety powinien sam dbać o mikroflorę pochwy, zapewniają to pałeczki kwasu mlekowego utrzymujące w jej wnętrzu kwaśny odczyn pH (4,5), który jest barierą dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Dlatego nadmierna higiena miejsc intymnych może przyczynić się do pozbawienia pochwy tej warstwy ochronnej, wtedy najczęściej pojawiają się infekcje intymne, swędzenie, opuchlizna, zakażenie.

Skłonności do podrażnień i alergii zdarzają się najczęściej kobietom o jasnej karnacji i delikatnej skórze.

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, że to często nadgorliwość prowadzi do poważnych schorzeń intymnych. Jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, nie należy kąpać się kilka razy dziennie i podmywać się po każdej wizycie w toalecie. Uczucie ''nieczystości'' w miejscu intymnym najczęściej funkcjonuje w myśleniu kobiety i nie ma odzwierciedlenia w faktycznym stanie higienicznym narządów intymnych.

Jeśli masz skłonności do grzybic i infekcji unikaj:

  • dopochwowych chemicznych środków antykoncepcyjnych,
  • używania tamponów- ogranicz ich stosowanie do sytuacji wyjątkowych (np. wizyta na basenie),
  • długich, gorących kąpieli - zrezygnuj z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Relaksujące kąpiele urządzaj nie częściej niż raz w tygodniu,
  • kosmetyków do kąpieli z silnymi detergentami. Zamiast barwionego i aromatyzowanego płynu do kąpieli wybierz np. naturalny olejek.
Warto wiedzieć

Co niszczy mikroflorę bakteryjną pochwy?

Na mikroflorę bakteryjną pochwy wpływa zażywanie antybiotyków i regularne zażywanie niektórych leków. Do zachwiania równowagi w pochwie może także doprowadzić stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej (zagęszcza śluz), częste współżycie seksualne, stres i obniżona odporność oraz korzystanie z basenu, sauny, jacuzzi. Na mikroflorę pochwy wpływają też przewlekłe choroby, jak np. cukrzyca.

Jak dbać o higienę intymną?

  1. Nie przesadzaj z czystością - raz dziennie korzystaj z szybkiego, odświeżającego prysznica. Podczas miesiączki i w okresie letnim podmywaj się w zależności od potrzeby (przynajmniej raz dziennie). Możesz również stosować mokre chusteczki do higieny intymnej, pamiętaj jedynie, że muszą być hipoalergiczne, pozbawione barwników, aromatów. W czasie miesiączki unikaj gorących kąpieli, ponieważ to nasila krwawienie.Podmywaj się bieżącą wodą pod prysznicem lub w bidecie, wykonując ruchy od przodu do tyłu – unikniesz przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy.
  2. Nie używaj myjek ani gąbek wielorazowych, gdyż rozwijają się na nich grzyby. Do osuszania okolic intymnych przeznacz osobny ręcznik, często go zmieniaj. Jeśli masz skłonność do infekcji, używaj chusteczek higienicznych.
  3. Dbaj o higienę intymną przed stosunkiem (swoją i partnera), a tuż po oddaj mocz i przemyj pochwę delikatnym żelem do higieny intymnej.
  4. Noś bawełnianą bieliznę i staraj się nie nosić stringów.
  5. Pamiętaj o częstym wymienianiu środków higienicznych podczas miesiączki. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ponownie z użytego raz tamponu lub podpaski, dbaj o to, by zawsze nosić świeżą i czystą bieliznę.

Kosmetyki odpowiednie do higieny intymnej

Nie wszystkie płyny do higieny intymnej nadają się do użytku. Większość z nich zawiera syntetyczne barwniki, zapachy i konserwanty. Po umyciu okolic intymnych takim płynem może pojawić się swędzenie i podrażnienie. Środki do higieny intymnej z detergentami są częstym sprawcą nawracających alergii. Wybieraj płyny, które zawierają specjalne składniki pomagające zachować równowagę bakteryjną pochwy. W składzie płynów do higieny intymnej szukaj:

  • składników natłuszczających (lanolina, oleje roślinne, gliceryna),
  • łagodzących podrażnienia (alantoina, wyciąg z lukrecji, prowitamina B5),
  • działających grzybobójczo i przeciwzapalnie (kwas mlekowy, wyciąg z macierzanki, nagietka rumianku),
  • regenerujące błonę śluzową (wyciąg z przywrotnika, kwas hialuronowy).

Wnętrze pochwy ma odczyn kwaśny (pH 4,5), a zwykłe mydło zasadowe (pH powyżej 8,5). Dlatego nie nadaje się do mycia miejsc intymnych.

Możesz też używać szarego mydła – działa bakteriobójczo i nie powoduje uczulenia lub mydła naturalnego, wytwarzanego z naturalnych olejów roślinnych. Podczas wyjazdów możesz podmywać się samą wodą. To lepsze niż użycie zasadowego mydła, w dodatku nie swojego. Z dezodorantów intymnych korzystaj sporadycznie, jedynie w sytuacjach ''podbramkowych''. Pamiętaj, że wszystkie produkty mające na celu zacieranie przykrych zapachów są silnie aromatyzowane, a to zwiększa ryzyko podrażnień i uczuleń.

Zapomnij o irygacjach pochwy. Takie zabiegi wyjaławiają narząd rodny i narażają go na infekcje (drożdżyca, zapalenie pochwy, zakażenie przydatków), bo przez kilka dni pozbawiony jest ochronnej mikroflory.

Higiena intymna podczas menstruacji

Wkładek higienicznych nie używaj na co dzień, a jedynie, gdy wydzieliny jest bardzo dużo. Pamiętaj o ich wymianie (min. 3 razy dziennie), bo dobrze chłoną wilgoć i mogą powodować podrażnienia i otarcia naskórka. Wybieraj wkładki „oddychające” (nie zaś z foliową podkładką) oraz tego typu podpaski, unikaj perfumowanych.

Podczas miesiączki możesz używać podpasek i tamponów (z tych drugich zrezygnuj, jeśli często masz infekcje). Zmieniaj je w zależności od nasilenia krwawienia, nie rzadziej niż co 4–5 godzin. Na co dzień używaj bezzapachowego białego lub szarego papieru toaletowego.

Depilacja miejsc intymnych

Wybieraj delikatne kremy, pianki lub depilację pastą cukrową. Skutecznie usuwają nadmiar owłosienia i – o ile nie uczulają (wykonaj test na skórze) – nie powodują podrażnień. Wywołać je mogą natomiast maszynki do golenia – skutkiem ich używania jest trudne do leczenia zapalenie mieszków włosowych. Pamiętaj jednak, że lepiej nie usuwać wszystkich włosów łonowych, bowiem są one barierą ochronną dla pochwy.

Gdy pojawi się infekcja okolic intymnych

W przypadku lekkiego świądu i otarć możesz przemywać wrażliwe miejsca np. płynem Asucalen, rozpuszczonym w wodzie proszkiem Tantum Rosa albo smarować je maścią Alantan. Kojąco wpływa też nasiadówka z naparu rumianku (10–15 minut). Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 1–2 dni, nie pożyczaj leków od koleżanki, tylko koniecznie idź do lekarza.

Nie korzystaj z preparatów ziołowych i domowych naparów, jeśli wcześniej zaobserwowałaś reakcje alergiczne na konkretne zioła.

Gdy poczujesz swędzenie, pieczenie, okolice sromu będą zaczerwienione, a ilość wydzieliny znacznie się zwiększy i będzie mieć żółtawozielony kolor oraz nieprzyjemny zapach, bezwzględnie udaj się do ginekologa. Samodzielne leczenie infekcji może być zgubne. Zaleconą przez lekarza kurację należy przeprowadzić do końca, a nie do momentu ustąpienia objawów. Leczenie musi też objąć partnera (lekarz przepisze mu tabletki lub lek do stosowania miejscowego).