Kąpiel chłodząca w upalne dni. Jak ją przygotować?

2018-07-31 13:05

Kąpiel chłodząca to sposób na obniżenie temperatury ciała w czasie upałów. Mimo, że jest to doraźna pomoc, to pozwala czuć się lepiej przez jakiś czas. Chłodząca kąpiel jest przyjemna, przynosi ulgę i jest wybawieniem dla osób, które źle znoszą upały. Dowiedz się, jak przygotować kąpiel chłodzącą i cieszyć się urokami lata.

Kąpiel chłodząca w upalne dni. Jak ją przygotować?
Autor: Thinkstockphotos.com Kąpiel chłodząca przydaje się w czasie upałów, gdy ciało paruje, pojawia się opuchlizna nóg, a wysokie temperatury przyprawiają o mdłości i ból głowy.

Spis treści

  1. Przepis na miętową kąpiel chłodzącą
  2. Przepis na rozmarynowa kąpiel pobudzającą
  3. Poznaj sprawdzone sposoby na walkę z upałem
  4. Kosmetyki chłodzące to pomysł na szybkie odświeżenie
  5. Kąpiel naprzemienna

Kąpiel, która ma za zadanie ochłodzić ciało, przynosi ulgę w upalne dni. Pomimo, że długo czekamy aż słońce mocniej przygrzeje, to długotrwałe upały odbierają chęci do życia. Lejący się z nieba żar męczy, osłabia i przysparza wielu dolegliwości. Opuchnięte nogi, zmęczone, czerwone stopy i spalone ciało - to wszystko sprawia, że brakuje sił.

W upalne dni pomóc może relaksująca, chłodna kąpiel, która nie tylko odpręży umysł i ciało, ale także ukoi poparzenia słoneczne i zniweluje opuchliznę. Chłodzącą kąpiel można przygotować w domu według jednego z przepisów. Zanim jednak zdecydujesz się na taki relaks, sprawdź, czy nie uczulają cię podane w przepisach zioła. W tym celu przeprowadź próbę uczuleniową na skórze, najlepiej na dzień przed planowaną kąpielą.

Czytaj też: Kosmetyki chłodzące do stóp - rodzaje

Przepis na miętową kąpiel chłodzącą

Do letniej wody w wannie dodaj napar z mięty pieprzowej. Możesz sporządzić napar z liści mięty lub skorzystać z herbatki błyskawicznej. 2-3 garści listków mięty (lub dwie torebki herbatki) zalej 1 l świeżo przegotowanej wody, po kilkunastu minutach odcedź napar i wlej do wanny z wodą.

  • Pamiętaj, aby podczas miętowej kąpieli nie myć twarzy wodą z wanny. Mięta może podrażniać skórę twarzy, a dodatkowo, gdy dostanie się w okolice oczu, wywołać nieprzyjemne uczucie i utrudniać widzenie.

Przepis na rozmarynowa kąpiel pobudzającą

Rozmaryn ma właściwości pobudzające. Kąpiele z dodatkiem naparu lub olejku rozmarynowego poleca się, gdy dopada wyczerpanie, brak energii. Do letniej wody w wannie wlej napar z rozmarynu (2/3 garści na 1 l wody) lub kilka kropel olejku rozmarynowego.

  • Z kąpieli rozmarynowej nie mogą korzystać kobiety w ciąży, chorzy na nadciśnienie, padaczkę i osoby, które mają wrażliwą skórę. Nie zaleca się również kąpieli z dodatkiem rozmarynu wieczorem, ponieważ może to utrudniać zasypianie.

Poznaj sprawdzone sposoby na walkę z upałem

To ci się przyda

Kosmetyki chłodzące to pomysł na szybkie odświeżenie

Zamiast domowych sposobów na orzeźwiającą kąpiel, możesz skorzystać ze specjalnych kosmetyków. Miętowe żele pod prysznic, chłodzące płyny do kąpieli i oczyszczające sole - to tylko niektóre z popularnych kosmetyków dostępnych w sprzedaży. Wystarczy kilka minut, by odświeżyć się w kąpieli, a następnie nałożyć na skórę jeden z balsamów chłodzących. Kremy i dezodoranty z mięty pieprzowej przydają się szczególnie w pielęgnacji stóp, które po całym dniu brzydko pachną i puchną.

Ważne, by kąpiel naprzemienną pod prysznicem kończyć zawsze strumieniem zimnej wody.

Kąpiel naprzemienna

Kąpiel naprzemienna pozwala wyrównać temperaturę ciała, co jest niezwykle korzystne w przypadku rozgrzanej skóry. Kąpiele naprzemienne stosowane są również w celu zbicia wysokiej gorączki. Aby skorzystać z tego typu kąpieli, należy napełnić wannę wodą o niższej temperaturze, niż temperatura ciała. Następnie wystarczy stopniowo dolewać chłodnej wody.

Zażywając kąpieli naprzemiennej w wannie lub pod prysznicem pamiętaj, by zmieniać temperaturę wody powoli. Celem kąpieli jest orzeźwienie i schłodzenie ciała, nie wywołanie niepotrzebnego szoku. Wykonana poprawnie, kąpiel naprzemienna jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia.