7 przepisów na naturalne kosmetyki DIY. Maski, odżywki, toniki domowej roboty

2017-01-04 15:10

Czego potrzebuje skóra? Nawilżenia, oczyszczenia i odżywienia. To wszystko możesz jej dać dzięki naturalnej pielęgnacji. Jeśli skóra reaguje alergicznie na drogeryjne kosmetyki, wypróbuj domowych receptur kosmetycznych. Ziołowe toniki, kojące maski do twarzy, nawilżające szampony i olejki do masażu - to odpowiedź na potrzeby skóry. Dzięki podanym przepisom wykonasz pachnące i odżywcze domowe kosmetyki naturalne.

7 przepisów na naturalne kosmetyki DIY. Maski, odżywki, toniki domowej roboty
Autor: Thinkstockphotos.com Domowe kosmetyki z warzyw i owoców mają krótki okres przydatności. Przechowuj je w lodówce lub od razu zużywaj.

Spis treści

  1. Przepis na tonik (kompres pod oczy) z chabrem bławatkiem
  2. Przepis na ziołową białą glinkę do mycia twarzy
  3. Przepis na kostki lodu z pietruszką i cytryną do zwężania porów
  4. Przepis na krem shea do skóry suchej
  5. Przepis na rozgrzewający, pikantny olejek do masażu
  6. Przepis na szampon z jajka i zielonej herbaty do włosów suchych
  7. Przepis na zmiękczającą maskę do włosów z awokado
  8. Przepis na kakaowo-migdałowe kulki do kąpieli

Kosmetyki naturalne to produkty z wyższej półki. W czasach, gdy w zwykłej drogerii można kupić dziesiątki preparatów na wszelkie dolegliwości, szampony i odżywki o magicznym działaniu, łatwo pogubić się w składzie i przeznaczeniu kosmetyków. Osoby, które cierpią na dolegliwości skórne, problemy z włosami i cerą, wiedzą jak trudno jest dopasować odpowiedni produkt. Dodatkowo, kosmetyki z wyciągami roślinnymi lub te ,,świeże'', których data przydatności nie sięga kilku lat, są często drogie i niedostępne dla zwykłego śmiertelnika.

Uczulać może wszystko - nawet owoce, zioła i warzywa. Przed użyciem kosmetyku wykonaj próbę uczuleniową na skórze.

Wyobraź sobie, że codziennie nakładasz na skórę duże ilości szkodliwych składników, które dozwolone w pewnych dawkach, potęgujesz korzystając z wielu preparatów jednego dnia. Skóra czasami tego nie wytrzymuje, a objawia się to problemami z trądzikiem, wysypką, swędzeniem. Odkryj w sobie żyłkę aptekarza i wypróbuj przepisy na domowe kosmetyki z produktów, które znasz doskonale z kuchni lub ogrodu. Te domowe kosmetyki są nie tylko łatwe w przygotowaniu, ale także tanie. Pamiętaj jedynie o tym, że domowy kosmetyk nie zawiera konserwantów, wykonuj małe ilości i zużywaj w krótkim czasie.

Przepis na tonik (kompres pod oczy) z chabrem bławatkiem

Składniki:

Przygotowanie: połam igły sosnowe i rozmaryn na mniejsze kawałki, a następnie rozkrusz je dłonią lub tłuczkiem. Wsyp do butelki z zakrętką, dodaj jagody jałowca, skórkę z pomarańczy i goździki. Zalej wódką, całkowicie przykrywając wszystkie składniki. Przechowuj w szczelnym naczyniu w chłodnym miejscu i codziennie wstrząsaj. Po upływie 2 tygodni wystarczy odcedzić stałe składniki, a tonik będzie gotowy do użycia. Nakładaj płatkiem kosmetycznym na umytą twarz. Następnie użyj odżywczego kremu do twarzy lub mieszanki olejów. Uważaj, aby tonik nie dostał się do oczu.

Przepis na ziołową białą glinkę do mycia twarzy

Składniki:

Przygotowanie: zmiel suszone zioła i płatki owsiane w ręcznym młynku do kawy. Przesyp do miseczki i połącz z glinką. Wlej wybraną wodę lub mleko i dokładnie wymieszaj na gładką masę. Delikatnie masuj twarz glinką, a następnie zmyj ciepłą wodą. Po zakończeniu nawilż skórę wybranym produktem. Glinka do mycia może służyć jako wspaniała maseczka, jeśli pozostawisz ją na twarzy przez 10–15 minut i zmyjesz dopiero po upływie tego czasu.

Przepis na kostki lodu z pietruszką i cytryną do zwężania porów

Składniki:

Przygotowanie: rozdrobnij liście pietruszki, zalej wrzątkiem i odstaw na 15 minut. Wciśnij trochę soku z cytryny i dokładnie wymieszaj. Poczekaj, aż tonik wystygnie, a następnie wlej go do foremki do lodu i wstaw do zamrażarki. Kiedy zechcesz się odświeżyć, wyjmij jedną kostkę z foremki i delikatnie masuj nią twarz.

Przepis na krem shea do skóry suchej

Składniki:

Przygotowanie: podgrzej wosk pszczeli, oleje arganowy, z dzikiej róży i z wiesiołka w jednym garnku zanurzonym w „gorącej kąpieli”. Jednocześnie w innym garnku podgrzej wodę różaną lub hydrolat geraniowy. Kiedy temperatura w obu garnkach osiągnie 70°C, przelej wodę do garnka z olejami i woskiem, cały czas mieszając łopatką lub ręcznym blenderem elektrycznym. Gdy mieszanka ostygnie do temperatury 40°C, dodaj olejek z drzewa różanego i przełóż krem do wybranego pojemniczka.

Przepis na rozgrzewający, pikantny olejek do masażu

Składniki:

Przygotowanie: wrzuć gwiazdki anyżu do butelki z zakrętką, zalej je olejami z migdałów i z awokado, a następnie dodaj olejki eteryczne i witaminę E z przekłutej kapsułki. Przechowuj butelkę w chłodnym i ciemnym miejscu. Mocno wstrząśnij przed każdym użyciem.

Przepis na szampon z jajka i zielonej herbaty do włosów suchych

Składniki:

  • 1 żółtko,
  • 3 łyżki mocnej zielonej herbaty,
  • ½ łyżki białej glinki,
  • 2–3 krople olejku pomarańczowego, geraniowego, ylang-ylang lub lawendowego.

Przygotowanie: przygotuj zieloną herbatę – pamiętaj, że parzy się ją przegotowaną, lecz lekko przestudzoną wodą. Oddziel żółtko od reszty jajka i zmieszaj je z zieloną herbatą i białą glinką. Dodaj olejek eteryczny i dokładnie zamieszaj. Wmasuj szampon w skórę głowy i spłucz.

Przepis na zmiękczającą maskę do włosów z awokado

Składniki:

Przygotowanie: wbij żółtko do wyciśniętego soku z cytryny i utrzyj na gładką masę. Powoli wlewaj oliwę, cały czas mieszając (tę maskę przygotowuje się zasadniczo tak samo jak domowy majonez). Na koniec dodaj rozgniecione awokado. Nałóż maskę na włosy i pozostaw na 10–15 minut. Spłucz ciepłą wodą, a następnie jeszcze kilka razy umyj włosy organicznym lub zwykłym szamponem.

Przepis na kakaowo-migdałowe kulki do kąpieli

Składniki:

Przygotowanie: przygotuj spryskiwacz i napełnij go wodą. Zmieszaj sodę oczyszczoną, skrobię i kakao w proszku z kwaskiem cytrynowym. W „gorącej kąpieli” rozpuść masło kakaowe i wlej je powoli do mieszanki sody, skrobi, kakao i kwasku cytrynowego, cały czas mieszając. Pamiętaj, aby płynne masło było równomiernie rozprowadzone. Nie przerywaj mieszania, dopóki nie uzyskasz gładkiej konsystencji, bez grudek. Dodaj ekstrakt z kakaowca i ponownie dokładnie zamieszaj.

Spryskaj masę wodą w kilku miejscach, nie więcej niż 2–3 razy. Kiedy soda wejdzie w reakcję z kwaskiem cytrynowym, masa zacznie tężeć. Uformuj w dłoniach kulki, ściskając je mocno, by pozbyć się pęcherzyków powietrza. Udekoruj je migdałami i odstaw na 2 godziny, aby całkowicie stężały.

Te i więcej przepisów kosmetycznych znajdziesz w książce Jovity Vysniauskiene, Leny Sokolovskiej, Migle Tylaite Kosmetyki Naturalne DIY wydawnictwa Vivante. Znajdziesz tam również przepisy na kosmetyki do pielęgnacji skóry dzieci.