Olejek z oregano w kosmetyce - właściwości kosmetyczne i zastosowanie

2017-05-16 17:00

Olejek z oregano nazywany jest naturalnym antybiotykiem dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym. Można stosować go wewnętrznie i zewnętrznie przy wielu rodzajach infekcji. Olejek z oregano wykorzystuje się także do przemywania skóry twarzy. Dowiedz się, jakie właściwości kosmetyczne ma olejek z oregano i jak go stosować?

Olejek  z oregano w kosmetyce - właściwości i zastosowanie
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Olejek z oregano: właściwości kosmetyczne
  2. Olejek z oregano: skład
  3. Olejek z oregano: działanie
  4. Olejek z oregano: właściwości zdrowotne

Olejek z oregano jest olejkiem eterycznym, czyli bardzo silnym ekstraktem z oregano (Origanum vulgare), destylowanym parą wodną. Jest to „olejek gorący” - nierozcieńczony mocno podrażnia skórę i błonę śluzową. Przy każdym stosowaniu olejku należy pamiętać, żeby dodać go w odpowiednich proporcjach do wody lub oliwy z oliwek.

Olejek z oregano ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może być stosowany jako naturalny, uniwersalny lek na różne rodzaje infekcji. Za lecznicze właściwości olejku odpowiadają dwie substancje aktywne: karwakrol i tymol.

Olejek można zamówić w internecie, a jego ceny wahają się od ok. 40 zł do 90 zł, w zależności od stężenia ekstraktu i organicznego pochodzenia roślin. Lepiej jest wybrać olejek 100% i następnie samemu rozcieńczać go, aby mieć większą kontrolę nad składem tak przygotowanego domowego leku. Dla wygodniejszego stosowania można kupić olejek w kapsułkach i stosować według zaleceń.

Olejek z oregano: właściwości kosmetyczne

Jako silny przeciwutleniacz o działaniu antybakteryjnym, olejek z oregano ma zastosowanie w kosmetyce. W przypadku regularnego stosowania olejku na skórę twarzy należy zachować szczególną ostrożność. Stężenie olejku w oliwie lub w oleju kokosowym nie powinno przekraczać 1%. Można też rozcieńczyć go z tonikiem lub płynem micelarnym.

Rozcieńczony olejek należy nakładać na wacik kosmetyczny i przecierać twarz raz do dwóch razy dziennie przed umyciem skóry. Kilka kropel olejku można dodać także do kąpieli, jego zapach działa kojąco na zmysły, a kąpiel załagodzi problemy skórne.

Jeszcze lepszy rezultat da połączenie olejku z oregano z olejkiem do masażu, karwakrol rozgrzewa i rozluźnia mięśnie, wspomagając relaksujące efekty masażu.

  • Przepis na domowy olej z oregano

W warunkach domowych nie jesteśmy w stanie zrobić ekstraktu z oregano, ale możemy przygotować aromatyczny olej, którego właściwości prozdrowotne będą delikatniejsze. Świeże liście oregano zalewamy w słoiku oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym. Słoik przez 10 minut trzymamy w gorącej wodzie a następnie na 2 tygodnie pozostawiamy go w nasłonecznionym miejscu. Po 2 tygodniach liście odcedzamy, a olej przelewamy do ciemnej butelki. Tak przygotowany olej z oregano można stosować jako maść lub syrop, najlepiej dodatkowo rozcieńczony z wodą.

Olejek z oregano: skład

  • Karwakrol stanowi 61 – 84% olejku z oregano. Jest to bardzo silny przeciwutleniacz, działający przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.
  • Tymol to druga ważna substancja aktywna zawarta w olejku z oregano o działaniu antypasożytniczym, a także pobudzającym pracę żołądka i jelit. Tymol w dużych ilościach może być niebezpieczny dla wątroby, nerek i serca. W przypadku olejku z oregano jego stężenie jest małe, jednak przy połączeniu dwóch tak silnych substancji należy zachować ostrożność z dawkowaniem, aby nie wyrządzić organizmowi więcej szkód niż korzyści.
  • Witaminy - w skład olejku z oregano wchodzą też „witaminy młodości” - witamina C i witamina E, witamina K, cynk, magnez, potas, wapń, miedź i niacyna.

Nie należy intensywnie wąchać czystego olejku – doprowadzi to tylko do podrażnienia nosa.

Olejek z oregano: działanie

Olejek z oregano ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Działa na bakterie E. Coli, Salmonelli oraz Helicobacter Pylori. Aktywnie działa przeciw grzybom Candida albicans. Wspomaga walkę z infekcjami dróg oddechowych oraz infekcjami jamy ustnej. Oczyszcza organizm z niechcianych i szkodliwych drobnoustrojów i pasożytów.

Stosowany w okresie zwiększonych zachorowań, olejek z oregano wzmacnia odporność organizmu, a także może załagodzić objawy alergii. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy ma działanie przeciwstarzeniowe, chroniąc organizm przed działalnością wolnych rodników. Tymol zawarty w olejku z oregano stymuluje układ trawienny i przepływ żółci. Karwakrol ma zaś dodatkowo wpływ na ograniczenie gromadzenia się tłuszczowej tkanki podskórnej, czyli wspomaga odchudzanie. Olejek z oregano pomoże też obniżyć zawartość cukru i złego cholesterolu we krwi.

Olejek z oregano: właściwości zdrowotne

Olejek z oregano stosowany jest jako doraźny lek na infekcje bakteryjne, można rozpuścić go z oliwą w stężeniu ok. 10%. Kilka kropel (2-4 krople) można też rozpuścić w szklance wody i pić codziennie. Intensywna kuracja olejkiem z oregano nie powinna trwać dłużej niż tydzień, tak jak w przypadku każdego antybiotyku. Warto w jej trakcie przyjmować także probiotyki, gdyż codzienne stosowanie olejku z oregano może doprowadzić do wyjałowienia jelit z flory bakteryjnej. W przypadku problemów żołądkowych, można jednorazowo wypić kilka kropel olejku rozpuszczonych w wodzie.

Infekcje jamy ustnej, takie jak afty czy zapalenie dziąseł również załagodzić można domowym lekiem – dwie krople olejku z oregano należy rozpuścić na łyżce oleju kokosowego i następnie przepłukać nim buzię. Wyjątkowo ostrożnie należy podejść do stosowania olejku z oregano u dzieci. Szczególnie przy poważnych infekcjach bakteryjnych i pasożytnicznych, stosowanie olejku powinno być skonsultowane z lekarzem.

Przedawkowanie olejku z oregano u dzieci może skutkować podrażnieniem żołądka i błony śluzowej a także mocnym zachwianiem równowagi flory bakteryjnej. Olejek z oregano możemy też stosować zewnętrznie na problemy z grzybicą lub łupieżem o podłożu grzybiczym. Aby nie podrażnić skóry, należy zmieszać olejek z oregano z oliwą lub olejem kokosowym w stężeniu maksymalnie 1%. Takim preparatem smarujemy zakażone miejsca lub używamy jako wcierki na skórę głowy. Można też go stosować łagodząco na inne problemy dermatologiczne – olejek z oregano przyspiesza gojenie się ran oraz niweluje nieprzyjemne skutki ukąszeń.

Warto wiedzieć

Przeciwwskazania do zażywania olejku z oregano:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergia na składniki aktywne olejku,
  • cukrzyca (stosowanie olejku należy skonsultować z lekarzem),
  • olejek z oregano rozrzedza krew, dlatego nie powinno się go stosować razem z lekami rozrzedzającymi krew, a także na dwa tygodnie przed operacją i każdą poważniejszą ingerencją w tkankę skórną.