Winogrona w kosmetyce - właściwości. Zastosowanie winogron w pielęgnacji skóry

2017-03-24 16:39

Olej i ekstrakty z winogron mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ich właściwości przeciwutleniające i bogata zawartość witamin i minerałów mają zbawienny wpływ na skórę – powstrzymując starzenie i regenerując ją. Winogrona można również z powodzeniem wykorzystać w produkcji naturalnych, domowych kosmetyków.

Winogrona w kosmetyce - właściwości. Zastosowanie winogron w pielęgnacji skóry
Autor: Thinkstockphotos.com Winogrona stosuje się w kosmetyce od wielu lat. Zarówno olej z winogron, jak i ekstrakt z owoców, zbawiennie wpływają na kondycję skóry.

Spis treści

  1. Zastosowanie winogron w kosmetyce
  2. Zastosowanie oleju z pestek winogron w kosmetyce
  3. Dlaczego warto się skusić na winogrona?
  4. Zastosowanie ekstraktu z winogron w kosmetyce
  5. Domowe sposoby na wykorzystanie właściwości kosmetycznych winogron

Winogrona często goszczą na naszych stołach jako słodka przekąska. Mimo że są wysokokaloryczne (ok. 70 kcal w 100 g) i nie należy przesadzać z ich ilością, są wyjątkowo zdrowe i wspomagają wiele dobroczynnych procesów w naszym organizmie.

Winogrona są bogate w potas, fosfor, wapń, magnez, bor, jod, miedź i żelazo, witaminy z grupy A, B i C oraz antyutleniające związki polifenolowe – flawonoidy i resweratrol. Polifenole zawarte są w skórkach winogron, a więcej ich jest w czerwonych winogronach. Ich działanie polega na zwalczaniu wolnych rodników. Sam resweratrol uważany jest za uniwersalny, prozdrowotny związek chemiczny – wpływa na poziom dobrego cholesterolu, obniża ciśnienie, stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Cała mieszanka składników odżywczych i mineralnych zawartych w winogronach wspomaga odporność organizmu, poprawia pracę jelit, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu estrogenu, dotlenia mózg i poprawia koncentrację.

Zastosowanie winogron w kosmetyce

Mikroelementy i związki chemiczne zawarte w winogronach, które wpływają pozytywnie na organizm, wykorzystywane są także w kosmetyce, jako składniki preparatów pielęgnujących i odmładzających. W szczególności polifenole oraz witaminy mogą być stosowane zewnętrznie na skórę, aby ją chronić i regenerować. Najczęściej w kosmetykach używa się oleju z pestek winogron i ekstraktu z winogron. Oleju można też używać jako samodzielnego produktu pielęgnacyjnego.

Zastosowanie oleju z pestek winogron w kosmetyce

Olej z pestek winogron zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe – palmitynowy, oleinowy, linolowy, które nawilżają, chronią i wzmacniają skórę, a także witaminę A, witaminę E, witaminę K i witaminę D, które bardzo dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. W szczególności witaminy A i E, należące do „witamin młodości”, mają dobroczynny wpływ na skórę – spowalniają procesy starzenia, nawilżają i chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Z powodu zawartości tych witamin, olej z pestek winogron jest często składnikiem kremów dla skóry dojrzałej i kremów przeciwzmarszczkowych. Witamina K jest z kolei odpowiedzialna za prawidłowy proces krzepnięcia krwi, dlatego wspomaga leczenie skóry naczynkowej, redukując zaczerwienienie skóry i widoczność naczynek.

Olej z pestek winogron ma też właściwości łagodzące i matujące, dlatego kosmetyki z jego zawartością mogą być polecane do pielęgnacji skóry tłustej i skóry trądzikowej. Na skórę twarzy można stosować też sam olej – bardzo szybko się wchłania i nie zatyka porów. Działa regenerująco, odżywczo i poprawia jędrność skóry. Olej może też być stosowany na dłonie, stopy i całe ciało, a wcierany w końcówki włosów, wzmocni je i nada im blask.

Dlaczego warto się skusić na winogrona?

Zastosowanie ekstraktu z winogron w kosmetyce

Ekstrakt z winogron zawiera najważniejsze składniki z ich miąższu, skórek a nawet szypułek. Są to przede wszystkim kwasy owocowe, składniki mineralne, garbniki, flawonoidy, resweratrol i witaminy.

  • Kwasy owocowe obecne w miąższu mają delikatne działanie złuszczające, wpływają też na regulację wydzielania sebum.
  • Polifenole, czyli przede wszystkim flawonoidy i resweratrol chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi i wolnymi rodnikami, nawilżają i wspomagają wchłanianie innych składników.

Ekstrakt z winogron ma dodatkowo działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a witamina A w nim zawarta ma wpływ na wygładzenie zmarszczek i poprawę napięcia skóry. Ekstrakt z winogron jest najczęściej składnikiem kremów ochronno – nawilżających i przeciwzmarszczkowych.

Domowe sposoby na wykorzystanie właściwości kosmetycznych winogron

  • Przepis na peeling do ciała z winogron

Przygotowanie: pół szklanki pestek z winogron potłucz w moździerzu, następnie dodaj do nich pół szklanki oleju z pestek winogron i pół szklanki cukru. Taki gruboziarnisty peeling nadaje się do masażu całego ciała – złuszcza i jednocześnie nawilża.

  • Przepis na peeling do twarzy z winogron

Przygotowanie: garść winogron rozgnieć pozostawiając w nich pestki, dodaj dwie łyżki miodu i trzy łyżki płatków owsianych. Połącz dokładnie składniki i delikatnie masuj twarz. Następnie spłucz wodą i użyj toniku.

  • Przepis na maseczkę do twarzy z winogron

Przygotowanie: rozdrobnij garść winogron i wyjmij z nich pestki, dodaj dwie łyżki miodu i zagęść mąką ziemniaczaną. Nanieś maseczkę na twarz na 20 min., następnie spłucz ciepłą wodą. Skóra będzie nawilżona i rozświetlona.