Nadmierne pocenie stóp zimą. Skuteczne sposoby na potliwe stopy

2019-07-18 12:23

Nadmierne pocenie stóp zimą jest problemem nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych - na spoconych stopach szybko rozwija się drożdżyca i grzybica. Jak skutecznie zapobiegać nadmiernemu poceniu stóp i pielęgnować stopy zimą?

Nadmierne pocenie stóp zimą. Skuteczne sposoby na potliwe stopy
Autor: Thinkstockphotos.com Jak poradzić sobie z poceniem się stóp zimą?

Spis treści

  1. Sposoby na nadmierną potliwość stóp zimą
  2. Jak wyleczyć grzybicę stóp wywołaną nadmierną potliwością?
  3. Jak dbać o stopy zimą?

Noszenie zimą wysokich butów, grubych rajstop i skarpetek powoduje nadmierne pocenie się stóp. Skutkiem jest nie tylko przykry zapach, ale i choroby grzybicze. Jeśli pozostaniesz w pracy w zimowych butach, narazisz skórę stóp na nadmiar wilgoci. Już po kilku godzinach będzie rozpulchniona i zmacerowana, a zatem podatniejsza na zakażenie grzybicą stóp lub drożdżycą. Taka infekcja zagraża szczególnie chorym na cukrzycę, nadczynność tarczycy, zaburzenia krążenia i z obniżoną odpornością. Poza tym pod wpływem obecnych na skórze bakterii powstaje trudna do zniesienia woń. Jak radzić sobie z grzybicą i nieprzyjemnym zapachem stóp?

Sposoby na nadmierną potliwość stóp zimą

  • Codziennie myj nogi w letniej wodzie (wysoka temperatura pobudza gruczoły potowe do pracy), dokładnie osuszaj (zwłaszcza między palcami) i smaruj preparatami przeciwpotowymi (kremy, żele, zasypki do stóp lub talk kosmetyczny). Myjąc stopy dosyp do wody specjalną sól do kąpieli, która ma właściwości odkażające.
  • Jeżeli chodzisz na basen lub siłownię, smaruj stopy kremami zapobiegającymi grzybicy stóp i paznokci, a po przyjściu do domu dokładnie umyj i osusz stopy.
  • By stopy pozostawały świeże i bezwonne, często myj lub przecieraj stopy wilgotną chusteczką (np. w pracy), regularnie zmieniaj bawełniane skarpetki, używaj antybakteryjnych dezodorantów i wkładek hamujących rozwój bakterii. Warto też kupić dezodorant, którym spryskuje się wnętrze butów. Dzięki tak prostym zabiegom uchronisz się przed grzybicą - schorzeniem skóry, które gdy się rozwinie, wymaga długiej kuracji.
  • Wietrz stopy, gdy tylko masz możliwość. Po umyciu stóp załóż klapki lub bawełniane, cienkie skarpetki. Stwarzaj jak najmniej sytuacji, w których stopy będą się pocić. Stopy są naturalnym termometrem, dlatego ich przegrzewania działa negatywnie na cały organizm.

Jak wyleczyć grzybicę stóp wywołaną nadmierną potliwością?

Przy niewielkich zmianach można zastosować krem w piance (np. Allpresan 7), maści lub żele (np. Clotrimazol, Daktarin, Micetal oraz Lamisilatt) oraz płyny (np. Lamisil, Daktarin).

Pamiętaj, że grzybica często towarzyszy wielu chorobom układu immunologicznego. Rozwój choroby może mieć poważne konsekwencje, dlatego lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Większość preparatów stosuje się przez 2-4 tygodnie. Jeżeli zmiany są większe, trzeba iść do lekarza, który przepisze odpowiedni lek. Po wyleczeniu należy odkazić wszystkie narzędzia do pedicure, wyrzucić stare gąbki, pumeksy, maty łazienkowe itp.

Zrób to koniecznie

Stosuj kąpiel zmniejszającą wydzielanie potu

Po powrocie do domu wymocz stopy w wodzie ze specjalną solą do stóp, naparem szałwii i pokrzywy lub z dodatkiem lawendy, rozmarynu, tymianku albo kory wierzby. Taka kąpiel nie tylko pomoże odkazić stopy, ale jest też bardzo przyjemna, relaksująca i pachnąca.

Jak dbać o stopy zimą?

Stopy uwięzione w ciężkich butach i pozbawione dostępu powietrza czują się źle. Pięty, zewnętrzne krawędzie stopy i paluch szybciej niż latem pokrywają się zrogowaciałym naskórkiem. Podstawą zimowej pielęgnacji musi być zatem codzienna kąpiel i usuwanie grubej skóry.

  • Po każdym myciu dokładnie osusz stopy i wysmaruj kremem nawilżającym normalizującym pocenie.
  • Wcierając krem, nie zapominaj o masażu, dzięki któremu stopy poczują się sprawniejsze i lżejsze.
  • Jeżeli skóra na stopach jest sucha, nawilżaj ją. W przeciwnym razie będzie swędziała i piekła. Ciepłe rajstopy, skarpety i grube buty nasilą dolegliwości. Jeśli skóra nie dostanie odpowiedniej porcji odżywczych substancji, zacznie pękać (zwłaszcza na piętach), co jest nie tylko bolesne, ale też ułatwia przenikanie bakterii do ciała.
  • Pedicure rób nie rzadziej niż co 14 dni.
  • Gdy podeszwę stopy pokrywają modzele (duża, plackowata narośl ze zrogowaciałej skóry, która tworzą się u nasady palców), nazywane też odciskami poprzecznymi lub podeszwowymi, zimą możesz cierpieć prawdziwe katusze. Jeżeli nie zmienisz butów na te z elastyczną podeszwą i nie doprowadzisz powietrza do skóry pod modzelami (czyli nie pozbędziesz się ich), rozwinie się stan zapalny. Wtedy każde stąpnięcie będzie przypominało spacer po tłuczonym szkle. Niestety, ścinanie twardej skóry nożykami przynosi tylko chwilową ulgę. Leczenie polega na obniżeniu sklepienia stopy - odpowiednią wkładkę dobierze ortopeda. Ulgę daje noszenie miękkich podkładek żelowych lub z gąbki. Można je kupić w aptekach lub w sklepach z obuwiem ortopedycznym - kosztują 20-30 zł.
  • Piekące stopy lubią chłodzące balsamy, odświeżające dezodoranty, zasypki, buty ze skóry, bawełniane rajstopy i skarpetki tylko z niewielką domieszką elastycznych włókien.

miesięcznik "Zdrowie"