W jakiej kolejności aplikować kosmetyki na twarz? Metoda kanapkowa

2017-01-12 12:05

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki do pielęgnacji? Oprócz odpowiednich produktów musisz zadbać także o odpowiednią kolejność ich nakładania na twarz. Wszystko będzie działać jak w zegarku, jeśli skorzystasz z metody kanapkowej. Czym jest metoda kanapkowego nakładania kosmetyków i dlaczego zyskała taką popularność? Sprawdź, jak nakładać kosmetyki krok po kroku i zaoszczędzić czas.

W jakiej kolejności aplikować kosmetyki na twarz
Autor: Thinkstockphotos.com Aplikując kosmetyki na twarz zachowaj odpowiednią kolejność

Spis treści

  1. Na czym polega kanapkowa kolejność nakładania kosmetyków?
  2. Zalety kanapkowego nakładania kosmetyków
  3. Jak nakładać kosmetyki krok po kroku? Metoda kanapkowa
  4. Przykładowy zestaw kosmetyków, który powinna mieć każda kobieta

Kolejność aplikacji kosmetyków jest kluczowa, jeśli chcemy mówić o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Na działanie produktów kosmetycznych wpływa wiele czynników poza składem. Jednym z nich jest właśnie kolejność nakładania. Tradycyjny sposób stosowany przez większość mieszkanek Europy, który znasz, posiada trzy stałe elementy: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie. Prawdopodobnie podczas wieczornej pielęgnacji raz w tygodniu dodajesz do tego zestawu eksfoliację, a rano jako czwarty element ląduje na skórze makijaż dzienny.

Rytuał kosmetyczny to inwestycję w swoje ciało i prewencja przed oznakami starzenia się skóry. Poświęcasz jej więcej czasu teraz, żeby później się nie martwić.

Co stanie się, jeśli zamiast tego weźmiesz przykład z naszych koleżanek mieszkających w Azji, które wyznaczają trendy w pielęgnacji skóry? Tam kolejność nakładania kosmetyków składa się nie z trzech, ale nawet dziesięciu elementów. Więcej znaczy lepiej? W tym wypadku tak. Trend rozprzestrzenił się już również w Stanach Zjednoczonych i zyskał miano „kanapkowej” kolejności nakładania kosmetyków.

Na czym polega kanapkowa kolejność nakładania kosmetyków?

Kanapkowa kolejność nakładania kosmetyków zakłada dużą ilość produktów (warstw) wykorzystywanych do jednej serii pielęgnacyjnej, inaczej codziennego rytuału, jaki serwujesz swojej skórze twarzy. Drugą ważną zasadą jest indywidualny czas, który musisz dać każdej z warstw. Warstwa jednego kosmetyku wchłania się, a zawarte w nim składniki zaczynają oddziaływać na skórę. Dopiero wtedy możesz sięgnąć po kolejny produkt. Brzmi skomplikowanie, ale do kanapkowej kolejności łatwo się przyzwyczaić, a zalet jest wiele. Jeśli jeszcze nie czujesz się przekonana, porównaj to do… kanapki oczywiście. Kiedy kroisz chleb, obok rozmraża się masło. Masłem dokładnie smarujesz kromki i dopiero potem w odpowiedniej kolejności nakładasz ser, pomidor (który również musiałaś do tego przygotować), sałatę oraz np. swój ulubiony dressing.

Zalety kanapkowego nakładania kosmetyków

  • kosmetyki nie rolują się na skórze;
  • kosmetyk działa efektywniej, bo lepiej się wchłania;
  • skóra jest odpowiednio odżywiona, nie tylko na powierzchni;
  • składniki zawarte w różnych rodzajach kosmetyków nie wchodzą ze sobą w interakcję, np. retinol z kwasem salicylowym zawartym w wielu kosmetykach do cery trądzikowej;
  • pielęgnacja jest kompleksowa, dzięki czemu rzadziej pojawiają się podrażnienia albo wypryski;
  • skóra pozostaje dłużej w dobrej kondycji, więc jest to inwestycja na lata.

Jak nakładać kosmetyki krok po kroku? Metoda kanapkowa

  1. Zacznij od oczyszczenia skóry kosmetykiem o oleistej formule. Może to być oliwa z oliwek, olej kokosowy, oliwka dla dzieci lub olejek do demakijażu. Nanieś go na skórę palcami lub szmatką. Kiedy rozpuści brud i makijaż, zetrzyj go wacikiem. Nie używaj wody.
  2. Resztki makijażu usuń za pomocą płynu micelarnego w dowolnej formule – pianki lub wody micelarnej. Oczyszczaj do momentu, aż wacik, który dotknął twojej skóry, nie będzie całkowicie czysty.
  3. Na oczyszczoną skórę nałóż hydrolat lub tonik. W ten sposób przywrócisz jej właściwe pH między 4,5 a 6.
  4. Nie czekaj i na jeszcze wilgotną skórę nałóż swoje serum do twarzy albo retinol.
  5. Odczekaj minimum 5 minut i nałóż cienką warstwę kremu nawilżającego.
  6. Kiedy poczujesz, że kosmetyki się wchłonęły, użyj kremu lub żelu pod oczy.
  7. O poranku sięgaj po krem z SPF (chyba że filtr znajduje się w twoim podkładzie albo pudrze) i zacznij wykonywać swój codzienny makijaż.

Przykładowy zestaw kosmetyków, który powinna mieć każda kobieta

Dobry krem z filtrem, serum i płyn micelarny to podstawa. Resztę kosmetyków możesz dopasować do indywidualnych potrzeb swojej skóry. Jeśli jesteś po 30, zawsze miej pod ręką odżywiający krem pod oczy. Bez względu na wiek pamiętaj także o peelingu, masce oczyszczającej i kremie na podrażnienia. Te produkty warto mieć w szufladzie na wszelki wypadek.

To ci się przyda

Rano nakładaj kosmetyki np. podczas ubierania się lub robienia śniadania. Dzięki temu nie będziesz musiała bezczynnie stać i czekać aż warstwy się wchłoną. Z kolei wieczorem możesz zamknąć się w łazience, żeby w czasie dbania o skórę twarzy, zadbać również o ciało (np. posmarować się balsamem) i włosy (np. zrobić masaż skóry głowy). Kiedy już dopasujesz indywidualną ilość elementów do nałożenia, szybko wejdzie ci to w nawyk.