Podstawy samodzielnego FARBOWANIA WŁOSÓW

2007-05-07 11:25

Samodzielne farbowanie włosów to zawsze wyzwanie. Nieważne, czy robiłaś to już setki razy, czy debiutujesz. Nigdy bowiem nie wiadomo, jaki będzie efekt. By był olśniewający, z pomocą fachowców analizujemy najważniejsze kwestie dotyczące koloryzacji.

Podstawy samodzielnego FARBOWANIA WŁOSÓW
Autor: Thinkstockphotos.com Podstawy samodzielnej koloryzacji włosów

Spis treści

  1. Farbowanie włosów - jak to działa
  2. Pielęgnacja włosów po farbowaniu
  3. Najczęstsze pytania o farbowanie włosów
  4. Farbowanie włosów - jak dobrać kolor
  5. Test kondycji włosa
  6. Babcine sposoby

Farbę do włosów kup w dobrej drogerii, gdzie sprzedawcy pomogą dobrać najlepszy preparat do twoich włosów i odpowiedni odcień. Niezależnie od tego uważnie przeczytaj etykietę. Im więcej w recepturze składników pielęgnacyjnych, tym preparat lepszy. Dobrze jeśli zawiera tłuszcze, woski czy też silikony i proteiny. Do dobrej farby zawsze jest dołączona odżywka.Jeśli masz skłonności do uczuleń, sprawdź, czy producent zaleca wykonanie testu alergicznego. Pamiętaj, że taką próbę musisz robić przed każdym kolejnym zastosowaniem nawet tego samego preparatu, bo wrażliwość na alergeny stale się zmienia i możesz zareagować wysypką na wypróbowany kosmetyk.

Farbowanie włosów - jak to działa

Gdy przesuwamy kciukiem i palcem wskazującym od nasady do końca włosa, jest gładki. Jeśli w kierunku przeciwnym – czujemy szorstkość. Sprawiają to łuski osłonki włosa zwanej cuticulą, która budową przypomina szyszkę. Chroni jego wnętrze przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV, zapobiega utracie wilgoci. Kiedy chcemy trwale zmienić kolor, musimy rozchylić łuski. To zadanie amoniaku znajdującego się większości farb. Ma on odczyn zasadowy. Czasem zastępuje go słabszy odpowiednik – monoetanoloamina, ale pod jej wpływem łuski otwierają się słabiej, kolor wnika płytko. Drugim składnikiem farby jest utleniacz; rozjaśnia włosy, by mógł w nie wniknąć najważniejszy element, barwnik. Tonery i płukanki ziołowe działają tylko na powierzchnię włosa, dlatego szybciej się zmywają.

Problem

Pielęgnacja włosów po farbowaniu

  • Używaj specjalnych szamponów. Zawierają m.in. panthenol, który zapobiega wysuszaniu i łamaniu. Pod wpływem protein i witamin zamykają się łuski otwarte podczas farbowania. Dzięki temu włosy odzyskują połysk, a pigmenty są wolniej wypłukiwane.
  • Szampony z filtrami UV pochłaniającymi promienie ultrafioletowe chronią włosy przed promieniami słonecznymi, które powodują blaknięcie koloru.
  • Po myciu dobrze jest stosować wzmacniające odżywki. Zabezpieczą włosy przed utratą wilgoci i ułatwią rozczesywanie.
  • Wrogiem osłabionych koloryzacją włosów jest również woda chlorowana i morska. Dlatego warto pływać w czepku albo przed wejściem do basenu zwilżyć włosy niegazowaną wodą mineralną, która rozpuszcza chlor i utrudnia jego osadzanie się. Po kąpieli w morzu koniecznie bierz prysznic.

Najczęstsze pytania o farbowanie włosów

  • Czy każda zmiana koloru niszczy włosy? Trwałe farbowanie włosów zawsze je osłabia. Jeśli są z natury suche, zabieg może to jeszcze pogłębić. Zapobiegniesz wysuszeniu, stosując regenerujące kosmetyki. Tylko włosy ze skłonnością do łojotoku lepiej znoszą działanie farby, ale powinno się je myć “inteligentnym” szamponem, który nawilża końcówki i lekko wysusza przetłuszczające się partie przy skórze. Delikatniejsze od farb są kremy koloryzujące i pianki, a najzdrowsze – ziołowe płukanki, bo nie zawierają substancji chemicznych i mają właściwości odżywcze.
  • Czy przed farbowaniem myć głowę? To zależy od rodzaju farby. Stosuj się do wskazówek zawartych w ulotce. Fryzjerzy kładą farbę na nieumyte włosy, bo łój i pot chronią przed niszczącym wpływem chemicznych składników.
  • Czy obcinać włosy przed zabiegiem, żeby je wzmocnić? Strzyżenie zmienia tylko wygląd fryzury, nie ma znaczenia podczas farbowania.
  • Czy po koloryzacji włosy ciemnieją? Nie, odrosty sprawiają tylko takie wrażenie, bo nie zdążyły się naturalnie rozjaśnić pod wpływem słońca. Znaczenie ma także kontrast koloru sztucznego i naturalnego, który zawsze wydaje się przy porównaniu bardziej wyblakły.

Farbowanie włosów - jak dobrać kolor

Określ swój typ urody. Fryzjerzy chętnie posługują się systemem pór roku. Dla typów letnich i zimowych wybieramy tonacje popielate, niebieskawe i lekko srebrne. Siwe włosy niekoniecznie trzeba farbować. Dla typów wiosennych i jesiennych twarzowe są tonacje bardziej złote, czerwonozłote i czerwonawe. Siwe włosy farbujemy.

  • Wiosna – jasna cera o brzoskwiniowym lub złocistym odcieniu. Oczy zielone, niebieskie lub w kolorze błękitnej wody. Naturalne włosy jasne lub ciemnoblond, przetykane złocistymi pasemkami.
  • Lato – bardzo jasna, czasem oliwkowa cera. Oczy szare lub szaroniebieskie. Włosy blond lub brąz z popielatym odcieniem.
  • Jesień - skóra o złotawym odcieniu lub kolorze kości słoniowej, nierzadko piegowata. Kolor oczu od zielonego do brązowego. Włosy z połyskiem czerwonawym lub złotym.
  • Zima – cera jasna, porcelanowa, śniada lub oliwkowa o niebieskawym, chłodnym odcieniu. Intensywny kolor oczu. Włosy ciemne od brązu po czerń z niebieskawym połyskiem.
Zdaniem eksperta
Jan Staworzyński, właściciel warszawskiego salonu fryzjerskiego Mary

Mówi się, że najlepiej robić trzytygodniową przerwę między jednym a drugim farbowaniem. Jeśli jednak myjemy włosy w dobrej, miękkiej wodzie, regularnie je odżywiamy i suszymy w naturalny sposób, na pewno będą wyglądały dobrze, nawet farbowane częściej. Polecam stare, sprawdzone sposoby pielęgnacji włosów farbowanych np. płukanie octem, który utrwala barwnik i zamyka łuski. Można też wcierać odżywkę z żółtka, cytryny i oleju rycynowego. Fryzurę świetnie się układa po zwilżeniu piwem. Po każdym farbowaniu i ułożeniu fryzury warto nałożyć na nią palcami odrobinę wosku nabłyszczającego. Lekko nawilży suche końcówki i sprawi, że włosy będą lśnić.

Czym farbować

Produkt

Skład

Plusy

Minusy

Farba

Barwnik, amoniak i utleniacz

Nieograniczone możliwości kolorystyczne. Dobre pokrycie siwych włosów.

Widoczne odrosty, możliwe przesuszenie włosów.

Szampon koloryzujący

Utleniacz, barwnik i mniejsza ilość amoniaku lub monoetanoloamina

Nie ma problemu z odrostami.

Łagodniejszy niż farba. Przy ciemniejszych włosach pozwala zmienić ich odcień, przy jasnych - także kolor.

Nie pokrywa siwych włosów w 100 proc. Kolor z czasem płowieje. Po 6-8 tygodniach blednie.

Toner, pianka, ton - w – ton

Tylko barwnik

Zostawia na włosach refleksy (najlepiej widoczne, gdy pada na nie strumień światła), ale może je też zabarwić.

Słabo pokrywa siwiznę. Zmywa się po kilku myciach (chyba że włosy mają osłabioną strukturę – wtedy trzyma się dłużej).

Ziołowa płukanka – chna, basma lub henna

Wyłącznie naturalne składniki, np. wyciągi z liści, łodyg, kory i korzeni roślin

Można uzyskać kolory w odcieniach rudawych, czerwonych. Po kilku tygodniach pojawiają się odrosty, ale mało widoczne, bo farba szybko blaknie.

Lekko usztywnia włosy. Różnie reagują na trwałą ondulację – bywa, że zabieg się nie uda, bywa, że niespodziewanie pojawi się brzydki odcień.

Zasady domowego farbowania

  • Przeczytaj bardzo uważnie ulotkę i przestrzegaj kolejności poszczególnych etapów.
  • Używaj ochronnych rękawiczek (zazwyczaj są dołączone do zestawu).
  • Okryj się plastikową pelerynką lub włóż ubranie, którego ci nie żal. Jeśli zabrudzisz ciuchy, jak najszybciej spryskaj je lakierem do włosów i wypierz w pralce. Plama zniknie. To sztuczka profesjonalistów.
  • Posmaruj kremem lub balsamem skórę tuż przy linii włosów.
  • Miej w pogotowiu papierowe ręczniki, by zetrzeć nadmiar farby ze skóry.
  • Nie przetrzymuj farby. Koloryzacja to proces chemiczny, po określonym czasie barwnik przestaje wnikać i tylko niepotrzebnie drażni włosy. Jeśli będziesz trzymać farbę za krótko, kolor wyjdzie za słaby.
  • Przed spłukaniem farby dobrze ją wmasuj we włosy.
  • Polewaj głowę tak długo, aż woda będzie przezroczysta – dzięki temu nie będziesz “farbować”, np. na deszczu.
  • Do mycia używaj tylko szamponów i odżywek do włosów farbowanych.

Rozjaśnianie

Zanim przefarbujesz ciemne włosy (farbowane lub naturalne), musisz je rozjaśnić (utlenić). Inaczej mówiąc – pozbyć się z ich wnętrza większości pigmentów, by zrobić miejsce na nowe. To zabieg bardzo agresywny, dlatego nie wolno przedłużać czasu podanego w ulotce, by nie spalić włosów. Utleniacz najpierw pożera barwnik, a potem niszczy strukturę włosa. Pamiętaj też, aby przy rozjaśnianiu odrostów nigdy nie nakładać ponownie preparatu na partie już rozjaśnione.Kupuj zawsze utleniacz z odżywką, dobrej, znanej firmy. Zwróć uwagę, czy stopień rozjaśnienia nie jest dla ciebie zbyt wysoki - ryzykujesz, że włosy niepotrzebnie będą podrażnione i mogą mieć brzydki żółty kolor. Jeśli jesteś brunetką, powinnaś odbarwiać włosy w dwóch etapach. Po pierwszym włosy mogą mieć nienaturalną, np. pomarańczową barwę. Dlatego nałóż na nie zmywalny szampon koloryzujący. Po dwóch tygodniach rozjaśnij po raz drugi i ufarbuj na nowy kolor.Rozjaśniać włosy mogą również naturalne blondynki, które chcą mieć jaśniejszy odcień.Przy rozjaśnianiu warto jednak oddać się w ręce profesjonalisty lub przynajmniej poprosić koleżankę, by pomogła równo nałożyć preparat i we właściwym czasie go zmyć.

Uwaga! Nie wolno farbować i rozjaśniać włosów przy chorobach skóry głowy, np. łuszczycy. Drażniące składniki farby mogą zaostrzyć objawy.

Zrób to koniecznie

Test kondycji włosa

  • Kolor. Wyrwij jeden włos. Jeśli jest przy końcu bledszy, to znak, że utracił pigment na skutek zbytniego otwarcia lub nawet utraty łusek. Takie włosy często się rozdwajają i są mało podatne na układanie. Stosuj odżywkę bez spłukiwania, podcinaj regularnie końcówki.
  • Blask. Jeśli wyrwany włos przy końcu jest mniej lśniący niż przy korzeniu, to znak, że jego powierzchnia już nie jest gładka. W rezultacie słabiej odbija światło i fryzura sprawia wrażenia matowej. Stosuj nawilżające maski do włosów farbowanych.
  • Trwałość koloru. Mimo że użyłaś nietrwałego szamponu koloryzującego lub pianki, kolor wcale się nie zmywa. To znak, że łuski są pootwierane. Idź do fryzjera, żeby ci położył intensywną maskę regenerującą, wzmocnioną parową kąpielą włosów. Kosztuje to ok. 20 zł.

Babcine sposoby

- Odżywka z rycyną. Składniki: 3 łyżki oleju rycynowego, 3 łyżki soku z cytryny, żółtko. Wymieszaj składniki na gładką emulsję. Wetrzyj w wilgotne włosy, owiń je folią i ręcznikiem, trzymaj przez godzinę. Potem umyj dokładnie głowę, najlepiej dwa razy. - Ziołowa odżywka do suchych włosów. Składniki: po łyżeczce sproszkowanego korzenia łopianu, kwiatów nagietka, kwiatów lawendy i liści rozmarynu (kupisz w sklepie zielarskim), łyżka octu, pół litra wody. Zioła zalej wrzątkiem i zaparzaj około 30 minut. Odcedź i dodaj ocet. Wylej na głowę i włosy po ostatnim płukaniu. Nie spłukuj. Jeśli walczysz z łupieżem, dodaj do naparu sześć kropli olejku szałwiowego (mocno wstrząśnij przed użyciem).

miesięcznik "Zdrowie"