Domowe maseczki do włosów. Przepisy na maseczki regenerujące

2016-07-25 15:45

Domowe maseczki regenerujące do włosów to idealny sposób na przywrócenie fryzurze blasku. Ostre słońce, promieniowanie UV czy sól zawarta w wodzie morskiej to czynniki, które w czasie wakacji osłabiają i wysuszają włosy. Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na regenerację włosów. Najprostszym i najszybszym z nich jest samodzielne przygotowanie maseczki ze składników, które znajdują się w każdej lodówce.

Domowe maseczki regenerujące do włosów - PRZEPISY
Autor: thinkstockphotos.com Domowe maseczki do włosów z dodatkiem nawilżających olejków i aloesu regenerują i poprawiają kondycję włosów.

Domowe maseczki do włosów mają przewagę nad tymi sklepowymi ze względu na to, że wykonywane są z naturalnych produktów. Poza tym znamy ich skład, więc mamy pewność, że nie zawierają zbędnej chemii. Do zrobienia regenerującej maseczki na włosy można wykorzystać różnego rodzaju oleje, cytrynę, a nawet... kiełki pszenicy!

Spis treści

  1. Maseczka do włosów z siemienia lnianego
  2. Maseczka do włosów z olejem z kiełków pszenicy i jogurtem
  3. Maseczka do włosów z olejami kokosowym, migdałowym i rycynowym

Maseczka do włosów z siemienia lnianego

Siemię lniane znane jest ze swojego korzystnego wpływu na układ pokarmowy. Żel sporządzony na bazie nasion lnu osłania błony śluzowe żołądka i przełyku, chroniąc je w ten sposób przed działaniem szkodliwych substancji.

Siemię lniane jest również bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy E, substancji śluzowych, białka, potasu i cynku. Dzięki swoim właściwościom powlekającym i osłaniającym znalazło zastosowanie nie tylko w lecznictwie, ale również w kosmetyce.

Na jego bazie można w bardzo prosty sposób przygotować maseczkę regenerującą do włosów zniszczonych szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

  • Sposób przygotowania maseczki do włosów: 1/4 szklanki siemienia lnianego w ziarnach zalej niewielką ilością wrzątku lekko powyżej wysokości ziaren. W ciągu kilku minut utworzy się dość gęsty, przezroczysty żel. Pamiętaj, by powstałą substancję odsączyć na sitku lub przez bawełnianą szmatkę. W zależności od rodzaju kosmetyku, który chcesz otrzymać, możesz rozrzedzić żel, by uzyskać gęstszą maseczkę lub rzadszą odżywkę do włosów. Tak przygotowany kosmetyk ostudź do letniej temperatury i nałóż na całą długość nieumytych włosów od nasady aż po same końce. Po kilku minutach spłucz substancję, a włosy umyj delikatnym szamponem. Żel można nakładać również na skórę głowy.

Maseczka do włosów z olejem z kiełków pszenicy i jogurtem

Olej z kiełków pszenicy to uniwersalna substancja, która znalazła zastosowanie zarówno w produkcji kosmetyków naturalnych, jak i w terapii relaksacyjnej, np. w masażu.

Wysoka zawartość witaminy E sprawia, że olej z kiełków pszenicy ma właściwości regenerujące, wygładzające i wzmacniające, a nawet odmładzające. Z kolei jogurt naturalny jest bogatym źródłem witamin z grupy B, odpowiedzialnych za utrzymywanie dobrej kondycji włosów. Zawarte w nim kwas mlekowy, białko, wapń, cynk, potas i magnez sprawiają, że maseczka zyska właściwości odżywcze i nawilżające.

  • Sposób przygotowania maseczki do włosów: 3 łyżki jogurtu naturalnego zmieszaj z kilkoma kroplami olejku z kiełków pszenicy i łyżeczką soku z cytryny. Przygotowaną mieszankę wmasuj we włosy i pozostaw ją na 15 minut. Po tym czasie dokładnie spłucz maseczkę. Mieszkanka idealnie nadaje się do wygładzania włosów wysuszonych promieniami UV, bo ich nie obciąża, tylko odżywia.

Maseczka do włosów z olejami kokosowym, migdałowym i rycynowym

Przesuszone włosy to problem, z którym po lecie boryka się wiele osób. Najskuteczniejszym sposobem na błyskawiczną regenerację jest przygotowanie maseczki na bazie oleju kokosowego, migdałowego i rycynowego.

Dzięki dużej zawartości witaminy E olej kokosowy intensywnie nawilża i pielęgnuje włosy podatne na łamanie. Mleko kokosowe to jedyna obok mleka matki naturalna substancja, w której występuje kwas laurynowy - substancja, której jedną z właściwości jest zmniejszenie nadprodukcji łoju w mieszkach włosowych i w efekcie zapobieganie procesowi przetłuszczania włosów.

Skutecznie hamuje również wypadanie włosów. Podobne właściwości ma olej rycynowy. Zawarte w nim kwasy rycynowy, oleinowy, stearynowy oraz linolowy regenerują i intensywnie odżywiają włosy. Z kolei olejek migdałowy dostarcza włosom witamin A, E, D i witamin z grupy B oraz protein i soli mineralnych. Podobnie jak pozostałe oleje, jest bogatym, źródłem kwasów, głównie oleinowego.

  • Sposób przygotowania maseczki do włosów: Wymieszaj 3 żółtka, 1,5 łyżki oleju kokosowego, 1,5 łyżki oleju migdałowego, 1 łyżeczkę oleju rycynowego, 3 łyżki miodu i 1 łyżkę soku z cytryny. Przygotowaną substancję nałóż na wilgotne włosy i pozostaw na godzinę. Dla wzmocnienia efektu owiń głowę folią aluminiową i ręcznikiem, a następnie zmyj maskę delikatnym szamponem. Alternatywną dla oleju migdałowego może być olej lniany lub olej z pestek winogron.

Czytaj też:

Jaki masz typ włosów?

Pytanie 1 z 7
Jak twoje włosy zachowują się po farbowaniu?

Nie masz czasu na zrobienie maseczki samodzielnie? Przygotowaliśmy przegląd sklepowych maseczek do włosów