Pryszcze na głowie: jak wyleczyć trądzik we włosach?

2021-12-03 10:15

Trądzik na skórze głowy jest tak samo dokuczliwy i trudny do wyleczenia, jak ten na twarzy, plecach czy dekolcie. Za to dużo łatwiej jest go zamaskować. Jak pozbyć się pryszczy pojawiających się na głowie?

Trądzik we włosach może pojawiać się na skutek zaniedbań higienicznych lub z powodu konkretnych chorób.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Skąd się biorą pryszcze na głowie?
  2. Jak leczyć pryszcze na głowie?
  3. Jak pielęgnować skórę głowy z trądzikiem?

Pryszcze pod włosami odkrywane są zazwyczaj w podobny sposób – w trakcie odruchowego drapania się po głowie nagle wyczuwamy pod palcami dziwne grudki, które czasem swędzą, a naciśnięte bolą. Niektóre dają się zdrapać, inne tkwią pod skórą. Ale wystarczy spróbować obejrzeć sobie skórę pod włosami (np. używając dwóch lusterek) albo zrobić jej zdjęcie smartfonem, by nieprzyjemna prawda wyszła na jaw – to pryszcze. Zwykle ich pojawieniu się towarzyszy kilka innych dolegliwości: nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież tłusty czy łojotok skóry głowy.

Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity

Skąd się biorą pryszcze na głowie?

Zmiany trądzikowe na owłosionej skórze głowy powstają w podobny sposób, co trądzik na twarzy – wówczas, gdy gruczoły łojowe są bardzo aktywne, a pory skóry zostają zatkane przez kosmetyki i zanieczyszczenia. Najczęściej dochodzi do nich w wieku dojrzewania, kiedy trądzik to powszechna dolegliwość.

Ale mogą je mieć również osoby, które ten trudny okres mają już dawno za sobą. Sprzyja im:

  • zbyt duża ilość cukru w diecie,
  • stres,
  • brak równowagi hormonalnej,
  • zanieczyszczenia,
  • zbyt częste używanie suszarki i przegrzewanie skóry głowy,
  • źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji,
  • a wreszcie – zbyt rzadkie mycie włosów.

Jak leczyć pryszcze na głowie?

Podobnie jak w przypadku zmian trądzikowych na twarzy, krostek pod włosami nie wolno wyciskać, a trądzik nie zniknie bez odpowiedniego leczenia. Więcej – zaniedbany, może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów oraz rozległych stanów zapalnych.

Jednak leczenie pryszczy na głowie nie jest łatwe. Bariera, jaką są włosy, skutecznie utrudnia bowiem nanoszenie wszelkich maści i kremów leczniczych. Obcinanie włosów to jednak ostateczność – pryszcze staną się wtedy lepiej widoczne.

Jeśli zmiany ropne nie znikają po kilku dniach, jest ich więcej, a włosy się przetłuszczają, konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednią terapię lekami na receptę.

W przypadku trądziku na głowie można stosować niemal wszystkie preparaty antytrądzikowe do skóry – wyjątkiem są te z nadtlenkiem benzoilu, który może rozjaśniać włosy. Dobre efekty daje stosowanie cynku i kwasu salicylowego, które wysuszają ropne zmiany i dezynfekują skórę. Pomóc mogą również szampony przeciwłupieżowe z ketokonazolem oraz z cyklopiroksyną.

Warto wiedzieć

Może to zapalenie mieszków włosowych?

Ropiejące krostki na skórze głowy mogą być objawem zapalenia mieszków włosowych. Jego przyczyną mogą być zarówno bakterie (np. gronkowiec złocisty), jak i wirusy (wirus opryszczki) czy drożdżaki.

Dochodzi do niego wówczas, gdy drobnoustroje wnikają do mieszka przez ujścia gruczołów i tam wywołują stan zapalny. Wokół włosa pojawia się wtedy piekący, swędzący pęcherzyk wypełniony żółtawym płynem. Wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej wywołują bakterie, dlatego zazwyczaj lekarz przepisuje antybiotyk.

Jak pielęgnować skórę głowy z trądzikiem?

Gdy na skórze głowy pojawią się ropne zmiany, warto dokładnie przyjrzeć się składowi kosmetyków do włosów. Bywa, że to właśnie one są przyczyną problemów i samo ich odstawienie sprawi, że krostki znikną. Bezpośrednią przyczyną tego, że pod skórą tworzy się ropna zmiana, jest to, że jej pory są zatkane i sebum wytwarzane przez gruczoły łojowe nie znajduje ujścia.

Najczęściej pory na skórze głowy zatykają wszelkiego rodzaju oleje, zwłaszcza te nakładane bezpośrednio na skórę. W ten sposób mogą też działać substancje o działaniu emoliencyjnym, znajdujące się w odżywkach.

Niekorzystny wpływ na kondycję skóry głowy mają też produkty do stylizacji, których nadmiar może utrudniać skórze wydalanie łoju. Na pewien czas warto więc z nich zrezygnować.

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

Pytanie 1 z 5
Które zdanie najlepiej opisuje Twoją skórę?