Operacja plastyczna nosa. Jak wygląda korekta krzywego i garbatego nosa?

2016-08-11 12:51

Operacja plastyczna nosa, obok powiększania piersi i liposukcji, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych przez chirurgów plastycznych. Dzięki korekcji możemy się pozbyć krzywego lub garbatego nosa, a także wyleczyć choroby zatok przynosowych. Sprawdź, jak wygląda korekcja nosa krok po kroku i kto powinien z niej skorzystać.

Operacja plastyczna nosa. Jak wygląda korekta krzywego i garbatego nosa?
Autor: Photos.com Operacji nosa mogą poddać się osoby, u których rozwój nosa został już zakończony. Najczęściej ma to miejsce ok. 15 roku życia.

Spis treści

  1. Rodzaje operacji plastycznych nosa
  2. W jakim wieku można zoperować nos?
  3. Przed zabiegiem
  4. Kto nie może skorzystać z korekcji nosa?
  5. Operacja plastyczna nosa – krok po kroku
  6. Rekonwalescencja
  7. Powikłania po operacji nosa

Operacja plastyczna nosa, inaczej rynoplastyka, to zabieg, który wykonuje się z dwóch powodów:

  • estetycznych - celem operacji jest zmiana kształtu nosa tak, aby był on zgrabny i proporcjonalny. Najczęściej korekta nosa polega na usunięciu zbyt uwydatnionej kości nosowej, czyli tzw. garbu, asymetryczności lub skróceniu czubka nosa. Można także wyregulować za małą odległość dziurek nosowych oraz szpiczasty lub zbyt gruby koniec nosa. Możliwe jest także powiększenie nosa dzięki przeszczepom chrząstki z ucha, żebra lub przy użyciu materiałów syntetycznych. Tego typu zabiegi wykonuje się w klinikach chirurgii plastycznej. Cena operacji waha się od 6 do 10 tys. zł.
  • medycznych - celem operacji jest rekonstrukcja struktury nosa, która została uszkodzona w wyniku urazu, chorób lub wad wrodzonych. Najczęściej wykonuje się septoplastykę - zabieg laryngologiczny, którego celem jest wyprostowanie przegrody nosowej lub konchoplastykę, czyli plastykę przerośniętych małżowin nosowych. W Polsce oba zabiegi są wykonywane na oddziałach otolaryngologii i są refundowany przez NFZ.

Rodzaje operacji plastycznych nosa

Operacja plastyczna nosa metodą zamkniętąPodczas operacji metodą zamkniętą wykonuje się nacięcia wewnątrz nosa, aby uzyskać dostęp do kości i chrząstki, które wspierają nos. Dzięki temu blizny pooperacyjne są niewidoczne. Podczas operacji metodą zamkniętą można wykonać korektę:

  • miękkich części nosa – podczas operacji ingeruje się w boczną część nosa, na która składają się chrząstka boczna i chrząstka skrzydłowa. Cięcia zazwyczaj są wykonywane pod, między oraz przez chrząstkę.
  • twardych części nosa, podczas której chirurg ingeruje w część kostną nosa. Do tej grupy zabiegów zaliczamy także ww. septoplastykę.

Operacja plastyczna nosa metodą otwartąPodczas operacji lekarz przeprowadza cięcie w kształcie litery W prostopadle do przegrody nosowej. Po operacji pozostaje niewielka blizna.Wtórna rynoplastykaWtórna rynoplastyka polega ona na powtórnej operacji nosa. Reoperację przeprowadza się w sytuacji, gdy tkanki nosa są zdeformowane lub niewłaściwie ukrwione w wyniku kilku źle przeprowadzonych operacji plastycznych nosa. Wtórną rynoplastykę wykonuje się w przypadku zapadłego czubka nosa, nosa w kształcie skoczni narciarskiej oraz nosa świńskiego, który jest zbyt zadarty.

W jakim wieku można zoperować nos?

Rynoplastyka może być przeprowadzona tylko wtedy, gdy wzrost i rozwój nosa zostały zakończone i jego kształt jest ustabilizowany.  W związku z tym operację plastyczną nosa mogą przeprowadzić kobiety w wieku ok. 15 lat oraz chłopcy ok. 18. roku życia.

Przed zabiegiem

Podczas pierwszego spotkania z chirurgiem oceni on strukturę i grubość skóry nosa. Należy pamiętać, że po 35. roku życia zdolności regeneracyjne skóry maleją, dlatego rany dłużej się goją i częściej dochodzi do infekcji. Przed operacją każdy pacjent jest zobligowany do wykonania podstawowych badań:

  • grupy krwi,
  • morfologii,
  • poziomu cukru we krwi,
  • poziomu APTT, INR – wskaźników krzepliwości krwi,
  • poziomu antygenu HBS (HBsAg ), na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B,
  • poziomem Anti-HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C),
  • na obecność wirusa HIV

Czasami lekarz może zlecić badania obrazowe, czyli EKG oraz RTG klatki piersiowej. Zdarza się, że należy wykonać RTG nosa i zatok przynosowych albo udać się także na konsultację z laryngologiem. Na 4 tygodnie przed operacją trzeba rzucić palenie lub ograniczyć liczbę wypalanych papierosów, a na 14 dni przed zabiegiem nie należy zażywać leków zawierających kwas salicylowy i aspirynę.

Kto nie może skorzystać z korekcji nosa?

Z korekcji nosa nie mogą skorzystać osoby, które nie leczą nadciśnienia, zmagają się niedokrwistością oraz ropnym zapaleniem zatok. Z zabiegu powinni zrezygnować także cukrzycy, jednak w niektórych przypadkach nie jest to przeciwwskazaniem.

Operacja plastyczna nosa – krok po kroku

Standardowa operacja plastyczna, która polega na zmniejszeniu nosa, jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, trwa ok. 2-3 godziny i przebiega w kilku etapach:

  • podanie narkozy przez anestezjologa,
  • wykonanie nacięcia wewnątrz nosa, by uzyskać dostęp do tzw. miękkich i twardych części nosa,
  • usunięcie chrząstek i złamanie kości nosa specjalnym dłutem chirurgicznym,
  • ukształtowanie nowej struktury nosa,
  • zszycie ran,
  • włożenie w środek nosa setonów (sączek z gazy opatrunkowej) oraz umieszczenie na zewnętrznej stronie nosa gipsowej szyny, która utrwali nowy kształt nosa i uchroni przed ewentualnymi urazami.
Ważne

Jak wybrać kształt nosa?

Decydując się na rynoplastykę, zapomnij o nosach modelek z okładek magazynów. Przed operacją chirurg bierze pod uwagę indywidualny kształt twarzy, a także układ policzków, warg, czoła i brody. Według kanonu piękna, długość nosa powinna stanowić 1/3 długości twarzy – tyle samo ile długość czoła oraz ust i brody razem. Natomiast szerokość nosa (w najszerszym miejscu) powinna być taka, jak odległość pomiędzy wewnętrznymi kącikami oczu. W związku z tym np. pociągła twarz wymaga dłuższego nosa i nie będzie dobrze wyglądała z krótkim i lekko zadartym noskiem.

Rekonwalescencja

Przez dobę po operacji pacjent ma w dziurkach nosa setony, które zapobiegają krwawieniu. Z kolei gipsową szynę zdejmuje się zwykle po ok. 10 dniach. Przez 2 tygodnie od zabiegu pacjent zmaga się z obrzękiem i siniakami wokół oczu. Lekka opuchlizna utrzymuje się  nawet przez  6 miesięcy – dopiero po tym okresie będzie widoczny ostateczny kształt nosa. W związku z tym po operacji przez kilka miesięcy należy ograniczyć wysiłek fizyczny, ponieważ nos jest bardzo wrażliwy na wszelkie urazy. Nie powinno się także korzystać z solarium i sauny.

Powikłania po operacji nosa

Do bardzo rzadkich powikłań należą krwawienia, alergie skórne na leki znieczulające i infekcje.  Jeszcze rzadziej zdarzają się problemy skórne, w tym rozpad tkanki skóry (martwica skóry), dlatego ważny jest wybór odpowiedniego chirurga, który z należytą starannością i precyzją wykona zabieg.