Alergie

Szkodliwe alergeny w tkaninach można pokonać

Artykuł sponsorowany
Szkodliwe alergeny w tkaninach można pokonać
Fot. thinkstockphotos.com

Choroby alergiczne są bardzo rozpowszechnione. Z ich objawami zmaga się blisko 40 proc. Polaków – pokazują wyniki programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce). Najczęstsze są uczulenia na alergeny wziewne, głównie pyłki roślin, a także roztocze kurzu domowego oraz sierść zwierząt. Nic dziwnego, bo można je spotkać niemal na każdym kroku – krążą w powietrzu, gromadzą się w tapicerce mebli, pościeli, ubraniach. Częste pranie, wietrzenie, unikanie nadmiaru tkanin w domu jest pomocne, ale nie załatwia problemu. Skutecznym środkiem w walce z uczulającymi substancjami jest natomiast preparat Allergoff Płyn do Tkanin.

Alergia pojawia się wówczas, gdy układ odpornościowy nadmiernie reaguje na obcą dla organizmu substancję (alergen), którą powinien zignorować. U osób zdrowych substancje te nie powodują żadnych reakcji, natomiast u alergików stają się przyczyną różnych dolegliwości. Takimi substancjami – w przypadku alergii wziewnej - mogą być pyłki roślin, roztocze, grzyby, pleśnie. Pojawiające się wtedy objawy bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wodnisty katar, ataki kichania, świąd, podrażnienie spojówek, suchy męczący kaszel – to najczęstsze symptomy reakcji alergicznej.

Równie uciążliwe są alergie skórne wywołujące grudkowatą wysypkę oraz silne swędzenie i pieczenie, tzw. kontaktowe zapalenie skóry. Jest to spowodowane bezpośrednim kontaktem z czynnikami alergizującymi – sierścią zwierzęcia, barwnikiem odzieży, a także z białkami budującymi pyłki roślin czy niektórych grzybów.

Alergicy, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, przyjmują leki antyhistaminowe, a także wkładają wiele wysiłku w to, by tak przystosować swoje otoczenie, by znalazło się w nim jak najmniej przedmiotów stanowiących potencjalne siedliska alergenów. A ulubionym środowiskiem wielu z nich, np. roztoczy, są tkaniny. Pozbywamy się więc zasłon, dywanów, ozdobnych poduszek, kupujemy antyalergiczną pościel i rezygnujemy z posiadania zwierząt domowych. Ubrania, ręczniki, pluszowe zabawki dzieci staramy się prać jak najczęściej. Niestety, by skutecznie pozbyć się alergenów nie wystarczy zwykle pranie.

Z kim mamy do czynienia?

Roztocze mnożą się w kurzu pochodzącym z łóżek, mebli tapicerskich oraz z odzieży. Energię czerpią żerując na ludzkim i zwierzęcym naskórku. Najintensywniej rozwijają się w cieple (ok. 23 stopnie C). Można się ich pozbyć piorąc ubrania w temperaturze powyżej 55 stopni C, jednak ich alergeny ulegają zniszczeniu dopiero przy 100 stopniach C.

Kłopot z tym, że większość tkanin źle reaguje na wysokie temperatury – zbiegają się, a nawet odbarwiają. Ponadto obicia kanap, sof i foteli nie zawsze można zdjąć i włożyć do pralki, a jeśli nawet – duża część roztoczy pozostanie w zagłębieniach mebli. W domowe tkaniny wnikają również alergenne zarodniki grzybów, znajdujące w kurzu oraz pyłki roślin, które przywiewa wiatr lub które przynosimy do domu na płaszczach, kurtkach i butach.

Mikroskopijne pasożyty

Osoby mające alergię łatwiej zapadają na nużycę, chorobę objawiającą się dolegliwościami skóry m.in. swędzeniem, pieczeniem, krostkami przypominającymi trądzik. Wywołuje ją maleńki pasożyt – nużeniec, który żywi się sebum. Jego nosicielami jest większość ludzi, jednak tylko u nielicznych występują objawy choroby.

Nużeńcem można się zarazić przez bezpośredni kontakt lub np. przez używanie odzieży lub ręcznika zarażonej osoby. Nawet kupując nowe ubranie, szalik, czapkę czy bieliznę, nie ma się pewności, czy aby przedtem nie przymierzał ich ktoś inny. Dlatego warto je uprać przed włożeniem. W podobny sposób możemy zainfekować się świerzbem, a ta pasożytnicza choroba skóry jest wyjątkowo uciążliwa, gdyż towarzyszy jej intensywne swędzenie. Przyczyną świerzbu skóry są odchody świerzbowca, które należą do silnych alergenów. Świerzbowiec, pasożyt, który ją powoduje, również doskonale czuje się w różnych częściach odzieży, a także w pościeli.

Skuteczny sposób

Nie jesteśmy jednak skazani na porażkę w walce z alergenami i pasożytami skóry. Na rynku jest dostępny preparat Allergoff Płyn do Tkanin, który niszczy ich właściwości uczulające. Jest to znany wcześniej, obecny już 15 lat na rynku Allergoff Wash, produkt w płynie stanowiący dodatek do namaczania tkanin przed upraniem. Substancje w nim zawarte wnikają do wnętrza włókien tkaniny, skutecznie neutralizując znajdujące się w nich alergeny wziewne.

Alergeny mają budowę białkową, a Allergoff zmienia ich strukturę przestrzenną, co prowadzi do utraty potencjału uczulającego alergenu. W efekcie nie wywołuje on już reakcji alergicznej. Preparat znajduje zastosowanie we wspomaganiu terapii chorób pasożytniczych skóry, powodowanych przez nużeńca lub świerzbowca. Mechanizm działania preparatu polega na wytwarzaniu specjalnej mikrobłonki pomiędzy włóknami tkaniny, co ogranicza swobodę ruchów pasożytów, a tym samym ogranicza ryzyko zasiedlenia żywiciela. Dodatkowo unieszkodliwi kleszcze przyniesione na ubraniach. Preparat można też zastosować podczas prania legowiska psa lub kota, które zazwyczaj jest kryjówką wielu alergenów.

Użytkowanie Allergoffu jest bardzo proste, wystarczy, że rozpuścimy ampułkę preparatu w 20 l wody. I w tym roztworze namoczymy tkaniny na 2 godziny. Potem wystarczy wyprać je ręcznie lub w pralce w temperaturze poniżej 60°C.

Gdzie kupić Allergoff?

Preparaty Allergoff firmy ICB Pharma można kupić w aptekach i na stronie www.sklep.icbpharma.pl. Są dostępne w opakowaniach jednostkowych (20 ml) lub ekonomicznych (240 ml).

Więcej informacji na stronie www.allergoff.pl.