Szyjnopochodny ból głowy - przyczyny, objawy i leczenie

2016-01-07 13:06

Szyjnopochodny ból głowy to inaczej migrena szyjna lub zespół szyjny górny. To pierwsze określenie nie jest przypadkowe, ponieważ szyjnopochodny ból głowy może dawać objawy podobne do tych, które wywołuje migrena. Jednak są pewne symptomy, dzięki którym można odróżnić od siebie te dwa schorzenia. Jakie są przyczyny i objawy szyjnopochodnego bólu głowy? Na czym polega leczenie? Jak odróżnić ten rodzaj bólu od migreny?

Szyjnopochodny ból głowy - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Szyjnopochodny ból głowy - przyczyny, objawy i leczenie

Spis treści

  1. Szyjnopochodny ból głowy (migrena szyjna) - przyczyny
  2. Szyjnopochodny ból głowy (migrena szyjna) - objawy
  3. Szyjnopochodny ból głowy (migrena szyjna) - leczenie

Szyjnopochodny ból głowy to ból głowy z towarzyszącymi zaburzeniami kręgosłupa szyjnego. Inna nazwa na określenie tej dolegliwości to migrena szyjna lub zespół szyjny górny. To pierwsze określenie nie jest przypadkowe, ponieważ szyjnopochodny ból głowy może dawać objawy podobne do tych, które wywołuje migrena. Jednak w przeciwieństwie do migreny, która jest wynikiem zaburzeń kurczliwości naczyń mózgowych, szyjnopochodny ból głowy jest skutkiem ucisku na korzenie nerwów przebiegających na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa.

Szyjnopochodny ból głowy (migrena szyjna) - przyczyny

Za ucisk nerwów szyjnych mogą odpowiadać choroby kręgosłupa - wady wrodzone, zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie.

Szyjnopochodny ból głowy może być również wynikiem urazu szyi, spowodowanego nagłym przyspieszeniem lub opóźnieniem ruchu szyi i głowy w stosunku do klatki piersiowej (uraz typu whiplash injury), np. podczas wypadku komunikacyjnego.

Czynnikami ryzyka są wiek i płeć. Szyjnopochodny ból głowy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, przeważnie między 40. a 50. rokiem życia.

Szyjnopochodny ból głowy (migrena szyjna) - objawy

Szyjnopochodny ból głowy to ból, który:

  • jest opisywany jako tępy, głęboki, czasami kłujący
  • jest umiejscowiony w tyle głowy i w okolicy karku
  • obejmuje połowę głowy
  • może promieniować do przodu - do czoła lub skroni - albo do barków, ramion
  • może być wywołany lub nasilać się podczas określonego ustawienia głowy
  • pojawia się okresowo
  • trwa od kilku godzin do wielu tygodni

Objawami towarzyszącymi mogą być zawroty głowy, które pojawiają się w wyniku nagłego poruszenie głową lub szyją, szumy uszne.

        Warto wiedzieć

        Szyjnopochodny ból głowy a migrena

        Szyjnopochodny ból głowy, podobnie jak migrena, występuje okresowo i zwykle jest ograniczony do jednej strony głowy. Jednak migrena różni się od bólu głowy pochodzenia szyjnego typowymi objawami towarzyszącymi – długo trwającymi mroczkami przed oczami, nudnościami, wymiotami oraz światłowstrętem. Objawy te mogą dokuczać także osobom z szyjnopochodnym bólem głowy, jednak zdarza się to rzadko i wówczas są słabo wyrażone. Poza tym szyjnopochodny ból głowy, w przeciwieństwie do migreny, często pojawia się po urazie, np. wypadku komunikacyjnym.

        Szyjnopochodny ból głowy (migrena szyjna) - leczenie

        Leczenie szyjnopochodnego bólu głowy polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Pomocna jest także fizykoterapia.

        W ostateczności, u pacjentów, u których nieinwazyjne metody leczenia nie przynoszą poprawy stanu zdrowia, można wykonać zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu uciśniętych nerwów.