Złamanie prącia: przyczyny, objawy i leczenie

2020-06-12 8:12

Złamanie prącia brzmi niewiarygodnie, jednak jest jak najbardziej możliwe. Na szczęście jest to niezwykle rzadko występująca kontuzja penisa. Dowiedz się w jakich okolicznościach może dojść do złamania prącia i jakie kroki należy wtedy przedsięwziąć. Jak przebiega leczenie złamanego penisa?

Złamanie prącia: przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Złamanie prącia brzmi niewiarygodnie, jednak jest jak najbardziej możliwe.

Złamanie prącia pojawia się w literaturze medycznej niezwykle rzadko. Stanowi około 1-2% wszystkich urazów prącia. Ponoć opisano dotąd jedynie 100 przypadków. Statystyki mówią, że tego typu uraz penisa na całym świecie przydarza się mniej więcej co 5 lat, aczkolwiek wydaje się, że musi to być zaniżona liczba. Jakkolwiek brzmi to nieprawdopodobnie - nie jest aż tak bardzo trudno złamać prącie. Wystarczy gwałtowna masturbacja lub niedogadanie partnerów podczas zbliżenia seksualnego - i problem gotowy. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak tylko szybko udać się do szpitala na ostry dyżur...

Spis treści

  1. Złamanie penisa a jego budowa
  2. W jakiej sytuacji można złamać prącie?
  3. Jak rozpoznać złamanie penisa?
  4. Leczenie złamanego prącia i rekonwalescencja
  5. Kiedy można powrócić do aktywności seksualnej?

Złamanie penisa a jego budowa

Najbardziej zaskakująca w opisywanym przypadku jest chyba sama nazwa: złamanie. Czy można złamać coś, co nie ma kości? I przez większość czasu bywa jednak miękkie? Można. Po usłyszeniu charakterystycznego dźwięku trzasku łamanej gałęzi, wątpliwości mijają. Skąd się bierze się ten dźwięk? By to zrozumieć, najpierw trzeba przybliżyć sobie wiedzę o budowie penisa.

Przez sam jego środek przechodzi cewka moczowa, którą okala ciało gąbczaste. Gdy mężczyzna jest podniecony wypełnia się ono krwią, co powoduje wzwód, czyli twardnienie penisa. Podobnie dzieje się w przypadku ciał jamistych, dwóch sąsiadujących z cewką zatok o kształcie rurek, które znajdują się po obu stronach ciała gąbczastego. Ciała jamiste pokrywa włóknista tkanka łączna zwana błoną białawą. Zwykle jest ona bardzo elastyczna i odporna na rozciąganie, są jednak pewne granice. Gdy błona biaława pęknie, słychać wspomniany trzask łamanej gałęzi i tak dochodzi do złamania prącia.

W jakiej sytuacji można złamać prącie?

Do nadmiernego nadciągnięcia błony białawej dojść może wtedy, gdy penis zostanie zbyt mocno wygięty - np. w wyniku bardzo intensywnej masturbacji, ale przede wszystkim podczas stosunku seksualnego. Szczególnie niebezpieczne pozycje to:

  • "na jeźdźca"
  • "na pieska"
  • ale także np. na stojąco, gdy mężczyzna trzyma kobietę na rękach

Do złamania prącia dochodzi, gdy partnerzy zgubią rytm. Często też mężczyzna obwinia za powstanie urazu swoją partnerkę, która niezapowiedzianie się przekręciła. W pewnym sensie może to być prawda - złamania prącia przeważnie powstają w pozycjach, w których stroną dominującą jest właśnie kobieta.

Choć w większości przypadków złamanie prącia następuje w wyniku intensywnej eksploatacji penisa w fazie erekcji, warto wspomnie, że częściej do takich urazów dochodzi u pacjentów, którzy w przeszłości:

Jak rozpoznać złamanie penisa?

W wyniku złamania prącia dochodzi do rozerwania tkanek znajdujących się pod skórą, ale nie samej skóry. Jest to tzw. uraz zamknięty, podczas którego krew nie wydostaje się na zewnątrz. Gdy pęknie błona biaława, słychać trzask, a mężczyzna odczuwa:

Złamanie prącia można poznać też po tym, że penis wygina się w przeciwnym kierunku do krwiaka. Kształtem przypomina wtedy saksofon, dlatego lekarz nie powinien mieć wątpliwości podczas stawiania diagnozy. Poza tym, w ujściu cewki moczowej pojawia się krew, może wystąpić także krwiomocz. W razie wątpliwości, można wykonać badanie USG, czasem bowiem podobne objawy daje uszkodzenie żyły grzbietowej prącia.

Leczenie złamanego prącia i rekonwalescencja

Złamane prącie wyleczyć można jedynie za pomocą zabiegu operacyjnego. Wcześniej jednak pacjentowi podaje się antybiotyk, środki przeciwbólowe, przykłada chłodzący opatrunek i unieruchamia się członek. Często także wskazane jest podanie leków uspokajających. Następnie można przygotować pacjenta do operacji.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a polega na usunięciu krwiaka i zszyciu struktury błony białawej. W zależności od stopnia rozerwania innych tkanek operacja może być rozszerzona o rekonstrukcję wiązadła podwieszającego lub cewki moczowej. Z reguły, po zabiegu zakłada się cewnik.

Kiedy można powrócić do aktywności seksualnej?

Jest to kwestia indywidualna. Każdy pacjent dochodzi do zdrowia w swoim tempie, ale ma na to także wpływ wielkość urazu. Zwykle kilka tygodni po operacji można podjąć próbę współżycia.

Przeczytaj również: