Leki

Lekiem zwanym również lekarstwem i produktem leczniczym jest każda substancja, która nadaje się do bezpośredniego wprowadzenia do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej. Podanie leków ma na celu osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niektóre produkty lecznicze, podawane w odpowiedniej, ściśle określonej dawce, stosowane są by zapobiec chorobie. Dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec od dłuższego czasu podejmował temat stosowania w Polsce niezgodnej z obowiązującą wiedzą naukową metody ILADS oraz eksperymentalnej metody SOT między innymi u pacjentów onkologicznych. Teraz zapowiada zdecydowane działania, w tym konkretne kary dla podmiotów leczniczych.
Od lat wiele osób z pomocą tego leku próbowało się odchudzać "nielegalnie", bez wyraźnych wskazań medycznych. Teraz okazuje się, że coś jest na rzeczy, bo uczeni odkryli tajemniczą cząsteczkę, która miałaby odpowiadać za cenny "skutek uboczny" preparatu.
Ile jest warte ludzkie życie? Tylko w bajkach jest bezcenne. Zazwyczaj w każdym kraju jest precyzyjnie wyliczone, do jakiego poziomu człowieka opłaca się leczyć i ratować. Zazwyczaj to znacznie mniej niż wynosi cena najdroższych nowych leków. A jednak ich zakup często okazuje się opłacalny dla wszystkich, pomijając kwestie etyczne. Dlaczego?
Co można odliczyć w PIT? Wśród ulg znajduje się i ta na leki, która przysługuje tylko wybranym podatnikom. Aby z niej skorzystać trzeba spełnić szereg kryteriów. Ważne jest m.in. prawidłowe zrozumienie definicji "leku" i to, ile wydajesz miesięcznie na leki.
Nie ma niestety dużego zaskoczenia w fakcie, że przyjmowanie wielu leków upośledza funkcje psychomotoryczne kierowców. A co, jeśli nakłada się kilka czynników? Czy są takie leki, na których nie ma jednoznacznego ostrzeżenia, ale prowadzimy po prostu gorzej? Grupa naukowców wzięła pod lupę leki stosowane przez seniorów.
Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 kwietnia. Krajowe leki będą oferowane na preferencyjnych zasadach - farmaceuci będą na nie udzielać rabaty. Ma to wspomóc rodzimy przemysł z korzyścią dla pacjentów. Ministra Izabela Leszczyna zapowiada też inne zmiany.
Wykazuje wszechstronne działanie. Nie tylko wzmacnia serce i wspomaga funkcjonowanie mięśni, ale też - jak twierdzą jej fani - działa odmładzająco na cały organizm. Karnozyna, bo o niej mowa, bywa wręcz nazywana „związkiem długowieczności”. A musisz wiedzieć, że problemu dostaniesz ją w każdej aptece. Czy warto po nią sięgnąć?
Analizatorzy rynku suplementów nie mają wątpliwości. To będzie hit i rynkowy dominator nie tylko przez najbliższe miesiące, ale nawet lata. Ma być nie tylko kontrowersyjnym "lekiem" w chorobach rzadkich, ale środkiem bezpiecznym i pomocnym wszystkim, choćby seniorom. Spectrum działania niemal nieograniczone. Próbowaliście?
Antybiotyki współcześnie są chętnie używane i niestety nierzadko też nadużywane. Sięgają po nie również pacjenci, którzy na co dzień zażywają też inne leki. To błąd, bo chętnie stosowane antybiotyki mogą powodować interakcje z różnymi popularnymi farmaceutykami.
Majeran ogrodowy (inaczej Lebiodka pospolita) jest rośliną zielną najbardziej znaną ze swoich walorów smakowych i szeroko stosowana jako przyprawa w kuchni. Jednak niewiele osób wie, iż opisywana roślina ma duży potencjał leczniczy. Maść majerankowa jest od dawna stosowana w medycynie ludowej. Obecnie dostępna w aptece jest zarejestrowana jako produkt leczniczy. Sprawdź, w czym może ci pomóc.
Syrop z cebuli jest od wieków sprawdzonym sposobem na przeziębienie. Przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Do wykonania podstawowej wersji syropu z cebuli potrzeba jedynie dwóch składników: cebuli i cukru, lub miodu. Niemniej to od ciebie zależy, jak będzie smakować. Dodając korzenne przyprawy, wzmocnisz jego działanie i przełamiesz nudę.
Przeziębienie nie każdego skłania do szybkiej wizyty u lekarza. Można to zrozumieć, bo w wielu przypadkach domowe sposoby na przeziębienie okazują się po prostu skuteczne. Zajrzyj do naturalnej apteczki, wykorzystaj babcine metody, ale przeziębienia nie lekceważ. Szybko powinieneś poczuć się lepiej. Jeśli nie, jazda do lekarza.

Działanie produktów leczniczych polega na oddziaływaniu ze składnikami organizmu, co ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby, zahamowanie jej przyczyn i nieprzyjemnych objawów. Działanie produktu leczniczego uzależnione jest od jego budowy chemicznej, właściwości fizykochemicznych, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy dwa typy leków: lek innowacyjny, czyli produkt leczniczy, który został dopuszczony do obrotu w Polsce na podstawie pełnej dokumentacji oraz lek generyczny, czyli produkt leczniczy zawierający tą samą substancję czynną co lek innowacyjny, który został wyprodukowany na podstawie formuły zawartej w zgłoszeniu patentowym leku innowacyjnego, jednak dopiero po zakończeniu ochrony patentowej. Ceny leków generycznych są zazwyczaj zdecydowanie niższe.

Leki mogą być podawane doustnie (tabletki, kapsułki, syrop, zawiesina doustna), iniekcyjnie (ampułka, fiolka, ampułkostrzykawka), doodbytniczo (czopki), przezskórnie (maści, kremy, żele), wziewnie (aerozole do wdychania – najczęściej w lekach przeciwastmatycznych).

Każdy produkt leczniczy zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny zostaje poddany eksperymentalnym badaniom klinicznym. By lek został dopuszczony do obrotu niezbędne jest pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrolę nad całym procesem wytwarzania i obrotem leków sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.