Ból karku i szyi - przyczyny. Co pomoże na ból karku?

2015-07-21 8:03

Ból karku powoduje siedzenie przy biurku, przeciąg, stres, albo spanie w nieodpowiedniej pozycji. Uczucie sztywności i ból szyi ograniczają swobodne poruszanie głową. Zamiast trzymać ją w jednej pozycji, aby uniknąć cierpienia, wykorzystaj proste sposoby, które złagodzą dolegliwości i rozluźnią mięśnie karku.

Ból karku i szyi - przyczyny. Co pomoże na ból karku?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ból karku a niewłaściwa pozycja
  2. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi
  3. Poduszka ortopedyczna na ból karku i szyi
  4. Masuj barki
  5. Na przewlekły ból karku leki rozgrzewające i przeciwbólowe

Najczęstszą przyczyną bólów karku jest napięcie mięśni i przeciążenie kręgów kręgosłupa. Prowadzi do nich np. praca z komputerem, spanie na stercie poduszek czy długo utrzymujący się stres (powoduje mimowolne napinanie mięśni szyi i głowy). Winne może być też siedzenie w przeciągu. Strumień chłodnego powietrza podrażnia zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze, zwane korzonkami. To uruchamia reakcje łańcuchową prowadzącą do bolesnego przykurczu mięśni.

Ćwiczenia na ból karku

Ból karku a niewłaściwa pozycja

Gdy głowa jest zbyt uniesiona (monitor za wysoko), skręcona (monitor stoi z boku biurka), opuszczona (laptop na kolanach), mięśnie karku nadmiernie się napinają i następuje przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie dziw się zatem, że po kilkugodzinnej pracy masz bóle karku, a czasem barków i głowy. Następstwem niewłaściwej pozycji przed komputerem bywają przykurcze mięśni (zlikwidować je może tylko fachowa rehabilitacja) oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgów i dysków, które powodują ucisk na korzenie nerwowe i wywołują przewlekły ból.

Przeczytaj także: Garbisz się? Te ćwiczenia wyprostują każde plecy!

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi

Bezruch szkodzi kręgosłupowi. Dlatego podczas pracy z komputerem co jakiś czas zrób kilka obrotów głową – raz w prawo, raz w lewo. 2-3 razy w tygodniu wykonuj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie szyi i obręczy barkowej, powtarzając każde po kilka razy. Poniżej zamieszczamy niektóre z nich.

  • Przechyl głowę do tyłu, do przodu, do prawego i lewego ramienia, następnie maksymalnie skręć ją w lewo i w prawo.
  • Obejmij lewą ręką głowę od tyłu, połóż na niej prawą dłoń i naciskaj nią przez chwilę, zmuszając głowę do skłonu w lewo; powtórz, zmieniając stronę.
  • Połóż prawą rękę na prawej skroni, przechylaj głowę w prawo, stawiając jej opór ręką. Potem napieraj głową w lewo, do przodu, do tyłu, blokując jej ruch ręką.

Przeczytaj także: Zestaw ćwiczeń rozciągających na ból karku

Poduszka ortopedyczna na ból karku i szyi

Sterta poduszek pod głową nie daje wytchnienia karkowi podczas snu, zwiększa bowiem napięcie mięśni karku i barków. Dlatego śpij na jednej, dość płaskiej poduszce. Najlepiej sprawić sobie ortopedyczną, która ma zagłębienie na głowę i wybrzuszenie pod szyję. Zapewnia fizjologiczne ułożenie odcinka szyjnego kręgosłupa i sprzyja rozkurczeniu napiętych mięśni. Unikaj spania na brzuchu, z głową przekrzywioną na bok. Pozycja taka przeciąża kręgi i zwiększa napięcie mięśni.

Masuj barki

Masaż daje najlepsze efekty, gdy wykona go profesjonalista, ale jeśli dolegliwości nie są nasilone, sama też możesz rozluźnić napięte mięśnie karku i pleców. Ugniataj je palcami tak jak przy wyrabianiu ciasta. By efekt był lepszy, do masażu użyj olejków rozmarynowego i majerankowego (dodaj 2 krople do łyżeczki oleju jadalnego).

Uwaga: nie masuje się kręgosłupa, tylko otaczające go mięśnie!

Przy bólu napięciowym mięśni ulgę przynoszą ciepłe okłady. Możesz np. położyć na karku ręcznik zmoczony w gorącej wodzie lub termofor albo polewać kark ciepłym prysznicem. Zimne okłady natomiast są pożądane przy urazach, np. gdy ból szyi i ograniczone ruchy głową pojawiły się po gwałtownym hamowaniu samochodu. Wtedy natychmiast w obolałym miejscu połóż np. mrożonkę owiniętą w ściereczkę lub specjalny zimny kompres (kupisz go w aptece) i zgłoś się do ortopedy.

Na przewlekły ból karku leki rozgrzewające i przeciwbólowe

Gdy boli cię kark wskutek napięcia mięśni, sięgnij po plastry i maści rozgrzewające. Ciepło działa rozkurczająco. Jeśli powodem twojego cierpienia są zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa, ulgę przyniosą ci doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty lub żele i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Warto najpierw sięgnąć po preparaty do smarowania, ponieważ działają tylko w miejscu bólu.

miesięcznik "Zdrowie"