Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?

2015-05-26 11:28

Ból pięty po bieganiu nie jest niczym niezwykłym, jednak nie należy go lekceważyć. Przyczyny bólu pięty po bieganiu mogą być różne, więc jeśli domowe sposoby nie pomagają, to zawsze należy skontaktować się z lekarzem ortopedą. Jakie są przyczyny bólu pięty po bieganiu? Jak leczy się ból pięty po bieganiu?

Ból pięty po bieganiu. Przyczyny i leczenie bólu pięty. Dlaczego pięta boli po bieganiu?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ból pięty po bieganiu: przyczyny
  2. Ból pięty po bieganiu: leczenie

Ból pięty po bieganiu jest bardzo dokuczliwy, często uniemożliwia normalne chodzenie. Leczenie bólu pięty jest zwykle uzależnione od tego, co go powoduje. Stąd tak ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Ból pięty po bieganiu: przyczyny

  • Przyczyny bólu pięty mogą trojakiego rodzaju: miejscowe, przeniesione lub ogólnoustrojowe. Przyczyny miejscowe bólu pięty to najczęściej: ostroga piętowa, entezopatia rozcięgna podeszwowego, zmiany pozapalne, zmiany pourazowe, złamania przeciążeniowe, zmiany zwyrodnieniowe stawów stępu, ubytek ciała tłuszczowego pięty, neuropatie z usidlenia (nerw podeszwowy).
  • Przyczyny przeniesione bólu pięty to najczęściej: zaburzenia osi kończyny i sąsiednich stawów, zaburzenia krążenia tętniczego i żylnego, wady statyczne stóp, patologie kręgosłupa i miednicy, zespoły ciasnoty powięziowej, nierównowaga mięśniowa, przykurcz Achillesa, zapalenie kaletki maziowej lub ścięgna piętowego Achillesa.
  • Przyczyny ogólnoustrojowe bólu pięty to najczęściej: cukrzyca, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, osteoporoza (złamania powolne), nadwaga.

Ból pięty po bieganiu: leczenie

Jeśli ból pięty nie mija, koniecznie idź do ortopedy, który oprócz innych badań zleci wykonanie usg i w zależności od jego wyników zaproponuje dalsze leczenie. Stosuje się zwykle leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz rehabilitację i fizykoterapię (laser, ultradźwięki, jonoforezy, krioterapia). Często również zaleca się ortezy lub wkładki ortopedyczne. Fizjoterapeuta nauczy cię tez ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu.

Zabieg chirurgiczny może być konieczny, gdy trzeba uwolnić usidloną gałązkę nerwową czy napięte pasmo więzadłowe, usunąć ostrogę piętową czy dokonać korekcji statycznej deformacji stopy.