Zapalenie kaletki maziowej - przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia kaletki maziowej

2014-08-19 10:35

Zapalenie kaletki maziowej utrudnia ruch ścięgien i mięśni, a w konsekwencji doprowadza do dysfunkcji aparatu ruchowego. Na ryzyko rozwoju zapalenia kaletki maziowej narażone są m.in. osoby, które zmuszają ciało do pracy w nienaturalnej pozycji, np. źle układają ręce podczas pracy na klawiaturze, lub nie wykonują rozgrzewki przed treningiem. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zapalenia kaletki maziowej i na czym polega leczenie tego schorzenia.

Zapalenie kaletki maziowej - przyczyny i objawy. Leczenie zapalenia kaletki maziowej
Autor: Thinkstockphotos.com Zapalenie kaletki maziowej utrudnia ruch ścięgien i mięśni. Jakie są  przyczyny i objawy zapalenia kaletki maziowej i na czym polega leczenie tego schorzenia.

Spis treści

  1. Zapalenie kaletki maziowej - przyczyny
  2. Zapalenie kaletki maziowej - objawy
  3. Zapalenie kaletki maziowej - diagnoza
  4. Zapalenie kaletki maziowej - leczenie

Zapalenie kaletki maziowej to stan zapalny woreczka łącznotkankowego, który znajduje się między brzuścem mięśnia a kością, na której ten mięsień przesuwa się w czasie ruchu. Kaletka maziowa produkuje śliską substancję, zwaną mazią, która zmniejsza tarcie podczas przesuwania się mięśni i ścięgien po powierzchni kości w trakcie ruchu oraz nawilża stawy. W wyniku stanu zapalnego kaletka maziowa ulega dysfunkcji, a co za tym idzie - zmniejsza się sprawność aparatu ruchowego, najczęściej stawu łokciowego, barkowego, biodrowego i kolanowego.

Zapalenie kaletki maziowej - przyczyny

Najczęstszymi przyczynami zapalenia kaletki maziowej są przeciążenia i urazy, np. wykonanie gwałtownego ruchu przez nieodpowiednio przygotowane do wysiłku mięśnie (przykładowo mocne szarpnięcie ręką przy grze w tenisa lub nogą podczas gry w piłkę). W związku z tym brak rozgrzewki przed treningiem zwiększa ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Również utrzymywanie stawów w nienaturalnej, wymuszonej pozycji (np. pisanie na klawiaturze ze źle ułożonymi rękami) może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Do rozwoju zapalenia kaletki maziowej może przyczynić się także infekcja, np. kiła lub gruźlica. Osoby, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, dnę moczanową i inne choroby uszkadzające stawy, również znajdują się w grupie ryzyka.

Inną przyczyną stanu zapalnego kaletki maziowej może być noszenie zbyt ciasnych butów. Wówczas może dojść do zapalenia kaletki ścięgna Achillesa, która znajduje się ponad przyczepem ścięgna do kości piętowej. Z kolei długie siedzenie na twardym podłożu może doprowadzić do zapalenia kaletki kulszowej (tzw. pośladki tkacza), która oddziela mięsień pośladkowy średni od guza kulszowego. Natomiast klęczenie na twardej powierzchni może skutkować zapaleniem kaletki przedrzepkowej (tzw. kolano pokojówki).

Zapalenie kaletki maziowej - objawy

W obrębie objętych stanem zapalnym kaletki maziowej i stawu pojawiają się:

  • tkliwość;
  • ból podczas ruchu, który w trakcie odpoczynku zmniejsza swoje nasilenie i może przechodzić w sztywność;
  • obrzęk;
  • ograniczenie ruchomości;

Ponadto nad uszkodzonym stawem może pojawić się zbiornik płynu (np. w przypadku zapalenia kaletki stawu łokciowego, powstaje on od tyłu nad stawem łokciowym).

    Dolegliwości te mogą wystąpić nagle lub narastać powoli.

    Zapalenie kaletki maziowej - diagnoza

    Diagnozę powinien postawić lekarz ortopeda lub reumatolog. Zwykle wywiad z pacjentem i badanie fizykalne wystarczą do postawienia rozpoznania. W celu wykluczenia innych schorzeń, np. uszkodzenia elementów kostnych wchodzących w skład stawu, lekarz może zlecić RTG. Gdy podejrzewa się infekcję, konieczne jest badanie krwi i pobranie próbki płynu w celu wykonania rozmazu oraz posiewu.

    Zapalenie kaletki maziowej - leczenie

    Choremu podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (można je przyjmować zarówno doustnie, jak i miejscowo - wcierać w skórę leki w formie żelu), a w przypadku infekcji bakteryjnej także antybiotyki. Jeśli leki nie pomagają, choremu można podać glikokortykosterydy bezpośrednio w chore miejsce (poprzez wstrzyknięcie). Ulgę przynoszą także okłady (ręcznik namoczony zimną wodą lub lód zawinięty w ręcznik i przyłożony do obrzękniętego miejsca). Konieczne jest także odciążenie stawu. Pomocne są ćwiczenia, które mają na celu zachowanie pełniej ruchomości.

    Gdy terapia nie skutkuje lub gdy stany zapalne nawracają, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym. Zabieg polega na nakłuciu kaletki i usunięciu z niej płynu w celu zmniejszenia dolegliwości.