Babka lancetowata, topola, fiołek trójbarwny - ZIOŁA łagodzące problemy skórne

2008-06-11 4:28

Zioła są bardzo przyjemnym kosmetykiem, a jednocześnie wyjątkowo skutecznym lekiem na wiele problemów skórnych. Babka lancetowata, topola i fiołek trójbarwny łagodzą i leczą niektóre problemy skórne - przyspieszają gojenie się ran, regenerują naskórek, działają kojąco i łagodząco.

Babka lancetowata, topola, fiołek trójbarwny - ZIOŁA łagodzące problemy skórne
Autor: Getty Images

Skóra jest stale narażona na działanie różnych czynników drażniących i atak drobnoustrojów. Nic więc dziwnego, że pojawiają się na niej krostki, wysypki, zadrapania, przebarwienia. Niektóre zmiany skórne są objawem schorzeń (np. cukrzycy, zakażeń grzybiczych), inne oznaką alergii czy wynikiem urazów. Każdą taką zmianę, która jest dokuczliwa – boli czy swędzi – i długo się utrzymuje, powinien obejrzeć lekarz. Ale warto też sięgnąć po zioła – oto kilka z tych, które łagodzą i leczą dolegliwości skórne.

Zioła skuteczne w różnych dolegliwościach skóry

Ta wszędobylska roślina to prawdziwy skarb w apteczce zielarza. Jej liście zawierają dużą ilość związków śluzowych, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, witaminy (C i K), sole mineralne (m.in. potasu, magnezu, cynku). Niegdyś stosowano je na wszelkie rany, oparzenia, stłuczenia, przykładano na miejsca ukąszeń przez owady. Zwiększają bowiem krzepliwość krwi, działają ściągająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne, przyśpieszają gojenie ran i regenerację naskórka.

Odwar do przemywań: łyżkę rozdrobnionych liści babki zalej szklanką wrzątku i na małym ogniu gotuj przez 5 minut pod przykryciem. Odstaw na 10 minut, przecedź. Kilka razy dziennie przemywaj odwarem podrażnioną skórę. By zwalczyć łupież, stosuj go też do spłukiwania głowy po umyciu.
Okłady z liści: świeże, czyste liście babki lekko zmiażdż, połóż na warstwie gazy. Bandażem lub plastrem przymocuj do leczonego miejsca. Okład można stosować, by przyśpieszyć gojenie się otarć i ran, na czyraki, owrzodzenia, oparzenia, stłuczenia, miejsca po ukąszeniach owadów.

  • Topola

Najcenniejszym surowcem zielarskim są pączki tego drzewa, które zbiera się wczesną wiosną, zanim pękną, a także młode liście. Zawierają m.in. glikozydy fenolowe, fenolokwasy, garbniki, olejek eteryczny, które mają właściwości przeciwzapalne i gojące.

Odwar do picia: łyżkę rozdrobnionych pączków zalej szklanką ciepłej wody i pod przykryciem doprowadź do wrzenia. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij po pół szklanki dziennie między posiłkami jako środek wspomagający leczenie stanów zapalnych skóry.
Napar do przemywań: łyżeczkę pączków topoli i łyżeczkę ziela fiołka trójbarwnego zalej szklanką wrzątku i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Przecedź. Ciepłym naparem przemywaj trudno gojące się rany i żylaki podudzi.

  • Fiolek trójbarwny

Popularnie nazywany jest bratkiem polnym. Jego ziele jest bogate m.in. we flawonoidy, antocyjany, fenolokwasy, karotenoidy. Stosowany wewnętrznie ma właściwości oczyszczające i odtruwające, co wykorzystuje się w leczeniu trądziku, egzemy, liszaju, zewnętrznie zaś działa kojąco i łagodzi różnego pochodzenia wysypki.

Napar do picia: łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 15 minut, potem przecedź. Pij 3 razy dziennie taką porcję, by złagodzić świąd skóry, trądzik, zwalczyć wysypkę.
Odwar do kąpieli: 2 łyżki suszonego ziela i korzeni zalej 2 szklankami letniej wody, powoli doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut, odstaw na kwadrans, przecedź. Dodaj do kąpieli, by złagodzić podrażnienia skóry. Rano i wieczorem przemywaj odwarem te miejsca, na których są zmiany trądzikowe, i pozostaw skórę do wyschnięcia.

miesięcznik "Zdrowie"