Operacja STOŻKA ROGÓWKI: wszczepienie ringu czyli pierścienie śródrogówkowe INTACS

2013-09-27 9:42

Operacja wszczepienia ringu czyli pierścienia śródrogówkowego INTACS to jedna z nowoczesnych metod leczenia stożka rogówki. Jak przebiega zabieg wszczepienia ringu? Czy pierścienie śródrogówkowe INTACS to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia stożka rogówki?

Operacja STOŻKA ROGÓWKI: wszczepienie ringu czyli pierścienie śródrogówkowe INTACS
Autor: GettyImages Operacja wszczepienia ringu czyli pierścienia śródrogówkowego INTACS to jedna z nowoczesnych metod leczenia stożka rogówki. Jak przebiega zabieg wszczepienia ringu? Czy pierścienie śródrogówkowe INTACS to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia stożka rogówki?

Spis treści

  1. Stożek rogówki [wideo]

Operacja wszczepienia ringu to metoda leczenia stożka rogówki w trakcie której wykorzystuje się pierścienie śródrogówkowe INTACS. Stożek rogówki to choroba, która polega na tym, że rogówka zamiast przybrać kształt kuli formuje się w stożek. Wada dotyczy obu gałek ocznych i zwykle ujawnia się w okresie dojrzewania. Chory ze stożkiem rogówki widzi niewyraźnie. Obraz jest zamazany, co utrudnia np. czytanie. Postępująca krótkowzroczność uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie.Do niedawna wadę leczono jedynie twardymi soczewkami kontaktowymi. Spłaszczają one nieco rogówkę, co ułatwia widzenie. Nie pomagają jednak na długo. Poza tym nieustannie uciskane oko boli, obficie łzawi. Ponadto niektórzy chorzy w ogóle nie mogli nosić soczewek.

Stożek rogówki [wideo]

miesięcznik "Zdrowie"

Zamiast przeszczepu rogówki - zabieg stożka rogówki

Przy bardzo zaawansowanej chorobie jedynym sposobem leczenia był przeszczep rogówki. Bez tego chory całkowicie tracił wzrok. - Zabieg, który przeprowadziliśmy nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich cierpiących na to schorzenie - mówi prof. Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka w Warszawie. - Według mojej wiedzy można by go wykonać u ok. 100 osób czekających na przeszczep rogówki.To wbrew pozorom dużo. Bo choć każdego roku w naszym kraju aż 1000 osób kwalifikuje się do przeszczepu, takich operacji wykonuje się niewiele, ponieważ brakuje rogówek pobieranych od osób zmarłych. Nowatorski zabieg jest bezpieczny i odwracalny. Trwa zaledwie 15 minut, a wykonuje się go, znieczulając oko kroplami.

Operacja stożka rogówki - pierścienie śródrogówkowe INTACS

Operacja korekcji stożka oka polega na umieszczeniu w oku tzw. ringu - to dwuczęściowy implant (jakby dwie połówki okręgu). Implant wszczepia się 6 mm od centralnego punktu rogówki, co nadaje jej właściwy kształt i znacznie poprawia widzenie. Ring nie likwiduje całkowicie stożka rogówki, ale zmniejsza ją na tyle, że pozostałe niedowidzenie można skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi.Efekty wszczepienia ringu ocenia się po tygodniu. Po miesiącu oko przyzwyczaja się do nowego sposobu widzenia. Pacjent staje się samodzielny. Może czytać pisać i poruszać się.

Operacja stożka rogówki - cenny ring na miarę

Implant musi być dostosowany do stopnia zniekształcenia rogówki, przygotowuje się go więc dla każdego pacjenta indywidualnie. W Polsce nie ma laboratorium, gdzie można wykonać ring. Dlatego po dokładnych badaniach oraz precyzyjnym opisaniu wady u danego pacjenta stosowne zamówienie wysyła się do USA, gdzie jest produkowany. Wyprodukowanie jednego ringu i przeprowadzenie zabiegu na jednym oku skalkulowano na około 6 tys. zł. Niestety, na razie koszty nie są refundowane. Dostępne obecnie implanty wystarczają na około 7 lat.

Stożek rogówki to choroba, która sprawia, że rogówka zmienia swój kształt z kulistego na stożkowaty. W jaki sposób rozpoznać stożek rogówki? Jakie są metody leczenia stożka rogówki? Posłuchaj naszego eksperta - lek. med. Łukasza Kołodziejskiego z kliniki LIBERMEDIC.

Stożek rogówki - co to za choroba?