Syndrom widzenia komputerowego: przyczyny, objawy, leczenie

2019-08-22 12:36

Syndrom widzenia komputerowego (Computer Vision Syndrome – CVS) zdefiniowano pod koniec XX wieku. Zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na ostre światło i uczucie pieczenia (piasku) pod powiekami to typowe dolegliwości występujące u osób, które przez wiele godzin wpatrują się w ekran monitora.

Syndrom widzenia komputerowego: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Syndrom widzenia komputerowego zdefiniowano pod koniec XX wieku.

Spis treści

  1. Syndrom widzenia komputerowego: przyczyny
  2. Syndrom widzenia komputerowego: jak go uniknąć?

Syndrom widzenia komputerowego (CVS - Computer Vision Syndrome) pierwszy raz opisano ponad 20 lat temu. W 1994 roku The American Academy of Ophthalmology przedstawiło definicję CVS jako "złożonego zespołu problemów dotyczących oczu i widzenia, powiązanych z pracą do bliży, które odczuwa się w trakcie korzystania z komputera lub wykonywania powiązanych czynności".

W 1999 roku w Klinice Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu przeprowadzono badania dotyczące CVS. Okazało się, że w grupie 5 000 pacjentów na każde 100 przebadanych osób, aż 96 miało przynajmniej jeden lub więcej objawów typowych dla CVS! Dziś wielu z nas jest skazanych na pracę przy komputerze, ale już wiemy, jak dbać o oczy, aby jak najmniej odczuwały zmęczenie.

Syndrom widzenia komputerowego: przyczyny

To nie same monitory, ale niewłaściwa higiena pracy męczy nasze oczy, bo pochłonięci wykonaniem zadania zapominamy o nich. Wśród przyczyn wystąpienia CVS najczęściej wymienia się:

  • rodzaj oświetlenia pomieszczenia
  • natężenie oświetlenia pomieszczenia
  • odległość oczu od monitora
  • refleksy świetlne padające z ekranu
  • pozycję oraz ułożenie ciała podczas pracy
  • kąt nachylenia głowy podczas pracy
  • wada wzroku

Czytaj też:

Choroby oczu i wady wzroku: przyczyny i leczenie

Przekrwione oczy: jaka choroba się nimi objawia?

Współczesne metody korekcji wad wzroku

Polskie normy nie kwalifikują pracy przy komputerze jako szkodliwej. Jest traktowana jedynie jako uciążliwa. Stwierdzono bowiem, że CVS i związane z nim objawy nie są chorobą tylko zmęczeniem.

Syndrom widzenia komputerowego: jak go uniknąć?

  • Ustaw monitor w odległości 40-75 cm od oczu, na wysokości wzroku, tak, by nie odbijało się od niego światło.
  • Mrugaj – wpatrywanie się w ekran monitora sprawia, że o wiele rzadziej mrugamy niż wtedy, gdy czytamy czy rozmawiamy. A mruganie to nic innego jak nawilżanie oka. Im mniej mrugamy, tym bardziej wysuszona jest jego powierzchnia.
  • Stosuj krople nawilżające, czyli tzw. sztuczne łzy – do kupienia bez recepty w każdej aptece. Jak często je stosować? Zawsze, kiedy pomyślisz o swoich oczach. Nie należy się obawiać przedawkowania kropli. Jeżeli przy regularnym stosowaniu sztucznych łez komfort widzenia nie poprawi się, należy iść do okulisty, aby ten sprawdził, czy oczy wydzielają odpowiednią ilość łez i czy ich skład jest właściwy.
  • Zmieniaj punkt widzenia – należy jak najczęściej zmieniać pozycję patrzenia. Co jakiś czas spójrz w bok, daleko przed siebie lub na coś, co znajduje się bardzo blisko. Takie proste ćwiczenia plus patrzenie na zieleń za oknem odpręża wzrok.
  • Zadbaj o film łzowy, który składa się z trzech warstw. Zewnętrzna warstwa tłuszczowa (lipidowa) zabezpiecza oczy przed odparowaniem łez. Środkowa warstwa filmu to warstwa wodna (najgrubsza), która nawilża i odżywia oczy. Wewnętrzna warstwa filmu – mucynowa – odpowiedzialna jest za przyleganie łez do powierzchni oka. Jeżeli któraś z warstw zachowuje się nieprawidłowo, można odczuwać dolegliwości zwane zespołem suchego oka. Jego przyczyną może być zbyt mała ilość łez lub ich nieprawidłowy skład. Sprawdzi to okulista po wykonaniu specjalnych badań.
Ważne

Badania wykonane przez Vision Ergonomics Research Laboratory na zlecenie Microsoftu wykazało, że zmiana czcionki, zarówno jeśli chodzi o jej kształt, jak i wielkość, ma wpływ na jakość widzenia i ewentualne wystąpienie zaburzeń wzroku. Ustalono, że najbardziej przyjazną oczom czcionką jest Verdana o wielkości 10-12.

miesięcznik "Zdrowie"