Astma aspirynowa: przyczyny, objawy i leczenie

2022-03-03 14:29

Astma aspirynowa to astma, w której atak duszności pojawia się po zażyciu aspiryny oraz innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jakie są przyczyny i objawy astmy aspirynowej?

zbliżenie na dłonie kobiety, na których są leki
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Astma aspirynowa - objawy
  2. Astma aspirynowa - testy
  3. Astma aspirynowa - leczenie
  4. Astma aspirynowa - bezpieczne leki przeciwbólowe

Astma aspirynowa pojawia się najczęściej po 30. roku życia, często po infekcji wirusowej. Astma aspirynowa może być wywołana nie tylko kwasem acetylosalicylowym, ale również każdym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który hamuje wydzielanie enzymu znanego jako cyklooksygenaza pierwsza (COX-1), obecnego podczas reakcji zapalnych w organizmie. Zahamowanie COX-1 w konsekwencji prowadzi do skurczu oskrzeli i ataku duszności.

Astma aspirynowa - objawy

Objawy astmy aspirynowej pojawiają się zwykle po 30-45 minutach od przyjęcia preparatu i najczęściej są to:

W szczególnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet zgonu.

Astma aspirynowa - testy

Nadwrażliwość na aspirynę potwierdza się w trakcie próby prowokacyjnej z kwasem acetylosalicylowym - pacjentowi podaje się go w sposób ściśle kontrolowany, monitorując czynność płuc (spirometrii). Kwas acetylosalicylowy w trakcie testu można podawać:

  • doustnie (test jest wtedy najbardziej wiarygodny, ale trzeba pamiętać, że reakcje na doustne podanie leku są najsilniejsze)
  • wziewnie (nieco mniej dokładny)
  • donosowo (reakcja jest ograniczona zwykle do nosa, ale ujemny test nie pozwala na wykluczenie nadwrażliwości na aspirynę)

Czytaj też: Na czym polegają TESTY ALERGICZNE

Astma aspirynowa - leczenie

W przypadku wystąpienia objawów astmy, należy natychmiast odstawić lek i unikać jego przyjmowania w przyszłości. Można zastosować kortykosteroidy w celu opanowania i zmniejszenia nasilenia objawów chorobowych.

Rokowanie przy astmie aspirynowej zależy od odpowiednio szybkiego rozpoznania choroby i przerwania podawania leku wywołującego schorzenie oraz od stopnia nasilenia dolegliwości. Po opanowaniu objawów rokowanie jest z reguły pomyślne.

Poradnik Zdrowie: astma

Astma aspirynowa - bezpieczne leki przeciwbólowe

Dla chorych z astmą aspirynową w miarę bezpieczne są: paracetamol, celekoksyb, tramadol, tramal w połączeniu z paracetamolem i opioidy, jednak zawsze przed ich zażyciem należy skonsultować się z lekarzem oraz pamiętać, że ich zażywanie nie jest wolne od skutków ubocznych.

Czytaj też: