Stomatologia i ortodoncja

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów i przyzębia, a także języka, tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Podstawą stomatologii jest stomatologia zachowawcza polegająca na leczeniu ubytków oraz bieżącej profilaktyce. Z kolei stomatologia estetyczna ma na celu wymodelowanie wnętrza jamy ustnej. Ortodoncja to dział stomatologii, który skupia się na wadach zgryzu, wadach szczękowo-twarzowych oraz ich korygowaniu.

Od pewnego czasu w mediach społecznościowych można dostrzec nowy trend. Osoby, które marzą o pięknym uśmiechu, decydują się na tzw. tureckie zęby. Choć efekt końcowy może przyciągać kolejne chętne osoby, to tego rodzaju rozwiązanie nie jest do końca bezpieczne. Sprawdzamy, na czym polega popularny zabieg.
Skąd masz wiedzieć, że w nocy zgrzytasz zębami, skoro wówczas śpisz? Wielu pacjentów o swojej przypadłości dowiaduje się od stomatologa, niejednokrotnie dopiero wtedy, gdy ich uzębienie zdąży solidnie ucierpieć. Niestety, to nie są jedyne konsekwencje bruksizmu. Część pacjentów narzeka choćby na uczucie wysadzenia oka czy zaburzenia równowagi, które trudno z zębami kojarzyć. Na szczęście są też wczesne objawy, które powinny cię zaalarmować i wysłać do specjalisty.
Uśmiech uchodzi za wizytówkę, a idealnie białe i równe zęby celebrytów stają się niedoścignionym wzorem. Zdaniem stomatologów i ortodontów prostowanie zębów to kwestia nie tylko estetyczna. Nieprawidłowe ułożenie zębów może sprzyjać chorobom zębów i dziąseł. To dlatego wiele osób marzy o wyprostowaniu zębów, ale... chcieliby uniknąć aparatu. Czy wyprostowanie zębów w inny sposób jest możliwe?
Afty w jamie ustnej to często spotykana dolegliwość. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub owrzodzeń są różne. Zwykle znikają samoistnie po kilku dniach, ale istnieją sposoby na przyspieszenie tego procesu. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzują się afty w jamie ustnej oraz jak skutecznie się ich pozbyć.
Krwawienie dziąseł to częsta dolegliwość. Przez to bywa równie często lekceważona. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, z utratą zębów włącznie. O czym świadczy krew na szczoteczce do zębów? Co w takiej sytuacji zrobić?
Szwajcarska marka Curaprox świętując 10 lat obecności na polskim rynku zorganizowała wyjątkowe wydarzenie. 14 czerwca w ARTBISTRO STALOWA 52 podczas spotkania z dziennikarzami i influencerami zrealizowano warsztaty z prawidłowego szczotkowania zębów.
Skromny buziak czy namiętny pocałunek? Okazuje się, że ta druga opcja może nie tylko dostarczyć pięknych przeżyć i wspomnień. Namiętne pocałunki są także przydatne w ochronie przed paskudnymi infekcjami.
Gdyby wierzyć reklamom, guma do żucia może skutecznie chronić zęby przed próchnicą. Czy tak jest w rzeczywistości? Mało kto zastanawia się nad ich składem, a zdecydowanie warto mu się przyjrzeć. Czy żucie gumy jest zdrowe?
Implanty zębowe są najlepszą metodą uzupełniania ubytków zębowych. Implant to śruba, która zastępuje korzeń utraconego zęba. Jakie są rodzaje implantów zębowych i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do ich wstawienia?
Zęby zmieniają swój kolor pod wpływem tego, co jemy i pijemy. Za ciemne przebarwienia odpowiadają nie tylko kawa i herbata, ale także czerwone wino. Ekspertka wyjaśniła, dlaczego tak się dzieje. Wymieniła też kilka prostych zasad, które są istotne w zachowaniu pięknego, białego uśmiechu oraz świeżego oddechu.
Mycie zębów dla wielu osób jest nieodzownym elementem codziennej rutyny. Jednak spora część społeczeństwa nie poczuwa się do dbania o higienę jamy ustnej. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne, i nie chodzi tu tylko o zwykły ból zęba.
Wiele trików, które możemy znaleźć na TikToku, nie ma zbyt wiele wspólnego ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie – stosując się do niektórych zaleceń, możemy zrobić sobie więcej szkody niż pożytku. Ale nie tym razem. Trend, który znany jest od lat, a teraz bije rekordy popularności, zalecają nawet lekarze.

Stomatologia i ortodoncja jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z nieprzyjemnymi wizytami w gabinecie. Obecnie przeprowadzanie większości zabiegów nie łączy się już z żadnymi dolegliwościami bólowymi.

Stomatologia dzieli się na wiele specjalizacji, wśród których można wymienić m.in. stomatologię zachowawczą, endodoncję, protetykę stomatologiczną, periodontologię i chirurgię stomatologiczną lub szczękowo-twarzową.

Typowe zabiegi u dentysty to właśnie stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. Polegają na uzupełnianiu ubytków, leczeniu próchnicy oraz wykrywaniu stanów zapalnych. Podobną funkcję pełni periodontologia, ale skupia się na leczeniu chorób przyzębia. Poważniejsze zabiegi jak wyrywanie zębów lub wstawianie implantów to zadania dla chirurga szczękowego.

Coraz popularniejsza stomatologia estetyczna to zabiegi takie jak usuwanie kamienia, wybielanie, ale również odbudowa i kształtowanie zęba za pomocą wkładów kompozytowych lub tzw. licówek.

Ortodoncja zajmująca się korygowaniem wad zgryzu rozróżnia wady wrodzone i nabyte. Te pierwsze wynikają np. z dziedziczenia określonych cech lub niedoborów niezbędnych związków w życiu płodowym dziecka (np. kwasu foliowego). Za wady nabyte odpowiadają przyzwyczajenia wykształcające się podczas pierwszych lat życia. Może to być np. nieprawidłowe ssanie kciuka lub smoczka, obgryzanie paznokci. Ortodoncja pomaga również w leczeniu zębów uszkodzonych w wyniku urazu mechanicznego. Za najskuteczniejszą metodę korekty zgryzu uważa się aparaty ortodontyczne – ruchome lub stałe.