Kalafior - właściwości i wartości odżywcze. Jak ugotować kalafior?

2020-05-27 19:58

Kalafior to warzywo, którego właściwości i wartości odżywcze powinien docenić każdy z nas. Kalafior ma działanie przeciwnowotworowe, co zostało udowodnione naukowo. Ponadto kalafior pomoże ochronić przed wrzodami i pomóc osobom z reumatyzmem. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma kalafior i kto nie powinien go jeść.

7. Kalafior – zawartość wody 91%
Autor: Getty Images Kalafior to bardzo pożywne, a zarazem nawilżające warzywo. Jedna filiżanka (100 g) kalafiora, to więcej niż jedna czwarta wody (59 m)l oraz 3 gramy błonnika zmniejszającego apetyt.

Spis treści

  1. Kalafior może zapobiec rakowi prostaty i pęcherza
  2. Kalafior mogą ochronić przed wrzodami
  3. Kalafior a reumatoidalne zapalenie stawów
  4. Kalafior a cukrzyca
  5. Kalafior nie dla osób z chorobami tarczycy
  6. Kalafior - zastosowanie w kuchni
  7. Kalafior zapiekany pod koperkowym beszamelem

Kalafior to warzywo, którego właściwości odżywcze doceniono już w 600 r. p.n.e. Wówczas był uprawiany w Azji Mniejszej, skąd przywędrował do Włoch, a w XVI w. został zawieziony do Francji oraz innych krajów europejskich, w tym także do Anglii. Z kolei Anglicy na początku XVII w. zawieźli kalafiory do Ameryki Północnej, gdzie obecnie są uprawiane, podobnie jak we Francji, Włoszech, Indiach, Chinach, Kanadzie oraz Meksyku.

Kalafior może zapobiec rakowi prostaty i pęcherza

Kalafior należy do grupy pokarmów roślinnych o najsilniejszym potencjale antynowotworowym. Potwierdzają to badania naukowe. Spożywanie kalafiora, a także brokułów, może zmniejszyć ryzyko rozwoju agresywnego raka prostaty - przekonują naukowcy z Ameryki Północnej i Kanady na łamach pisma "Journal of the National Cancer Institute". Ich zdaniem kalafiory i brokuły zawierają wiele substancji, które mogą mieć działanie przeciwnowotworowe.

Również badacze z Rutgers' Ernest Mario School of Pharmac są zdania, że kalafior to skuteczna broń w profilaktyce raka prostaty, zwłaszcza w połączeniu z curry. Jak wynika z badań, występująca w tej popularnej przyprawie substancja - kurkumina - może zapobiegać rozwojowi nowotworów, zwłaszcza w połączeniu z izotiocyjanianem fenetylowym (PEITC) - substancją, która występuje w warzywach, takich jak kapusta, brukselka, kalafior, brokuły czy  rzepa.

Za ostry aromat i smak kalafiora odpowiadają glukozynolaty - związki zawierające siarkę.

Z kolei amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanu Teksas, którzy wyniki swoich badań opublikowali w "International Journal of Cancer", twierdzą, że kalafior może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka pęcherza. To zasługa roślinach przeciwutleniaczy z grupy izotiocyjanów (do których należy m.in sulforafan), które neutralizują wolne rodniki, mogące przyczynić się do rozwoju nowotworów. Warto wiedzieć, że substancję tę zawierają także kapusta i inne spokrewnione z nią warzywa z rodziny krzyżowych, np. brukselka i rzodkiewka.

Poza tym ustalono, że dzienne spożycie 50 g warzyw nieskrobiowych (w tym kalafiora) zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani o 28 proc.

Warto wiedzieć, że poza izotiocyjanami, innymi związkami o właściwościach przeciwnowotworowych, które zawiera kalafior, są indole. Zarówno te pierwsze, jaki drugie powstają w wyniku rozkładu substancji o nazwie glukorafaniny, które w największych ilościach występuje w brokułach, kapuście czerwonej i właśnie kalafiorze. Glukorafaniny to związki siarkowe odpowiedzialne za charakterystyczny zapach kalafiorów.

Jakie warzywa i owoce doskonale nawadniają organizm? Sprawdź!

To ci się przyda

Wartości odżywcze kalafiora gotowanego (w 100 g)Wartość energetyczna - 23 kcalBiałko ogółem - 1.84 gTłuszcz - 0.45 gWęglowodany - 4.11 g (w tym cukry proste 2.08)Błonnik - 2.3 gWitaminyWitamina C – 44.3 mgTiamina – 0.042 mgRyboflawina – 0.052 mgNiacyna - 0.410 mgWitamina B6  - 0.173 mgKwas foliowy -  44 µgWitamina A – 12 IUWitamina E – 0.07 mgWitamina K - 13.8 µgMinerałyWapń – 16 mgŻelazo - 0.32 mg Magnez - 9 mgFosfor - 32 mg Potas - 142 mgSód – 15 mg Cynk - 0.17 mgŹródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Rederence

Kalafior mogą ochronić przed wrzodami

Po kalafior powinny sięgać osoby zmagające się z wrzodami. Ww. izotiocyjany posiadają silne właściwości bakteriostatyczne i niszczą Helicobacter pylori – bakterie, które mogą się przyczynić do rozwoju wrzodów. Poza tym mogą ochronić przed innymi schorzeniami układu pokarmowego, takimi jak zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie przełyku, a nawet rak żołądka - przekonują naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore (USA).

Kalafior a reumatoidalne zapalenie stawów

Naukowcy przez ponad 10 lat obserwowali grupę starszych kobiet i odkryli, że u pacjentek jedzących większe ilości warzyw z rodziny kapustowatych ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów jest mniejsze. Ponadto warzywo to jest zalecane w diecie osób zmagających się z RZS.

Ważne

Kalafior jest ciężkostrawny i powoduje gazy

Kalafior jest ciężkostrawny, dlatego lepiej nie jeść go na kolację. Poza tym ma właściwości gazotwórcze. Aby je złagodzić, kalafior należy podać z czosnkiem, imbirem, koprem lub kminkiem.

To ci się przyda

Kalafior - jak wybrać i przechowywać?

Kupując kalafior, należy zwrócić uwagę na to, by główka była biała lub kremowa (odmiana biała kalafiora), a przy tym twarda, zwarta i ciężka. Warto wiedzieć, że kalafior występuje w różnych odmianach i kolorach - od białego, przez jasnozielony, aż po fioletowy.

Kalafior należy przechowywać w lodówce, do góry łodygą, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i szybkiemu psuciu. Najlepiej trzymać go w komorze na warzywa i owoce i zjeść w ciągu 5 dni od zakupu

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Kalafior a cukrzyca

Indeks glikemiczny kalafiora wynosi 15, dlatego osoby chore na cukrzycę mogą po niego sięgać bez ograniczeń. Warzywo to jest polecane nawet w diecie Montignaca, czyli diecie, która zakłada spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Kalafior nie dla osób z chorobami tarczycy

Kalafior - razem z innymi warzywami z rodziny kapustnych, takimi jak kapusta, brokuły, zalicza się do grupy warzy wolotwórczych. Zawierają one  substancje, które zaburzają wchłanianie jodu z pożywienia. W związku z tym spożywanie ich, ale w dużej ilości, może dawać objawy niedoczynności tarczycy. Ja jednak przekonują niektórzy specjaliści, okazjonalne spożycie niewielkiej ilości warzyw kapustnych nie ma znaczenia i nie powinny być szkodliwe dla zdrowia osób zmagających się z chorobami tarczycy.

Kalafior - zastosowanie w kuchni

Kalafiory można jeść na surowo, maczając je w dipie lub sosie do sałatek. Surowe różyczki kalafiora można dodawać do sałatek, gotowane są składnikiem zup, zapiekanek oraz tart. Kalafior można także rozgnieść razem z puree z ziemniaków, jednak w naszym kraju najczęściej podawany jest po ugotowaniu z zezłoconą na maśle bułką tartą.

WYPRÓBUJ PRZEPIS>>Kalafior z masłem - inaczej

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
To ci się przyda

Kalafior - jak go ugotować?

  • odetnij różyczki od łodygi, a następnie umyj je na sitku pod zimną, bieżącą wodą
  • gotuj kalafior na parze nie dłużej nie 3-4 minuty. Jeśli będziesz gotować dłużej, nie unikniesz przykrego zapachu, jednak co najważniejsze - utracisz wiele składników odżywczych, w tym przeciwnowotworowy sulforafan
  • gotowanie kalafiorów w aluminiowym garnku powoduje jego żółknięcie, natomiast po gotowaniu w żelaznym garnku kalafior robi się sinozielony
  • kalafior nie powinien być gotowany pod przykryciem. Pogarsza się wówczas smak potrawy. Wszystko z powodu sporej zawartość siarki, uwalnianej podczas gotowania

Kalafior zapiekany pod koperkowym beszamelem