Śledzie - jak je przyrządzić? Jak moczyć, smażyć i marynować śledzie?

2017-12-17 15:35

Śledzie można przyrządzić na wiele sposobów. Można je m.in. marnować, smażyć i piec. Jednak przedtem należy je odpowiednio namoczyć, by pozbyć się ich przykrego rybnego zapachu, a także nadmiaru soli. Sprawdź, jak przyrządzać śledzie.

ŚLEDZIE są zdrowe i mają mało kalorii. Wartość odżywcza śledzi
Autor: Thinkstockphotos.com Śledzie są bogatym źródłem białka, witamin i mikroelementów. I co bardzo ważne dla osób na diecie odchudzającej, chociaż zalicza się je do tłustych ryb, nie są wcale kaloryczne.

Spis treści

  1. Śledzie - jak długo moczyć śledzie?
  2. Jak marynować śledzie? Przepis na śledzie marynowane
  3. Śledzie w oleju - przepis
  4. Śledzie pieczone z grzybami i warzywami - przepis
  5. Śledzie smażone - przepis
  6. Śledź – król postu [#TOWIDEO]

Śledzie to ryby, których nie może zabraknąć na świątecznym stole. Dlatego przed Bożym Narodzeniem wiele osób zastanawia się, jak przyrządzić śledzie. A te można przyrządzić na wiele sposób, m.in. marnować, smażyć i piec. Jednak przedtem należy je odpowiednio namoczyć. Podpowiadamy, jak przygotować śledzie, by cieszyły podniebienie wyjątkowym smakiem.

Śledzie - jak długo moczyć śledzie?

Śledzie moczy się głównie po to, by pozbyć się ich przykrego rybnego zapachu, a także nadmiaru soli. Poza tym, wcześniej namoczone śledzie są bardziej kruche i łatwiejsze do przygotowania.

Czas moczenia śledzi zależy m.in. od ich wielkości. Całe śledzie należy moczyć przez 12-18 godzin w zimnej wodzie, zmieniając ją co najmniej dwukrotnie. Czas moczenia można skrócić, jeśli wcześniej wypatroszy się śledzie, tzn. rozetnie brzuszki i wyjmie wnętrzności. Po namoczeniu śledzi należy wyjąć je kolejno z wody i pofiletować, czyli przeciąć wzdłuż na pół, wyjąć ości i główną część grzbietową. Następnie ze śledzi należy zdjąć skórę, zaczynając od głowy. Jedynie ze śledzi przeznaczonych do marynowania nie trzeba zdejmować skóry. Jeśli śledzie mają być bardziej delikatne w smaku, można na 2 godziny zalać je zimnym mlekiem.

Znacznie łatwiej moczy się gotowe płaty śledziowe, kupione w sklepie. Jeśli są dość słone, wystarczy tylko włożyć je do zimnej wody na godzinę. Jeśli w dalszym ciągu będzie wyraźnie czuć sól (wystarczy odkroić kawałek śledzia i go spróbować), czas moczenia można przedłużyć do 2-3 godzin, jednak wówczas co godzinę należy zmieniać wodę. Im dłużej moczy się śledzie, tym stają się łagodniejsze. Jeśli chce się uzyskać bardzo delikatny smak śledzi, można je potem na godzinę zamoczyć w mleku. Nasze babcie moczyły śledzie także w maślance, a nawet w piwie i winie. Współcześnie śledzie moczy się także w gazowanej wodzie mineralnej z dodatkiem odrobiny octu winnego lub soku z cytryny. Śledzie namoczone na pół godziny w kwaskowatej, gazowanej wodzie mineralnej będą miały delikatny, szlachetny smak.

Czytaj też:

Jak przyrządzić śledzia po kaszubsku?

Jak zrobić tatar ze śledzia? Przepis Magdy Gessler

To ci się przyda

Warto wiedzieć, że najkrócej, bo nawet 10-15 minut, moczy się matiasy. Niektórzy nawet twierdzą, że nie trzeba ich moczyć, tylko wystarczy energicznie opłukać je pod bieżącą wodą. Wszystko dlatego, że są one znacznie mniej słone od tradycyjnych śledzi z beczki. Ponadto nie trzeba ich obierać ze skórki.

Jak marynować śledzie? Przepis na śledzie marynowane

Do przygotowania marynowanych śledzi będą potrzebne - 1 kg płatów śledziowych z beczki, 2 duże cebule, 1 szklanka octu 10 proc. 2 szklanki wody, 3-4 łyżki oleju, pół łyżeczki cukru i przyprawy: kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego i listek laurowy.

Wlej ocet i wodę go garnka i dodaj połowę przypraw. Całość doprowadź do wrzenia. Następnie do wrzącego octu dodaj pokrojoną w cienkie krążki 1 cebulę i od razu odstaw garnek z gazu. Pozostaw do wystudzenia. Śledzie, pokrojoną w krążki drugą cebulę i przyprawy układaj warstwami (śledzie, cebula, przyprawy, śledzie, cebula itd) w słoiku typu twist-off, przy czym na wierzchu słoika powinna się znajdować cebula z przyprawami. Całość zalej ostudzonym octem, a na wierzch wlej odrobinę oleju. Słoik szczelnie zamknij. Śledzie można przechowywać w lodówce maksymalnie 14 dni.

To ci się przyda

Jak pozbyć się małych ości ze śledzi?

Natrzyj śledzie sokiem ze świeżej cytryny i włóż je do lodówki na noc. Sok zmiękczy małe ości, których nie da się usunąć ręcznie.

Jak pozbyć się zapachu śledzi?

Wszystkie sztućce, naczynia i deski używane podczas przygotowywania śledzi należy umyć w zimnej wodzie, po czym przetrzeć plasterkiem cytryny. W ten sposób można się pozbyć przykrego zapachu.

Śledzie w oleju - przepis

Aby przyrządzić śledzie w oleju, należy przygotować 8-10 filetów śledziowych typu matias, 2 duże cebule, 2 cytryny, słoiczek musztardy francuskiej, pół szklanki oleju (najlepiej rydzowego, gdyż bardzo dobrze komponuje się ze śledziami) oraz przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liście laurowe.

Osusz namoczone wcześniej śledzie, a następnie każdy płat wysmaruj z jednej strony musztardą francuską i pokrój na równe kawałki. Cebulę pokrój w krążki. Następnie układaj śledzia, cebulę i przyprawy warstwami (śledź, cebula, przyprawy, śledź, cebula itd), każdą z nich obficie skrapiając sokiem z cytryny i zalewając olejem. Na wierzchu słoika powinna znajdować się cebula. Słoik zakręć i wstaw na 2-3 dni do lodówki.

Śledzie pieczone z grzybami i warzywami - przepis

Do przygotowania pieczonych śledzi będą potrzebne : 1 śledź, 2 marchewki, 1 cebula, 7 pieczarek, łyżka oleju, 2 łyżki oliwy, sól i pieprz, tymianek.

Wypatrosz śledzia. Następnie 6 pieczarek pokrój w kostkę i posiekaj tymianek. Całość przełóż do półmiska, dodaj olej, sól, pieprz i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowany farsz włóż do śledzia. Następnie posól go i połóż na blaszce. Obok niego połóż pokrojoną w talarki cebulę, marchewkę pokrojoną w plasterki i pozostałą pieczarkę pokrojoną w kostkę. Całość skrop oliwą i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na 15-20 minut.

Śledzie smażone - przepis

Do usmażenia śledzi będą potrzebne -  3 filety śledziowe sól, 3 łyżki bułki tartej, 1 jajko, olej (do smażenia), sok z cytryny, przyprawy: sól i pieprz, zioła prowansalskie

Osuszone filety posyp przyprawami i skrop sokiem z cytryny. Olej rozgrzej na patelni. Następnie otocz śledzie w roztrzepanym jajku i bułce tartej, a potem połóż na patelnię. Śledzie powinny się smażyć na wolnym ogniu na złoty kolor.

Śledź – król postu [#TOWIDEO]